portrét shirley collins s rukou ve vzduchu

Dobré rady: Černobílé portréty

Tom Oldham

Fotografování černobílých snímků si dobře naplánujte

Pouhým převedením barevného snímku na černobílý z něj najednou nevznikne umělecké dílo. Aby byla tato konverze opodstatněná, je nutné úspěšně sladit kombinaci prvků. Portrét má určitý emocionální cíl, který chcete zachytit, a proto vytváření černobílého snímku od samého počátku pomáhá tohoto cíle dosáhnout.

několik záběrů jacka whitea držícího kytaru gibson

© Tom Oldham | Sony α7R IV + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/160s @ f/16, ISO 800

Nastavení fotoaparátu na fotografování kreativním černobílým stylem vám pomůže vizualizovat výsledný snímek a sledovat expozici.

Obvykle fotím s fotoaparátem Alpha připojeným k notebooku. Když začnu fotit, nastavím vhodný stupeň monochromatičnosti, abych měl při zobrazení portrétů v počítači jistotu, že osvětlení vytváří požadovaný cílový vzhled a dojem.

černobílý portrét ženy

© Tom Oldham | Sony α7R IV + FE 90mm f/2.8 Macro G OSS | 1/160s @ f/4.0, ISO 100

Pokud fotíte pomocí kreativních stylů nebo fotografických profilů ve fotoaparátu, zkuste je upravit, abyste se přiblížili požadovanému vzhledu. Nezapomeňte, že vždy budete mít k dispozici neupravený soubor (RAW), protože černobílá se použije pouze na snímky ve formátu JPEG.

Buďte odvážní

Mým současným mottem je „odvaha bývá odměněna“. Není tedy důvod držet se zpátky. Barva vede oko záběrem a různé barvy mohou působit i na psychiku. V černobílém provedení tyto mechanismy k dispozici nemáte, takže musíte vést oko pomocí kontrastu a formy. Když vás nerozptylují barvy, můžete pracovat s jednodušším a čistším přístupem, vytvářet odvážné kompozice s výraznými liniemi a pomocí osvětlení a způsobu zpracování vše spojit dohromady.

silueta liama gallaghera stojícího bokem

© Tom Oldham | Sony α7R IV + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/200s @ f/11, ISO 200

Dejte průchod svým režijním záměrům

Pokud jde o režírování fotografovaného objektu, nebojte se být nároční. Dostaňte se blíž, abyste vytvořili tvary a (pokud musíte) přiměli objekt k hereckému výkonu, a to i ve dnech, kdy se mu vůbec nechce. Při černobílém fotografování se všechny tyto věci vyplatí a vedou k fenomenálním snímkům. Z focení nikdy neodcházejte s myšlenkou, že jste mohli pořídit více záběrů.

portrét smějícího se ricka rubina

© Tom Oldham | Sony α7R IV + FE 35mm f/1.4 GM | 1/250s @ f/1.4, ISO 320

Jedním z mých oblíbených snímků je fotka Ricka Rubina. Jde o detailní záběr zachycující intimitu, která by v barvě nevypadala stejně. Portrét jsem vyfotil s objektivem FE 35mm f/1.4 G Master ve vzdálenosti zhruba 50 cm od obličeje. Abyste dosáhli takové reakce, musíte mít odvážný přístup k režii a pak také odvahu při zpracování. Jedině tak bude mít snímek úspěch.

Sledujte světlá místa

Mým základním pravidlem při nastavování fotoaparátu je, aby vznikaly neupravené soubory (RAW), které mi dají naprostou kontrolu nad snímkem. Nikdy neriskuji, pokud jde o expozici světlých míst. Rád sleduji histogram fotoaparátu, abych zkontroloval, zda neztrácím detaily světlých míst. Snímač fotoaparátu Alpha 7R V má naštěstí až 15 stupňů dynamického rozsahu a je obdivuhodné, kolik detailů dokáže fotoaparát současně zachytit ve světlých místech i ve stínech.

poppy rockett držící kytaru

© Tom Oldham | Sony α7R V + FE 35mm f/1.4 GM | 1/160s @ f/4.0, ISO 50

Používejte měkké světlo a kontrast přidejte později

Vytváření snímků s výrazným kontrastem přímo ve fotoaparátu je chyba. Pokud použijete tvrdé světlo, už se takového kontrastu nezbavíte. Pokud však zachováte měkké světlo a udržíte poměr mezi světlem a tmou pod kontrolou, můžete si zvolit, jak tvrdě chcete snímek zpracovat.

černobílý snímek paula simonona

© Tom Oldham | Sony α7R V + FE 35mm f/1.4 GM | 1/160s @ f/4.0, ISO 100

Mám snímek Paula Simonona a jde o tvrdý, agresivní portrét, i když je osvětlení velmi měkké. Na jednu stranu jsem dal černou vlajku, která je opakem reflektoru, a na druhou stranu jsem velmi blízko umístil měkký deštník. Takové světlo je velice měkké, ale poměr je přesně takový, abych u snímku dosáhl kontrastu.

Používejte automatické zaostření na oči

Automatické zaostření na oči je největší svoboda, jakou nám kdy technologie fotoaparátů umožnila. Tuto funkci oceňuji pokaždé, když vezmu do ruky fotoaparát Alpha 7R V, protože mi dovoluje soustředit se výhradně na tvorbu portrétu a ne na ovládání fotoaparátu.

portrét smějícího se surfaře

© Tom Oldham | Sony α7R V + FE 50mm f/1.2 GM | 1/8000s @ f/1.2, ISO 50

Snímek surfaře Alana jsem pořídil pouze s využitím světla zapadajícího slunce. Použil jsem objektiv 50mm f/1.2 G Master s expozicí 1/8000 s. Díky automatickému zaostření na oči jsem věděl, že i při cloně f/1,2 bude oko dokonale zaostřené. Pokud bych použil clonu f/8 nebo f/11, vznikla by pouhá momentka. Vyfotografování záběrů s široce otevřenou clonou ale diváka nasměruje k tomu nejzajímavějšímu – k očím a výrazu. Z portrétu Alana vyzařuje zdraví, pozitivita a láska k oceánu a ze snímku čiší opravdovost.

Prostřednictvím černobílých snímků dokážu zachytit nadšení z okamžiku, kterého bych v barvě nedosáhl – jsou jednodušší, přímočařejší a vždy bezprostřední.

Usilujte o vytvoření portrétu, který dokáže upoutat pozornost, sdělit pravdu nebo být prostě jen majákem klidu.

Uvedené produkty

Tom Oldham

Tom Oldham | UK

„Štěstí je smysl a účel života, jeho jediný cíl a zároveň konec lidské existence.“ Aristoteles

Související příběhy

Zaregistrujte se k odběru zpravodaje α Universe

Blahopřejeme, jste přihlášeni k odběru zpravodaje α Universe

Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu

Omlouváme se, něco se nepovedlo.

Blahopřejeme, jste přihlášeni k odběru!