snímek rukou v náladovém osvětlení

Dobré rady: Portréty za nedostatečného osvětlení

Adrienne Surprenant

Moje série portrétů je součástí reportážního projektu s lidmi z kmene Kipsigis, který jsem fotila pro kanadské noviny Le Devoir s novinářkou Annou-Marií Provostovou. Chtěla jsem nafotit portréty osob, které jsou plně oddány boji za svou komunitu a historickou spravedlnost.

portrét může za šera, který se dívá mimo fotoaparát © Adrienne Surprenant | Sony α7 IV + FE 55mm f/1.8 ZA | 1/200s @ f/6.3, ISO 1600

Využívejte přirozené osvětlení ve svůj prospěch

Když fotíte uprostřed dne v Africe nebo kdekoli jinde na světě, slunce je vysoko na obloze a je velmi jasné. Toto světlo dopadající shora vytváří velmi kontrastní a nelichotivé portréty, proto jsem fotografované objekty přesunula dovnitř, kdykoli to jen šlo. Místo toho, abych spoléhala pouze na sluneční světlo, jsem využila světlo přicházející skrz okno a dosáhla jsem klasičtějšího, malebného osvětlení ve stylu Clair-obscur.

Líbí se mí, jak toto měkčí, ale přímé světlo dokáže odhalit a také skrýt určité aspekty fyziognomie, výraz ve tváři fotografované osoby, vytvořit určité mystérium a vyprávět příběh, který dokáže zvýraznit působivost fotografie.

portrét vousatého může, který se dívá mimo fotoaparát © Adrienne Surprenant | Sony α7 IV + FE 55mm f/1.8 ZA | 1/200s @ f/6.3, ISO 1600

Používejte objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností

Se svým fotoaparátem Alpha 7 IV používám objektivy Sony Sonnar T* FE 55mm f/1.8 ZA nebo FE 35mm f/1.4 G Master. Pro většinu reportážní práce používám 35mm objektiv a pro focení portrétů a detailní záběry používám 55mm objektiv. Objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností mi na rozdíl od objektivu se zoomem umožňuje, abych v nových situacích vždy myslela na kompozici a na to, kde se nacházím. Díky tomu, že jsem si vědoma jistého omezení, používám vybavení přirozeným způsobem a umožňuje mi to soustředit se na daný okamžik, na emoci, na příběh a na lidi, s nimiž jsem.

Kdybych s sebou nosila více objektivů, těžší nebo větší vybavení, mohlo by to vytvářet určitou bariéru mezi mnou a lidmi, které fotografuji.

náladový portrét ženy hledící mimo fotoaparát © Adrienne Surprenant | Sony α7 IV + FE 55mm f/1.8 ZA | 1/50s @ f/6.3, ISO 1600

Používejte funkci Průběžné AF pro změny formátu

Automatické ostření u fotoaparátu Alpha 7 IV i všech ostatních fotoaparátů Sony Alpha je tak přesné, dokonce i za nedostatečného osvětlení, že je neuvěřitelně snadné fotit a mít jistotu, že budete mít zaostřeno na oči objektu. Díky průběžnému ostření zůstane objektiv zaostřený na objekt, já se mohu pohybovat kolem, sledovat, jak světlo dopadá na tvář a najít si tu nejlepší kompozici.

snímek muže, který se tváří jako král © Adrienne Surprenant | Sony α7 IV + FE 55mm f/1.8 ZA | 1/200s @ f/6.3, ISO 1600

Používejte manuální expozici

Od té doby, kdy jsem poprvé chytla fotoaparát do ruky, jsem vždy fotila v režimu plně manuální expozice. Časem pro vás bude nastavení clony, expozičního času a citlivosti ISO zcela intuitivní a rychlé.

U podobných clair-obscur snímků exponuji na nejsvětlejší místa v záběru, abych eliminovala přepaly do čistě bílé, ale zároveň abych všude zachovala detaily a textury. Když fotím uvnitř podobné snímky, jako je tento, ráda používám clonu vyšší než f/5.6 a podle ní upravím ostatní parametry. Při focení aranžovaných portrétů mohou být expoziční časy relativně dlouhé, protože nehrozí, že dojde k rozmazání pohybem.

portrét muže ve svetru s výstřihem do V © Adrienne Surprenant | Sony α7 IV + FE 55mm f/1.8 ZA | 1/320s @ f/5.0, ISO 2500

Nepoužívejte stativ. Používejte SteadyShot

U fotoreportéra je důležité, aby byl v terénu co nejlehčí. Nosím s sebou své dva fotoaparáty Sony Alpha a notebook, ale žádný stativ ani jinou pomůcku pro stabilizaci fotoaparátu. Často fotím uvnitř malých prostor, jako jsou stany, kde by stativ spíše překážel a byl by zbytečný. Na integrovanou stabilizaci obrazu Steady Shot, která si poradí s chvěním fotoaparátu, se mohu plně spolehnout. Také věřím snímači ve svém fotoaparátu Sony a vím, že zvládne fotit i s vysokou citlivostí ISO, aniž bych přišla o kvalitu nebo detaily. Díky těmto dvěma funkcím Alpha 7 IV nemusím nosit stativ.

portrét ženy v pestrobarevné blůzce © Adrienne Surprenant | Sony α7 IV + FE 55mm f/1.8 ZA | 1/60s @ f/6.3, ISO 1600

Příběh tkví v detailech

Když jsem ty snímky poprvé viděla vytištěné na velkém formátu, byla jsem překvapená, že stíny byly plné detailů a světlé oblasti nebyly přepálené. Díky rozměru výtisků mají tváře životní velikost. Jsou vidět všechny detaily, jako jsou póry na kůži. Díky těmto detailům, které snímač zachytil, jsou portréty jako živé a pomáhají vyprávět příběhy jednotlivých lidí.

Uvedené produkty

Související příběhy

Zaregistrujte se k odběru zpravodaje α Universe

Blahopřejeme, jste přihlášeni k odběru zpravodaje α Universe

Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu

Omlouváme se, něco se nepovedlo.

Blahopřejeme, jste přihlášeni k odběru!