Dva muži držící housle před očima

Jak fotím | Fotografování lidí

Kaupo Kikkas

Mám jedno oblíbené přísloví: „Dobré fotografie pořídíte pomocí dobrého fotoaparátu. Skvělé fotografie pořídíte svým srdcem a duší.“

Focení lidí je podle mě ten nejdynamičtější a nejnáročnější fotografický obor. Fotografové by nikdy neměli zapomínat, že pózování kvůli pořízení snímku je projevem důvěry. Jde o křehké a choulostivé umění, které je nutné respektovat.

Muž ve žluté košili držící klarinet

© Kaupo Kikkas | Sony α7R IV + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/500s @ f/2.8, ISO 3200

Objekty někdy říkají, že se jim líbí moje sebedůvěra, protože se díky ní cítí uvolněněji. Tato sebedůvěra pramení z dobré přípravy, alespoň co se technické stránky týče. Pokud se příliš soustředíte například na clonová čísla a ovládání fotoaparátu, jednoduše nemůžete věnovat dostatek pozornosti fotografovanému objektu.

Poznejte své vybavení a využijte ho.

Je skvělé, že můj fotoaparát myslí za mě a umožňuje mi soustředit pozornost na to nejdůležitější na snímku – na fotografovaný objekt. Vyzkoušel jsem všechny fotoaparáty Sony Alpha 7, ale momentálně používám vlajkovou loď Sony Alpha 1. Snímač fotoaparátu s vysokým rozlišením zachycuje všechny detaily, které potřebuji při komerční a redakční práci, a současně nabízí rychlost, která umožňuje zachytit i ty nejmenší změny ve výrazu tváře.

Čtyři hudebníci držící houslové smyčce

© Kaupo Kikkas | Sony α1 + FE 85mm f/1.4 GM | 1/800s @ f/5.0, ISO 1600

Jedním z nejdůležitějších vylepšení technologie fotoaparátů Sony je automatické zaostření na oči. Často fotografuji hudebníky v příšerných světelných podmínkách. Systém automatického zaostření na oči fotoaparátu Alpha 1 znamená, že můžu zaostřit na oko objektu, i když světelné podmínky nejsou dostatečně dobré na to, aby ho fotograf viděl vlastníma očima. Dříve by tento typ snímku provázely obavy, zda bude ostrý. S tím už si nemusím dělat starosti.

Příběh v záběru

O kompozici záběru musíte přemýšlet podobně jako malíř o plátně. Jednou z nejčastějších chyb, kterých se začátečníci dopouštějí, je, že se soustředí na portrétovanou osobu a zapomínají na zbytek obrazu. Takto dvě třetiny ƒ‚plátna‘ zaplní něčím nepodstatným, a tak by to být nemělo. V tomto smyslu přistupuji k záběru s myšlenkou, že neexistuje žádné pozadí ani popředí, pouze jediná věc nebo osoba, a to je příběh uvnitř záběru.

Dva vážní muži v černém

© Kaupo Kikkas | Sony α7R IV + FE 85mm f/1.4 GM | 1/160s @ f/3.5, ISO 3200

Když s někým pracuji, vždy se snažím zjistit jeho příběh a zdůraznit ho. Proto přemýšlím, jak ho budu skrze objektiv sdělovat ostatním. Ačkoliv se jedná o obyčejný černobílý portrét zblízka, musím se nejprve přesvědčit, proč tu jsem a co dělám.

To, co divák uvidí v záběru, závisí na ohniskové vzdálenosti použitého objektivu. Momentálně používám neuvěřitelně ostrý objektiv 135mm f/1.8 G Master s ohniskovou vzdáleností 135 mm. Objektiv jsem si zamiloval hned, jak jsem ho vyzkoušel. Používám ho na snímky v celé délce i zblízka a má ten nejjemnější bokeh. Dále používám objektivy 85mm G Master a 24-70mm G Master. S těmito třemi objektivy dělám asi 90 % portrétních snímků, přičemž 135mm objektiv je můj nejoblíbenější. Pokud ale pracuji na místě a chci cestovat nalehko, beru si s sebou jen jeden objektiv podle typu fotografování.

Portrét ženy v bílé košili

© Kaupo Kikkas | Sony α7R IV + FE 135mm f/1.8 GM | 1/200s @ f/8.0, ISO 100

Kompozice

Kompozice je hravá záležitost. Existuje pouze několik pravidel, která musíte znát tak, aby se vám dostala do podvědomí a vy jste nad nimi nemuseli přemýšlet. Pak už můžete volně improvizovat a nechat se během fotografování unášet záblesky inspirace. Je to stejné jako s hudbou – než začnete improvizovat, musíte znát notový zápis.

Portrét ženy dívající se přes jezero

© Kaupo Kikkas | Sony α1 + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/640s @ f/2.8, ISO 320

Pokud nemáte jasno v základech a pustíte se do improvizace, mohou vzniknout podivné kompozice. Můžete mít skvělý nápad, ale celkový snímek bude chaotický. Setkávám se s tím často a je to nebezpečné zejména u talentovaných lidí, kteří mívají spoustu nápadů a myslí si, že můžou základy přeskočit.

Osvětlení

Osvětlení objektu není jen otázkou zapnutí nebo vypnutí. Světlo má mnoho vlastností, jako je barva, intenzita, ostrost a směr. Nejdůležitější je analyzovat stávající světlo na scéně a porozumět mu. Až pak se můžeme rozhodnout, co s ním uděláme.

Proces osvětlení v mém případě často začíná spíše drobnými kroky než přímým přidáním velkých světel, stojanů a softboxů. Pokud objekt o pár metrů posunete, může být světlo úplně jiné. Změna úhlu, pod kterým fotografujete, může také vytvořit zcela jinou perspektivu a pozadí, což opět změní celkovou rovnováhu kompozice a světla.

Portrét ženy skrývající se za dvěma černými deskami

© Kaupo Kikkas | Sony α1 + FE 135mm f/1.8 GM | 1/1250s @ f/2.5, ISO 100

Při práci v přirozených světelných podmínkách mám velkou volnost, protože snímač fotoaparátu Alpha 1 mohu při nastavení vysoké citlivosti, aniž bych se musel obávat nižší kvality obrazu. Mohu fotografovat album nebo obálky časopisů při citlivosti ISO 3200, což mi dává mnohem větší svobodu a prostor pro kreativitu.

Uvedené produkty

Kaupo Kikkas

Kaupo Kikkas | Estonia

„Pracuj tvrdě a miluj to, co děláš. Vše ostatní přijde.“

Související příběhy

Zaregistrujte se k odběru zpravodaje α Universe

Blahopřejeme, jste přihlášeni k odběru zpravodaje α Universe

Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu

Omlouváme se, něco se nepovedlo.

Blahopřejeme, jste přihlášeni k odběru!