osamělý strom v mlze za úsvitu

Dobré rady: Fotografování mlhavých krajin

s fotoaparátem Sony Alpha

Plánování a počasí

Mlha a mlžný opar jsou suspendované kapičky vody ve vzduchu; fakticky se jedná o mraky, které jsou mnohem níže u země než obvykle. Při fotografování v mlze se vždy vyplatí naplánovat si vše předem. Vyberte si místo, kde mlha padá často, a sledujte počasí. V ideálním případě byste měli na dané místo dorazit před východem slunce a zvolit si den, kdy má být jasno. Získáte tak nejlepší světlo, které je u jakéhokoli typu krajinářské fotografie zásadní.

Světlo v místě fotografování se bude s východem slunce měnit, proto vždy sledujte, jak světlo na scéně vytváří různé barvy, stíny a paprsky. Zkuste se zaměřit například na krásné paprsky světla prostupující zamlženým lesem nebo na dlouhý stín, který v krajině vrhá určitá stavba.

křivolaký strom v zamlženém fanalském lese

© Albert Dros | Sony α7R V + FE 12-24mm f/2.8 GM | 1/6s @ f/10, ISO 100

Vybavení

Při fotografování krajiny u fotoaparátu nejvíce oceníte rozlišení a dynamický rozsah. Výbornou volbou jsou fotoaparáty Sony Alpha 7R V a Sony Alpha 7 IV s rozlišením 60 a 33 megapixelů a velkým dynamickým rozsahem.

Výběr objektivu závisí na tom, co přesně chcete fotografovat. Pro tyto typy snímků jsou obecně nejlepší širokoúhlé objektivy a teleobjektivy. Umožní vám zachytit rozměr scény nebo se v krajině zaměřit na vzdálené detaily. Bajonet Sony FE nabízí řadu možností – objektivy FE 12-24mm f/2.8 G Master nebo FE 12-24mm f/4 G jsou skvělou volbou pro široké scény, zatímco objektiv Sony FE 100-400mm f/4.5-5.6 GM OSS je univerzálním pomocníkem pro zachycení detailů.

K fotoaparátu a objektivům je dobré pořídit si také stativ, který zajistí potřebnou stabilitu. Nezapomeňte také na čelovku nebo baterku, abyste se bez problémů dostali na vytipované místo a nastavili fotoaparát ve tmě.

Kompozice

Nejpůsobivějšího výsledku při fotografování mlhavých krajin dosáhnete, když budete stát na kopci či hoře, kde se před vámi rozevře mlhavé údolí. V těchto scénách se nad mlhou často tyčí různé prvky, jako jsou budovy nebo stromy, které jako by vystupovaly skrz mraky.

Pokud se však pokusíte zachytit celou scénu širokoúhlým objektivem, nemusí ve finále vypadat tak dramaticky jako ve skutečnosti. V tomto případě vám pomůže teleobjektiv. Přibližte si zajímavé prvky a ujistěte se, že kolem nich necháváte dostatek prostoru, aby vynikly mlhavé podmínky.

starobylý chrám na kopečku vystupující z mlhy

© İlhan Eroğlu

Pokud chcete zachytit celou scénu, potřebujete něco poutavého, co zaujme na první pohled. V popředí scény se zaměřte na prvek, který můžete použít k ozvláštnění spodní části snímku. Diváka může v popředí upoutat například malá rostlina, pařez, skála nebo cesta, která ho do snímku vtáhne.

strom v mlze za úsvitu

© Albert Dros | Sony α7R V + FE 16-35mm f/2.8 GM | 1/4s @ f/13, ISO 160

Pomocí fotografické vodováhy na zadní obrazovce nebo v hledáčku zkontrolujte, zda je fotoaparát dokonale rovný. Zarovnávejte linie, dokud se na obou stranách nezvýrazní zeleně, což znamená, že je horizont vodorovný.

Nastavení expozice

Přestože se budou přesná nastavení potřebná k exponování snímku lišit, existuje několik pravidel, kterých se můžete držet.

Jako u jakéhokoli jiného krajinářského snímku budete chtít zaostřit na co největší část scény. Použijte tedy malou clonu, abyste dosáhli co největší hloubky ostrosti. Vyhněte se však nejmenšímu nastavení, aby byla ostrost maximální. Pro začátek zkuste nastavit clonu f/11.

starý strom na bílém mlhavém pozadí

© Albert Dros | Sony α7R V + FE 12-24mm f/2.8 GM | 1/6s @ f/10, ISO 100

Pokud fotografujete při východu slunce, může být mlha velmi jasná. Sledujte na obrazovce nebo v hledáčku histogram, abyste zkontrolovali, zda neztrácíte v jasu detaily. Upravte expozici tak, abyste se vyhnuli velkým přepáleným místům; díky vynikajícímu dynamickému rozsahu a nízkému šumu fotoaparátů Sony Alpha můžete při úpravách vždy zesvětlit stíny, a obnovit tak detaily.

Pokud nechcete upravovat snímky ve formátu RAW, použijte ve fotoaparátu funkce HDR nebo optimalizátor dynamického rozsahu (DRO). Nastavení HDR pořídí několik snímků stejné scény s různou expozicí a sloučí je, aby vznikl snímek, který bude mít v jasných a zastíněných místech více detailů. U snímků HDR je třeba použít stativ, aby se fotoaparát při pořizování jednotlivých snímků nepohnul.

Funkce DRO mění expozici tak, aby zachovala co nejvíce detailů v jasných oblastech a zároveň zesvětlila oblasti stínů. Čím je nastavení DRO vyšší, tím více se stíny zesvětlí. Použití funkce DRO je ideální, pokud chcete vytvářet snímky určené na sociální sítě a nechcete se zdržovat následnými úpravami.

Uvedené produkty

Související příběhy

Zaregistrujte se k odběru zpravodaje α Universe

Blahopřejeme, jste přihlášeni k odběru zpravodaje α Universe

Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu

Omlouváme se, něco se nepovedlo.

Blahopřejeme, jste přihlášeni k odběru!