Zaostřeno na snímek

Brendan de Clercq | Steven Oprinsen

Toto je Steven Oprinsen, známý nizozemský malíř a umělec kombinující různá média. Steven patřil ve světě ke špičce a byl ve svém oboru velice úspěšný, ale zažil v životě také těžké chvíle. Vedl nevázaný život, utrpěl velkou ztrátu a určitou dobu dokonce žil jako bezdomovec. Ale také se nevzdal a bojoval, aby z toho našel cestu ven a dostal se opět na vrchol.

Steven je, byl, můj přítel, který v listopadu 2020 náhle zemřel na infarkt. Proto má tento portrét mezi všemi ostatními pro mě zvláštní význam.

Když se na ten obrázek podíváte, je v něm podle mého názoru vše. Je to intenzivní snímek, je z něj vidět, čím si prošel, ale také, že je pyšný na to, čeho dosáhl.

portrét stevena oprinsena v kostkované košili © Brendan de Clercq | Sony α7R III

Tento snímek jsem pořídil svým fotoaparátem Sony Alpha 7R III a použil jsem přitom adaptér tilt-shift. Takový adaptér obvykle použijete, když chcete narovnat vertikální linie při fotografování architektury nebo vytváření produktových fotografií, ale já jsem v tomto případě pomocí něj změnil hloubku ostrosti.

Myslím, že Steve byl velice tajemný muž. Po rozhovoru s ním člověk vždy přemýšlel, ‚Co se mu asi přihodilo?‘ Jeho osobnost měla nesmírnou hloubku, a právě to jsem se snažil v tomto snímku zachytit. Použil jsem proto adaptér tilt-shift, abych záběr zaostřil jen na jeho oči a obličej. Zbytek těla je rozostřený a to vytváří tuto tajemnou a neobvyklou hloubku ostrosti. To vše jsem provedl přímo ve fotoaparátu, snímek jsem nevylepšoval ve Photoshopu ani nedělal žádné jiné úpravy.

Obvykle vždy fotografuji prostřednictvím elektronického hledáčku fotoaparátu, ale v této situaci jsem nemohl použít vynikající automatické ostření na oči, které běžně při pořizování portrétů používám. Je to jedna z nejlepších funkcí za posledních několik let. Protože jsem ale používal adaptér tilt-shift, musel jsem ostřit ručně. Proto jsem používal funkci zvýraznění obrysů a zadní displej, aby snímek byl zaostřený přesně tak, jak jsem chtěl, a hloubku ostrosti jsem nastavil jen na Stevenovy oči.

Výsledkem je snímek, na kterém podle mě můžete spatřit skutečného Stevena Oprinsena. V tom portrétu je skutečná zranitelnost. Obvykle vtipkoval a nasazoval si určitou masku, schovával se za touto postavou, aby sám sebe ochránil. Nikdy nikoho nepustil ze 100 % dovnitř. Ale během tohoto fotografování mezi námi vzniklo takové pouto, že si mi podařilo tuto masku zcela sejmout a odstranit zeď, kterou za ní měl vystavěnou.

Proto jsem tak hrdý na to, že jsem portrétní fotograf. Lidé mi dovolují vstoupit do jejich života, do jejich skutečného života, abych mohl tyto portréty pořídit.

Uvedené produkty

Zaregistrujte se k odběru zpravodaje α Universe

Blahopřejeme, jste přihlášeni k odběru zpravodaje α Universe

Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu

Omlouváme se, něco se nepovedlo.

Blahopřejeme, jste přihlášeni k odběru!