Zaostřeno na snímek

Tomasz Tomaszewski | Gaze

Každý den, když to počasí dovolí, se domorodí lidé shromáždí na Zócalo, na velkém hlavním náměstí v Mexico City. Již brzy ráno začnou pracovat na své přeměně, převlékají se do tradičních šatů, líčí se po vzoru svých předků, tančí a vykonávají různé rituály. Pálí léčivé kořeny a čistí duše turistů. Není to však jen otřepané divadýlko pro pobavení kolemjdoucích v očekávání, že jim to přinese pár pesos. Lidé, které léčí a baví, jsou sami Mexičané. A pro ty, jež toto představení předvádějí, jde o významný způsob jejich života – takový, který uchovává jejich tradice, rituály a dědictví po předcích.

V tomto případě pro mě bylo důležité zdokumentovat ty úžasné hávy z peří a propracované líčení tohoto muže, ale chtěl jsem i něco víc. Chtěl jsem fotografii, jejíž vzhled by sděloval něco zvláštního a která by diváka donutila zastavit a zamyslet se nebo ten výjev obdivovat.

Abych toho dosáhl, potřeboval jsem, jako vždy, odstranit bariéru mezi námi dvěma, takže jsme si povídali a seznámili se trochu víc než jen jako turista a fotografovaný objekt. Když jsem tento snímek pořídil, moc se mi líbil jeho pohled. Je v něm něco možná trochu tajemného nebo nebezpečného.

Tomasz Tomaszewski – portrét muže v kmenovém kroji

© Tomasz Tomaszewski | Sony α1 + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/125s @ f/8.0, ISO 1600

Aby na takové fotografii naplno vynikly všechny barvy, potřebujete světlo. Stál opřený ve dveřích, kam nesvítilo slunce, takže kromě fotoaparátu Sony Alpha 1 a objektivu 24-70mm f/2.8 GM jsem použil ještě malý LED reflektor. To mi pomohlo zachytit všechny barvy a jemné odstíny peří a také se tím zvýraznila jeho tvář.

Exponoval jsem na 1/125 s při cloně f/8 a citlivosti ISO 1600. Normálně bych asi fotil s nižším clonovým číslem, ale tady jsem chtěl dosáhnout výjimečné hloubky ostrosti pomocí clony f/8, aby byly na fotografii viditelné všechny jemné textury a detaily jeho kostýmu. Věděl jsem, že díky interní stabilizaci obrazu Steady Shot fotoaparátu Alpha 1 bude i při expozičním času 1/125 s snímek krásně prokreslený a ostrý, a také že mohu nechat funkci Auto ISO nastavit citlivost až na hodnotu 1600. Vím, že s fotoaparátem Alpha 1 bych mohl jít i na 6400, aniž bych si musel dělat starosti kvůli šumu. Je to opravdu úžasné. A funkce automatického zaostření na oči se samozřejmě chytla okamžitě.

Když pracujete s podobným fotoaparátem – takovým, na který se můžete bez obav spolehnout – máte větší svobodu a můžete být kreativnější. Bezvýhradně mu věřím a nemusím trávit čas tím, že bych si hrál s nastavováním nebo dokonce kontroloval fotografie na displeji, abych se přesvědčil, že jsou správně zaostřené nebo dobře exponované. Prostě vím, že jsou. Díky tomu, že se místo nastavování fotoaparátu mohu soustředit na daný okamžik, se fotoaparát stává v podstatě mým třetím okem. Právě proto je Alpha 1 opravdu dokonalým fotoaparátem.

Uvedené produkty

Tomasz Tomaszewski

Tomasz Tomaszewski | Poland

„Na fotografování pro mě není důležité, co fotografie zobrazuje a vyjadřuje, ale jaké otázky vyvolává.“

Související příběhy

Zaregistrujte se k odběru zpravodaje α Universe

Blahopřejeme, jste přihlášeni k odběru zpravodaje α Universe

Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu

Omlouváme se, něco se nepovedlo.

Blahopřejeme, jste přihlášeni k odběru!