Hannah Couzensová zaměřuje portrét na svém fotoaparátu Sony Alpha

Dobré rady: Dokonale ostré portréty

s fotoaparátem Sony Alpha

Sledování automatického ostření na oči

Pokud existuje nějaká funkce, jež způsobila revoluci ve fotografování portrétů, pak je to funkce automatického ostření na oči, kterou najdete ve všech nejnovějších fotoaparátech Sony Alpha. Fotoaparát pomocí systému zpracování Bionz rozpozná lidské oči a zaměří objektiv na oko, které je k němu nejblíže. Chcete-li aktivovat funkci automatického ostření na oči, ujistěte se, že je fotoaparát v režimu souvislého automatického ostření (AF-C) a že je v nabídce vybrána možnost automatického zaostření na oči. V hledáčku nebo na zadní obrazovce se zobrazí malý čtverec překrývající oko objektu. Když se objekt pohybuje, bude se s ním pohybovat i čtverec pro detekci očí, což znamená, že můžete objekt nasměrovat nebo změnit kompozici záběru, přičemž si budete jisti, že oko bude vždy zaostřené.

Extra tip:Pokud chcete kreativně pracovat s hloubkou ostrosti a pokaždé zaostřit na konkrétní oko, můžete v nabídce automatického zaostření na oči vybrat buď levé, nebo pravé oko.

portrét usmívající se mladé dámy © Pepa Valera | Sony α7 IV + FE 70-200mm f/4 Macro G OSS II | 1/125s @ f/4.0, ISO 400

Výběr objektivu

Pro zachycení dokonalých detailů je ideální objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností. Tou nejlepší možnou volbou pro fotografování portrétů je pak objektiv Sony FE 85 mm f/1,4 G Master. Jedná se o jeden z nejostřejších objektivů v řadě Sony s bajonetem E. Je také vybaven 11 kruhovými clonovými lamelami pro jemné, krémové rozostření na pozadí, které portrétní fotografové milují. Pokud máte omezený rozpočet, zvolte objektiv FE 85 mm f/1,8. Nabízí stejnou ohniskovou vzdálenost a vynikající kvalitu obrazu a je skvělou volbou pro začínající fotografy.

černobílý portrét dámy, která se dramaticky dívá do kamery © Steffen Böttcher | Sony α9 + FE 85mm f/1.8 | 1/160s @ f/11, ISO 50

Volba clony

Oči jsou duší portrétu a měly by být nejostřejší částí snímku. Nechcete však, aby byl zbytek obličeje rozostřený. Fotografové samozřejmě volí velmi velkou clonu, například f/1,4 nebo f/1,8, aby bylo pozadí rozostřené. To se hodí, pokud fotografujete portrét s celým tělem nebo polovinou těla. Při fotografování hlavy zblízka však může velmi malá hloubka ostrosti při těchto velkých clonách znamenat, že oči objektu budou možná ostré, ale nos objektu zůstane měkký a rozostřený. Nebojte se změnit clonu na f/2,8 nebo f/4 za účelem zvětšení hloubky ostrosti natolik, abyste zaostřili klíčové rysy obličeje. A nemějte žádné obavy – i při těchto nastaveních budete mít rozmazané pozadí, zejména pokud je od něj fotografovaný objekt daleko.

žena ležící v příboji a usmívající se na portrét © Terry Donnelly | Sony α1 + FE 135mm f/1.8 GM | 1/250s @ f/1.8, ISO 125

Expoziční čas a SteadyShot

Lidé se trochu hýbou, i když se snaží zůstat v co největším klidu. Při udržování rovnováhy se mírně kolébáme a také se nadechujeme a vydechujeme, což platí i pro fotografa, který pořizuje snímek. Malé pohyby mohou způsobit rozmazání, zejména pokud fotografujete někoho zblízka objektivem, jakým je například portrétní objektiv 85 mm.

Chcete-li zabránit rozmazání pohybem, zapněte na fotoaparátu Sony Alpha a případně na objektivu s bajonetem E funkci SteadyShot. Pomocí funkce automatického zaostření na oči můžete průběžně korigovat případné pohyby dozadu a dopředu. Volba expozičního času bude záviset na typu portrétu, který fotografujete. Pokud váš objekt sedí nebo se naklání, můžete fotografovat již s 1/30 s, ale pokud chcete zachytit jeho smích nebo jiný typ reakce, budete muset zvolit mnohem delší expoziční čas. Jako výchozí bod použijte čas 1/125 s a podle potřeby jej upravujte.

portrét balijské dámy s vějířem v ruce © Dennis Schmelz | Sony α7 IV + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/10s @ f/2.8, ISO 1600

Režim fotografování

Režim souvislého fotografování je při pořizování portrétů skvělý. Lidský výraz se může okamžitě změnit, což může portrét překvapivě proměnit. To platí zejména při fotografování reakcí, kdy se snažíte zachytit smích nebo úsměv fotografované osoby.

Přejděte do nabídky Režim fotografování a přepněte fotoaparát do režimu souvislého fotografování. Poté vyberte vhodnou snímací frekvenci, která závisí na tom, jaký fotoaparát Alpha máte. Pravděpodobně nebudete chtít zvolit snímání rychlostí 10 nebo dokonce 20 snímků za sekundu. Pro zachycení drobných změn v obličeji objektu je však vhodná rychlost mezi 3–7 snímky za sekundu.

Alice Greenfieldová zaměřuje záběr na fotoaparátu Sony Alpha © Alice Greenfield | Sony α7 III + FE 50mm f/2.5 G | 1/500s @ f/3.5, ISO 80

Soft Skin

I když chceme mít oči co nejostřejší, příliš mnoho detailů na pleti může být pro některé typy portrétů nelichotivé. Nejnovější fotoaparáty Sony Alpha mají k dispozici režim Soft Skin, který najdete v nabídce fotografování. V tomto režimu je na snímku rozpoznán obličej fotografované osoby a na oblasti pleti je aplikován efekt změkčení, který vytvoří lichotivý portrétní efekt. K dispozici je nízké, střední a vysoké nastavení. Doporučujeme však začít s nízkým nastavením. Tento efekt je dostupný pouze pro snímky ve formátu JPEG nebo HEIF. Jestliže fotografujete do formátu Raw + JPEG, na snímky Raw se efekt neaplikuje, což je skvělé, pokud si chcete rychle prohlédnout snímek JPEG s funkcí Soft Skin, ale zároveň chcete provést pokročilejší retušování neupraveného snímku.

portrét ženy se zrzavými vlasy © Kate Kirkman | Sony α9 II + FE 50mm f/1.4 GM | 1/250s @ f/1.4, ISO 320

Uvedené produkty

Související příběhy

Zaregistrujte se k odběru zpravodaje α Universe

Blahopřejeme, jste přihlášeni k odběru zpravodaje α Universe

Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu

Omlouváme se, něco se nepovedlo.

Blahopřejeme, jste přihlášeni k odběru!