rybařík zelený připravený k ponoru do jezera

Dobré rady: Jak fotit během zlaté hodinky

s fotoaparátem Sony Alpha

Dorazte s dostatečným předstihem

Za zlatou hodinku se zpravidla považuje hodina po východu nebo před západem slunce. V této době je světlo teplejší a stíny jsou dlouhé; panují kouzelné světelné podmínky, které v jiných částech dne nespatříte. Krajina doslova ožívá, což je jeden z mnoha důvodů, proč je fotografování v tuto dobu tak oblíbené.

Nemyslete si však, že stačí dorazit za východu slunce a ihned začít fotografovat. Nejprve si zjistěte, kde přesně bude slunce vycházet nebo zapadat. Ačkoli to v danou dobu nemusíte vnímat, světlo se neustále mění a během několika minut může vypadat úplně jinak. Naplánujte si tedy, co chcete fotografovat, a dorazte na dané místo s dostatečným předstihem, než tato kouzelná hodinka nastane.

zkroucený strom na úbočí hory se západem slunce na pozadí © Michael Schaake | Sony α7R IV + FE 12-24mm f/2.8 GM | 1/5000s @ f/3.2, ISO 100

Fotoaparáty a objektivy

Pokud fotografujete krajiny, budete potřebovat fotoaparát s co nejvyšším rozlišením. Skvělou volbou tak budou například fotoaparáty Sony Alpha 7R V a Alpha 7R se snímačem s rozlišením 60 milionů pixelů. Výběr objektivu bude záviset na tom, jakou krajinu budete fotografovat, ale obecně existují dvě možnosti: širokoúhlý objektiv nebo teleobjektiv. Pokud chcete zachytit velkou scénu, použijte objektiv, jako je FE 16-35 mm f/2.8 GM II nebo FE 12-24mm f/2.8 GM. Pokud se chcete zaměřit jen na určitou část scény, sáhněte po teleobjektivu FE 70-200mm f/2.8 GM OSS II.

Pokud potřebný fotoaparát či objektiv nevlastníte, nenechte se tím odradit; během zlaté hodinky můžete fotografovat i řadu jiných věcí než jen krajinu.

zapadající slunce dopadající na stromovou chýši se slaměnou střechou © İlhan Eroğlu | Sony α7R V + FE 12-24mm f/2.8 GM | 1/60s @ f/8.0, ISO 160

Nezůstávejte jen u krajiny

Úchvatné paprsky, které se během zlaté hodinky objevují, umožňují zachytit nejrůznější obsah. Pouliční fotografové mohou využít dlouhé stíny a zlatavé světlo k vytvoření výrazných, kontrastních snímků. Portrétní fotografové mohou využít sluneční světlo jako obří zlatavý softbox, aby byly snímky osob lichotivé. Pokud je světlo dopadající na fotografovaný objekt příliš ostré, lze použít odraznou desku a přidat trochu zlatého světla do stínů.

Je to také skvělá doba pro fotografování zvířat ve volné přírodě, která se přes den vydávají ven hledat potravu, a hmyzu, který setrvává v nehybné poloze a vyhřívá se na slunečním světle. Využijte tedy sluneční svit na maximum a použijte jej jako obří studiové světlo.

žirafa pije za soumraku v savaně © Francis Bompard | Sony α7R III + FE 400mm f/2.8 GM OSS | 1/4000s @ f/2.8, ISO 1250

Foťte proti slunci

Zlatá hodinka je ideální doba pro fotografování v protisvětle. Snadno tak vytvoříte siluety fotografovaného objektu na světlém pozadí. Skvěle může také vypadat světlo prostupující přes větve stromů v zamlženém lese.

strom zahalený v mlze za svítání © Albert Dros

Vytvořte efekt sluneční hvězdy

Obvykle se fotografové snaží vyhnout tomu, aby na fotografiích bylo přímo slunce; pokud je však na obloze příliš nízko, může to být složité. Místo toho, abyste obětovali kompozici, slunce do snímku zakomponujte.

Nastavením clony na malou velikost, například f/16, lze vytvořit efekt sluneční hvězdy. Počet cípů na hvězdě bude záviset na tom, kolik má váš objektiv na cloně lamel. Pokud je počet lamel na cloně sudý, budete mít stejný počet cípů jako lamel; například osm lamel vytvoří osm cípů. Lichý počet lamel však jejich množství zdvojnásobí, takže s objektivem se sedmi lamelami na cloně docílíte 14 cípů. Vyplatí se tedy experimentovat s různými objektivy, abyste zjistili, který z nich si s efektem sluneční hvězdy poradí nejlépe.

Díky vynikajícím optickým povrchům dokáží objektivy Sony vytvářet skvělé sluneční hvězdy s minimálními odlesky. Můžete tak dát své kreativitě volný průchod, aniž byste se museli obávat, že by odlesky působily na snímku rušivě.

větrný mlýn za úsvitu se sluncem vykukujícím mezi stromy © Albert Dros | Sony α7R V + FE 16-35mm f/2.8 GM II | 1/640s @ f/22, ISO 200

Nastavení expozice

Díky intenzivnímu světlu pod nízkým úhlem je zlatá hodinka jako stvořená pro experimentování s nastavením expozice. Vyhněte se však přepálení všech světlých míst na obloze tak, aby se změnila na čistě bílou. Pozorně sledujte histogram fotoaparátu, který můžete vidět na zadní obrazovce nebo v hledáčku. Velký vrchol na pravé straně znamená, že vaše světla jsou čistě bílá. V takovém případě uberte na expozici, abyste zachovali některé detaily, například mraky. Pokud snímek vypadá příliš tmavě, můžete při úpravách oblasti stínů vždy zesvětlit. Jakmile však ztratíte jakýkoli detail ve světlých místech, už ho zpět nezískáte. Fotoaparáty Sony Alpha mají naštěstí velký dynamický rozsah, takže zachytíte maximum detailů ve světlých místech i stínech.

pelikán přistávající na poklidné hladině jezera © Gustav Kiburg | Sony α1 + FE 300mm f/2.8 GM OSS | 1/8000s @ f/4.0, ISO 1600

Podívejte se opačným směrem

Krásné slunce přímo svádí k tomu, abychom se na něj dívali, a mnoho fotografů se tak může zapomenout otočit. Podívejte se opačným směrem a sledujte, jak slunce za zády proměňuje krajinu a oblohu. Často se vyplatí fotografovat směrem, který by vás nejdříve nenapadl.

Uvedené produkty

Související příběhy

Zaregistrujte se k odběru zpravodaje α Universe

Blahopřejeme, jste přihlášeni k odběru zpravodaje α Universe

Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu

Omlouváme se, něco se nepovedlo.

Blahopřejeme, jste přihlášeni k odběru!