jaguár napůl ponořený ve vodě

Srdce divočiny

Chris Schmid fotí se Sony Alpha 9 III

Jmenuji se Chris Schmid, pocházím ze Švýcarska a jako fotograf a filmař se specializuji na zvířata ve volné přírodě. Před více než deseti lety jsem se vydal na individuální fotografickou dráhu, na které jsem rychle poznal, že mě fascinuje půvab velkých kočkovitých šelem. V jejich upřeném pohledu nacházím určité kouzlo a spojení, které ve mně vyvolává hluboké prožitky. Jako by měly klíč ke světu, který potřebuji prozkoumat.

Tato vášeň přerostla v můj životní cíl a udává tempo mé práce. Proč jsem si tuto cestu vybral? Jednoduše jsem nemohl přehlížet velké problémy, kterým tyto šelmy čelí – od pytláctví až po drsné konflikty s lidmi a ztrátu jejich přirozeného prostředí. Všechny tyto nepříznivé podmínky tato nádherná zvířata oslabují, a proto považuji za svou osobní povinnost sdílet jejich příběhy a podpořit výraznější pochopení jejich těžkého údělu.

Když se podíváme o deset let zpět do minulosti, uvidíme neuvěřitelný technologický pokrok. Tvůrčí obory, jako je digitální fotografování, nepochybně prošly revolucí. Rozdíl mezi tím, co bylo možné před pouhými 10 lety a současností, je důkazem naší schopnosti posouvat hranice uměleckého vyjadřování. Podle mě kreativita nezná meze, a to platí i pro technologii fotoaparátů.

Když mě společnost Sony požádala, abych otestoval nový fotoaparát Alpha 9 III, naplánoval jsem si cestu do Pantanalu v Brazílii, největšího tropického mokřadu na světě, abych pořídil záběry tamější tajuplné divočiny.

tropický pták připravený vzlétnout

© Chris Schmid | Sony α9 III + FE 400mm f/2.8 GM OSS + 1.4x Teleconverter | 1/1600s @ f/4.0, ISO 2000

Jde o první fotoaparát se snímačem typu Full-Frame, který má globální závěrku. Jako filmaři a fotografovi mi tedy umožňuje zachytit rychle se pohybující objekt bez jakéhokoli zkreslení. Schopnost snímače s globální závěrkou zachytit každý detail, a to i v rychle pomíjivých okamžicích, je naprosto revoluční.

Frekvence snímků tohoto fotoaparátu je ohromující, zejména pokud jde o zachycení rychle se pohybujících objektů, jako jsou ptáci v akci. Umožňuje mi zachytit přesné okamžiky odehrávající se ve zlomku sekundy, kdy pták vzlétá nebo chytá kořist. Je opravdu pozoruhodné, jak je automatické ostření fotoaparátu přesné.

Možnost pořizovat záběry s tak vysokou frekvencí snímků umožňuje vyprávět příběhy z nové perspektivy. Nabízí příležitost zdokumentovat neuvěřitelnou rychlost a ladnost ptáků způsobem, který byl dříve velmi náročný. Je to jako mít moc zastavit čas a zachytit podstatu těchto fascinujících okamžiků v celé jejich kráse.

Níže uvedený záběr je jen jedním ze série snímků pořízených rychlostí 120 sn./s.

kormorán s malou rybou v zobáku

© Chris Schmid | Sony α9 III + FE 200-600mm f/5.6-6.3 G OSS | 1/3200s @ f/6.3, ISO 800

Velké kočky

Jaguáři jsou nepolapitelná stvoření, která se často ve svém prostředí pohybují mezi stínem a světlem. Když se nacházejí ve stínu, může být docela šero, a fotografování při nedostatečném osvětlení je opravdu oříšek. Proto je pro mě fotoaparát s vynikajícím výkonem při nedostatečném osvětlení obzvlášť zajímavý.

jaguár sedící na pařezu v lese

© Chris Schmid | Sony α9 III + FE 400mm f/2.8 GM OSS | 1/1250s @ f/2.8, ISO 640

Schopnost zachytit čisté snímky i při vyšších hodnotách ISO za nedostatečného osvětlení je naprostá nezbytnost. Můžu tak pořídit snímky jaguárů, aniž bych musel obětovat jejich kvalitu. Pro mě jako pro fotografa zvířat ve volné přírodě je takový výkon fotoaparátu neocenitelný, protože mi umožňuje zachytit existenci jaguára do nejmenších detailů. Mým cílem je zachovat autentičnost a majestátnost těchto neuvěřitelných zvířat v jejich přirozeném prostředí.

Velkou předností tohoto fotoaparátu je automatické zaostření na oči zvířat, které přináší úžasné výsledky. Jeden z aspektů, který mě obzvlášť zaujal, je schopnost udržet zvíře zaostřené v jeho přirozeném prostředí, i když je zakryto větvemi nebo stromy. Nepřestává mě to fascinovat.

jaguár napůl skrytý v lese

© Chris Schmid | Sony α9 III + FE 400mm f/2.8 GM OSS + 1.4x Teleconverter | 1/1600s @ f/4.5, ISO 640

Tato funkce mi umožňuje zachytit jaguáry způsobem, který je autentický a podmanivý. Zachovává podstatu jejich prostředí a chování, i když jsou částečně skryti před zraky pozorovatelů.

Pokud jde o fotografování ptáků, považuji funkci předběžného snímání za průlomovou. Ptáci jsou pověstní svými rychlými a nepředvídatelnými pohyby, takže je náročné odhadnout ideální okamžik pro stisknutí spouště. Díky technologii předběžného snímání mohu v podstatě přetočit čas a zachytit rozhodující okamžiky před tím, než pták vzlétne. Je to jako vizuální vyrovnávací paměť, která mi zajistí, že nikdy nepřijdu o důležitý záběr.

pták chytající rybu do zobáku

© Chris Schmid | Sony α9 III + FE 400mm f/2.8 GM OSS + 1.4x Teleconverter | 1/3200s @ f/4.5, ISO 640

Mít k dispozici nejrychlejší fotoaparát na světě, který dokáže pořizovat záběry rychlostí 120 snímků za sekundu a je vybaven předběžným záznamem, je opravdu zážitek. Tato pozoruhodná schopnost přináší ohromné možnosti, zejména při dokumentování bleskurychlých pohybů lovících gepardů nebo letících ptáků. Nejenže přispívá k vyšší kvalitě mých fotografií, ale také mi umožňuje vyprávět poutavější a strhující příběhy. Jde o průlomovou funkci, která mě přivádí do centra dění a díky které mohu lidem ukázat surovou krásu a dramatičnost přírody.

Uvedené produkty

Chris Schmid

Chris Schmid | Switzerland

„Fotografování je mocné. Jediným záběrem můžete zachytit emoci nebo vyvolat pocit“

Související příběhy

Zaregistrujte se k odběru zpravodaje α Universe

Blahopřejeme, jste přihlášeni k odběru zpravodaje α Universe

Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu

Omlouváme se, něco se nepovedlo.

Blahopřejeme, jste přihlášeni k odběru!