Těsně za polárním kruhem vydrží na konci listopadu denní světlo méně než hodinu. Slunce se jen stěží vyhoupne nad obzor a závratně strmé břehy fjordů obklopující městečka jako Skjervoy brání, abyste i při vyjasněném počasí pocítili sluneční paprsky přímo na tváři.
Při plavbě na lodi nikdy nekončící modrou hodinou se Chris Schmid nenechává odradit. „Do severního Norska jsem přijel fotit kosatky a keporkaky,“ vysvětluje, „a v tuhle roční dobu tu je nejkrásnější světlo. Jemně modrá obloha v hodinách, kdy by se obvykle rozednívalo nebo stmívalo, se poté mění do teplejších odstínů růžové a fialové. Sníh a led tyto barvy odrážejí, což krajinu změkčuje a osvětluje moře. Je tu tma a zima, ale přitom je to taková nádhera.“
Je však soumrak ideálním časem na focení kosatek? „Ne, to není!“ směje se Chris. „Ale na tomhle místě, v této době, je to nevyhnutelné. Migrují sem za sledi. Pokud je chceme vidět v tomto prostředí, musíme následovat jejich cestu. Pod vodou jsem fotil mnohokrát,“ pokračuje, „ale toto je moje první focení s kosatkami. Obvykle se specializuji na šelmy kočkovité v Africe, takže tohle se v mnoha ohledech liší.“
I přes rozdílné prostředí a zachycované objekty zůstávají fotografické techniky neměnné. Jednou z nich je dostatečně se přiblížit. „Kdykoli jsme zahlédli skupinu, v nafukovacím člunu jsme dopluli až na místo, kde se kosatky krmily,“ vysvětluje. „Tím jsme se ke kosatkám dostali blíž než na plachetnici, a to i z hlediska výšky. Stejně jako u ostatních zvířat, když jsem blíž vodní hladině, můžu do záběru dostat více krajiny v pozadí a vtisknout objektu více hloubky a souvislostí. Jestliže jste vysoko na palubě lodi, uvidíte jen vodu.“
Jak Chris v polárním soumraku nastavuje fotoaparát? „Vlastně stejně jako obvykle,“ přiznává. „Moje pravidlo je, že fotím s expozičním časem, který je převrácenou hodnotou dvojnásobku ohniskové vzdálenosti. To je důležité, aby záběry zůstaly ostré, zejména při focení pohybujících se objektů z malého člunu. Takže například, když používám Sony FE 70-200mm f/2.8 GM OSS II, nastavím expoziční čas minimálně 1/400 s, ale spíš se bude blížit 1/1 000 s. To tady v polární noci rozhodně znamená otevření clony a použití vyšší citlivosti ISO.“
Díky použití fotoaparátu Alpha 7R V se stabilizací obrazu Steady Shot Inside a objektivu, který disponuje optickou stabilizací Optical Steady Shot, vám naštěstí podá pomocnou ruku technologie. „S méně pixely je těžší dosáhnout ostrosti, ale zásluhou snímače s vysokým rozlišením, kterým je model Alpha 7R V vybaven, tento problém odpadá. Při expozici se snažím zachytit co nejvíc detailů a třeba ji i oříznu, pokud potřebuji, proto je ostrost naprosto klíčová. A stabilizace mi umožňuje zachytit i polární záři z ruky při čase 0,8 vteřiny!“
Nad hladinou panují náročné podmínky. A co pod ní? „Samozřejmě, pod vodou je vždy větší tma, ale obvykle byste měli trochu přímého světla nebo možnost použití blesku. To ale tady s kosatkami nejde, protože na ně se blesk použít nedá. To znamená opět práci s otevřenou clonou s vysokou citlivostí ISO. Naštěstí jsou kosatky přátelské, takže můžu fotit se širokoúhlými objektivy jako 16-35mm f/2.8 GM. Závěrku ale nastavuji na 1/200 s a spoléhám se na hodnoty ISO kolem 6 400. S náležitě vyváženým podvodním pouzdrem je fotoaparát Sony velmi stabilní. Když ho pustím, nevyplave nahoru ani neklesne dolů.“
„Naštěstí je citlivost ISO fotoaparátu Alpha 7R V velmi působivá,“ pokračuje. „Při hodnotě 6 400 jsou snímky velmi čisté a dokonce jsem při některých příležitostech použil hodnotu 12 800. Ve spojení s megapixely, které nabízí, je jeho výkon neuvěřitelný.“
Při zaostřování pod vodou nebo nad ní za soumraku by se taky mohly vyskytnout problémy, ale ne s modelem Alpha 7R V s průlomovým systémem automatického ostření. „Je tu hodně výzev,“ uznává Chris, „například při focení za nedostatečného osvětlení, proti texturovanému pozadí, jako je voda, když vidím jen ploutev, na kterou můžu zaostřit… navíc jsou kosatky téměř celé černé! Ale s použitím flexibilního bodového režimu jsem nenarazil na žádné problémy.“
Jeho výprava za kosatkami a keporkaky byla tak úspěšná, že se Chris plánuje vrátit v listopadu 2023 jako vedoucí skupinové výpravy. „Když tato zvířata vidíte zblízka v jejich přirozeném prostředí, opravdu vám to změní život. A díky fotoaparátu Alpha 7R V mi neunikl žádný moment. Tyto velryby jsou zvědavé a chtějí navázat kontakt. Zároveň jsou také něžné, proplují s mláďaty jen pár metrů od vás, koukají se vám do očí, ale dávají si přitom pozor, aby se vás nedotkly. Chovají se s respektem a já si mohu přát jen to, aby jim to lidstvo vždy oplácelo.“
„Fotografování je mocné. Jediným záběrem můžete zachytit emoci nebo vyvolat pocit“