ohňostroje explodující nad vodní hladinou

Dobré rady: Focení slavnostních ohňostrojů

s fotoaparátem Sony Alpha

Vše si předem naplánujte

Ohňostroje obvykle netrvají dlouho, takže si vše promyslete dopředu. Udělejte si představu o záběrech, které chcete pořídit. Pokud je to možné, navštivte místo během dne, abyste zjistili, kde budete stát a jaké objektivy budete potřebovat. Jen tak se můžete na tu nádhernou podívanou připravit.

Kvůli práci ve tmě se vám budou v brašně na fotoaparát hůře hledat věci, proto při balení myslete na vše. Vždy se vyplatí vzít si s sebou malou baterku pro případ, že budete potřebovat něco najít nebo si posvítit na cestu.

skupina osob sledující ohňostroj

© Arthur Chauvineau

Nastavení fotoaparátu

Pokud chcete dosáhnout maximální flexibility, fotografujte do formátu RAW, nikoli JPEG. Tento formát zachytí více dat a umožní vám při postprodukci doladit expozici.

Výběr objektivu a kompozice snímku

Pokud budete stát přímo pod ohňostrojem, budete muset použít širokoúhlý objektiv. Uživatelé fotoaparátů Sony mohou naštěstí vybírat z řady neuvěřitelných širokoúhlých objektivů, jako je FE 14mm f/1.8 GM, FE 20mm f/1.8 G nebo flexibilní objektiv FE 12-24mm f/2.8 GM se zoomem. Cenově dostupnější variantou je také zoom FE 12-24mm f/4 G.

Pokud se nacházíte dále od ohňostroje, třeba na kopci s výhledem na panorama města, budete muset nastavit správnou ohniskovou vzdálenost. Vhodné řešení představují objektivy se zoomem, jako je FE 24-70mm f/2.8 GM II nebo FE 24-105mm f/4 G OSS, které vám umožní přiblížit, a pořídit tak požadované snímky.

líbající se pár s ohňostrojem v pozadí

© Davide Monteleone | Sony α7R III + FE 16-35mm f/2.8 GM | 1/80s @ f/2.8, ISO 6400

Stabilizace a expoziční čas

Pokud chcete zachytit jednotlivé výbuchy ohňostroje, budete potřebovat expoziční čas, který je dostatečně rychlý, abyste akci „zmrazili“, a zároveň dostatečně pomalý, abyste do fotoaparátu pustili trochu světla. Nejpomalejší expoziční čas, který můžete použít při fotografování z ruky, závisí na řadě faktorů, například na tom, jak stabilně dokážete fotoaparát držet, a na ohniskové vzdálenosti objektivu. Nezapomeňte ve fotoaparátu nebo v objektivu zapnout funkci SteadyShot, abyste zmenšili vliv vašich případných drobných pohybů. Zkuste začít s expozičním časem mezi 1/10 s a 1/30 s. Poté si snímky prohlédněte a případně rychlost upravte.

Pro fotografování světelných stop nebo vícenásobných výbuchů ohňostroje budete potřebovat delší expozici. Nejlepších výsledků dosáhnete s použitím stativu, díky kterému bude fotoaparát dokonale nehybný. Délka expozičního času záleží na osobních preferencích, může to být například 1 s až 30 s. Nebojte se tedy experimentovat s prostředím, ve kterém fotíte, a pracovat kreativně.

Souvislé fotografování

Pokud chcete zachytit jednotlivé ohňostroje, zkuste namísto záběru s dlouhou expozicí vyzkoušet souvislé fotografování a pořídit hned několik snímků, aby byly vaše šance na skvělý záběr co největší. Správná rychlost fotografování se bude pohybovat v rozmezí 3–5 sn./s.

Clona a citlivost ISO

Hodnota expozičního času bude záviset na tom, jak chcete ohňostroj zachytit, a proto byste měli nastavit co nejnižší citlivost ISO, abyste omezili šum na minimum. Co se týče clony, začněte s nastavením někde uprostřed – dobré je začít s hodnotou f/8. Fotografování ohňostrojů probíhá vždy tak trochu metodou pokusu a omylu, proto nastavení expozice upravujte, dokud nebudete spokojení.

Snímek můžete ozvláštnit prvkem na pozadí, například obrysem davu lidí nebo stromu. Pokud budete chtít zachytit určitý prvek v popředí, možná bude potřeba ještě více zmenšit clonu, abyste vytvořili větší hloubku ostrosti a zaostřili na něj. V takovém případě můžete pokles expozice vykompenzovat zvýšením citlivosti ISO. Opět platí, že fotografování ohňostrojů je o pokusech a omylech a jde o to vyzkoušet, co v daném prostředí funguje.

barevný ohňostroj na noční obloze

© Elisha Terada

Redukce šumu při dlouhé expozici

Pokud fotografujete s expozicí delší než jedna sekunda, je třeba přejít do nabídky fotoaparátu Sony a zkontrolovat, zda máte zapnutou funkci Long Exposure NR (redukce šumu). Po pořízení snímku se tak zapne redukce šumu na stejnou dobu, jakou trvá expoziční čas. Pokud tedy nastavíte expozici na 10 sekund, bude redukce šumu fungovat dalších 10 sekund, aby pomohla snížit případný šum.

Ostření

Pokud fotografujete ohňostroj na tmavé noční obloze, je vhodné přepnout na manuální ostření. Pokud je obloha černá, nemá fotoaparát proti čemu automaticky zaostřit, takže místo toho přepněte na manuální režim a zaostřete na nekonečno, což je největší vzdálenost, na kterou budete moci zaostřit. Zaostření na nekonečno je na displeji fotoaparátu zobrazeno symbolem ∞. Mějte však na paměti, že některé objektivy ve skutečnosti zaostřují až za nekonečno, takže si vše předem ověřte. Pokud je vidět Měsíc nebo hvězdy, můžete je použít jako referenční bod.

Uvedené produkty

Související příběhy

Zaregistrujte se k odběru zpravodaje α Universe

Blahopřejeme, jste přihlášeni k odběru zpravodaje α Universe

Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu

Omlouváme se, něco se nepovedlo.

Blahopřejeme, jste přihlášeni k odběru!