Zaostřeno na snímek

Jan Tichý | Tanečnice

Dívka na fotografii je velmi talentovaná tanečnice. Když fotím tanečníky, tanečnice nebo modely a modelky, nechávám je, ať se hýbou a vyjadřují podle sebe. Snažím se jim nedávat příliš mnoho pokynů a místo toho zkouším sledovat je a zachytit jejich emoce.

Vždy mám představu o tom, jak by vypadalo dokonalé světlo. Obecně chci, aby bylo celé na tváři objektu a dopadalo určitým způsobem. V tomto ohledu dávám drobné pokyny, protože vidím to, co objekt nevidí. Ale u tohoto snímku už se tanečnice pohybovala instinktivně, což mi dalo svobodu pokračovat v nepřetržitém snímání.

Osvětlení v tomto případě tvořila dvě výkonná LED světla s parabolickými softboxy o průměru 120 cm, která vytvářela krásné měkké světlo. Snímek jsem pořídil fotoaparátem Alpha 9 II a objektivem FE 85 mm f/1,4 G Master. Ohnisková vzdálenost 85 mm není něco, co by se používalo každý den – není to jako 35mm nebo 50mm objektiv, který byste mohli neustále nosit s sebou. Objektiv 85 mm mám rád, protože má pro focení portrétů dokonalou perspektivu, takže nezkresluje hlavy ani těla jako širokoúhlé objektivy.

portrét ženy, která si rukama drží obličej

© Jan Tichy | Sony α9 II + FE 85mm f/1.4 GM | 1/1000s @ f/1.4, ISO 100

Kvalita obrazu, kterou poskytuje kombinace fotoaparátu Alpha 9 II a objektivu FE 85 mm f/1,4 GM, je vynikající, protože umožňuje přesně zaostřit vše v záběru. Na tomto snímku můžete vidět, jak jsou detaily v očích mimořádně ostré. Pro portréty, jako je tento, používám funkci automatického zaostření na oči, protože je praktická a funguje perfektně vždy, když chci zaostřit na oči objektu. Technologie automatického zaostření na oči společnosti Sony nemá konkurenci!

Líbí se mi, že snímek má stále charakter a jemnost. Je zde krásné, velmi jemné rozostření a způsob, jakým objektiv 85 mm G Master vykresluje rozostřené oblasti, které začínají těsně za těmi ostrými, je fantastický.

U takového snímku hledám přitažlivost, něco, co mě vtáhne, jako bych takový výjev viděl poprvé. Často proto vyfotím několik podobných kompozic a při úpravách je zkoumám. Soustředím se na hledání toho, co mě na snímku přitahuje, a při hledání této jiskry si dávám na čas. Může to být oční kontakt, osvětlení, barva, textura nebo dokonce něco v kompozici. V tomto případě je to kombinace všech těchto věcí s něčím navíc – agresivním ořezem, který dodává snímku dynamiku a zároveň vytváří napětí a tajemství.

Alpha 9 II mi umožňuje dělat se svými snímky, co chci. Obvykle se spokojím s jediným cvaknutím, což u jiných fotoaparátů rozhodně vždy neplatí, protože mám pocit, že Alpha 9 II dokáže zachytit snímek přesně tak, jak ho viděly mé oči.

Uvedené produkty

Jan Tichy

Jan Tichy | Czech Republic

„Fotografie mi dala největší dar – vidět svět z jedinečné perspektivy. Kolem nás je tolik krásy a kouzla, které stojí za to zachytit. Stačí nepřestávat hledat a být vždy připraven.“

Související příběhy

Zaregistrujte se k odběru zpravodaje α Universe

Blahopřejeme, jste přihlášeni k odběru zpravodaje α Universe

Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu

Omlouváme se, něco se nepovedlo.

Blahopřejeme, jste přihlášeni k odběru!