stefan voitl stojí na vrcholu zasněžené hory se svým fotoaparátem sony

Domů

Stefan Voitl

Narodil jsem se v malém městečku v Dolním Rakousku, kde jsem také vyrostl. Od dětství jsem miloval hory a cyklistiku. V deseti letech jsem začal na kole jezdit závodně a většinou jsem měl s sebou fotoaparát. Nikdy jsem však nesnil o tom, že se stanu fotografem, jen se mi líbilo, že můžu zachytit dobrodružství, na která se vydávám s kamarády. Fotografování bylo mým koníčkem, ale pohltila mě především cyklistika a pobyt v přírodě. Když jsem si uvědomil, že nejsem spokojený s prací elektrikáře a pro cyklistiku nemám mimořádné vlohy, odložil jsem nářadí a pustil jsem se do studia fotografie na Umělecké univerzitě. Teď se zaměřuji na sportovní fotografii a fotografování expedic po celém světě.

Proč jste si vybral model Alpha 7C jako svůj hlavní fotoaparát na cesty?

Na hory si rád beru lehké a rychlé vybavení a to fotoaparát Alpha 7C naprosto splňuje. Je malý a snímač Full-Frame mu zajišťuje neuvěřitelnou kvalitu obrazu. Posledních pár let jsem si jako sportovní fotograf nesmírně užil, protože společnost Sony držela krok s tou nejlepší bezzcradlovou technologií. Fotoaparáty jsou stále menší, lehčí a rychlejší. Dokonce můj fotoaparát Alpha 6400 je rychlejší, než byly mé profesionální zrcadlovky před pěti lety. S takovým vybavením je snazší soustředit se na kompozici a kreativitu.

stefan voitl připravuje záběr na fotoaparátu alpha 7c pomocí výklopného displeje

Když rychlý fotoaparát se snímačem Full-Frame působí v ruce jako malý kompakt, máte při práci větší flexibilitu. Lehké vybavení je také nutné, když ho nesete několik kilometrů a musíte vystoupat hodně metrů do výšky. Když se na konci roku 2017 objevil model Alpha 9, byl jsem jedním z prvních z profesionálních fotografů v mém okruhu, kteří přešli na malé bezzcradlové fotoaparáty. V dalším roce se na mě obracela řada opravdu dobrých fotografů a já jsem jim všem říkal totéž – rozhodně nelituji. Většina z nich se ke mně přidala a fotografují teď bezzrcadlově.

dramatická obloha nad mraky visícími nad rozeklanými horskými vrcholy

© Stefan Voitl | Sony α7C + FE 50mm f/2.5 G | 1/4000s @ f/2.8, ISO 100

Trávíte hodně času ve velmi chladných podmínkách. Jak si váš fotoaparát vedl?

Při práci ve velkých nadmořských výškách vždy dbám na to, abych měl vybavení dobře chráněné. Když jsem byl na expedici v Nepálu, v noci teplota často klesla až na -25 °C! Dávám si pozor, abych měl náhradní baterie blízko u těla, a neměl jsem s výkonem fotoaparátu žádné problémy. S chladem a výškou zápasilo víc moje tělo než mé vybavení.

ledem pokryté hory s klidným jezerem v popředí

© Stefan Voitl | Sony α7C + FE 24mm f/2.8 G | 1/50s @ f/5.6, ISO 100

Když odhlédneme od výhody, kterou představuje malá velikost, jak hodnotíte výkon kompaktních objektivů G s pevnou ohniskovou vzdáleností?

Mé vybavení obvykle tvoří fotoaparát Alpha 9 II s objektivy 24–70 mm a 70–200 G Master, ale kompaktní objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností na mě udělaly výborný dojem a myslím, že jsou skvělými partnery pro fotoaparát Alpha 7C. Malé fotoaparáty a objektivy nejsou šikovné jen proto, že zaberou málo místa. Jsou také méně rušivým prvkem mezi vámi a vaším objektem. Mám za to, že fotografové, kteří se nepředvádějí a jsou spíše zdrženliví, jsou vždy sympatičtější než ti s velkým vybavením.

Uvedené produkty

Stefan Voitl

Stefan Voitl | Austria

Související příběhy

Zaregistrujte se k odběru zpravodaje α Universe

Blahopřejeme, jste přihlášeni k odběru zpravodaje α Universe

Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu

Omlouváme se, něco se nepovedlo.

Blahopřejeme, jste přihlášeni k odběru!