půlměsíc zahalený stínem

Jak fotím | Fotografování Měsíce

Peter Neill

Když jsem během lockdownu uvízl doma, nemohl jsem nikam jít. Přesto jsem díky fotoaparátu Sony Alpha 7R IV mohl fotit něco, co bylo tak daleko ode mě a co mě jako fotografa zaujalo. Fotografování Měsíce mě vždycky zajímalo, ale v době lockdownu to bylo ještě lákavější, protože mi umožnilo uniknout realitě.

jasný snímek úplňku © Peter Neill | Sony α7R IV + FE 400mm f/2.8 GM OSS | 1/2000s @ f/3.2, ISO 160

Fotoaparáty a objektivy
K fotografování Měsíce jsem zvolil fotoaparát Sony Alpha 7R IV. Měl jsem také to štěstí, že jsem si mohl půjčit objektiv FE 400mm f/2.8 G Master. Přesto jsem zjistil, že ohnisková vzdálenost 200 mm na superostrém objektivu FE 70-200mm f/2.8 G Master je více než dostačující. Jde o kvalitní objektiv, se kterým pořídíte úžasné snímky.

S tímto objektivem jsem pořídil několik svých nejoblíbenějších snímků a pravidelně ho používám k focení hudebníků na koncertech. Fotografování Měsíce ukazuje, jak je tento objektiv všestranný. S ohniskovou vzdáleností 200 mm můžete fotografii snadno obohatit i o kontext.

úplněk v mracích © Peter Neill | Sony α7R IV + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS | 1/6400s @ f/3.5, ISO 320

Zachování ostrosti a stability
Prvním nezbytným vybavením je stativ. Nepotřebujete nejdražší model, ale musí být pevný, správně těžký a mít pevnou hlavu, která se po utažení nebude vychylovat. Většina stativů má háček, který umožňuje zatížit stativ závažím v brašně na fotoaparát, což je ideální. Brašna se ale musí lehce dotýkat země, aby se během expozice na háčku stativu nehoupala.

Vzhledem k atmosféře mezi Zemí a Měsícem je prakticky nemožné dosáhnout úplné ostrosti. Přesto existuje několik základních věcí, které můžete provést, abyste zvýšili šanci na pořízení detailního záběru.

Pokud máte na objektivu například sluneční clonu, použijte ji. Pomůže vám blokovat rušivé světlo pronikající do objektivu z nežádoucích úhlů. Tento snímek jsem pořídil pomocí takto přizpůsobeného objektivu v městské oblasti v jihozápadním Londýně. Ne vždy tedy musíte mít tmavou oblohu, i když by to pochopitelně pomohlo.

jasný snímek úplňku s tmavou oblohou kolem. © Peter Neill | Sony α7R IV + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS | 1/1000s @ f/4.0, ISO 125

Když se při pořizování snímku dotknete fotoaparátu, v podstatě s ním současně mírně pohnete, a proto je dobré se seznámit s používáním samospouště. Její pomocí můžete spustit závěrku a dát fotoaparátu pár vteřin klidu před zahájením expozice. Ke spuštění na dálku můžete také použít spoušť připojenou přes Bluetooth nebo mobilní aplikaci Sony Imaging Edge. Není od věci vyzkoušet režim elektronické závěrky, pokud jím váš fotoaparát disponuje. Omezí i sebemenší pohyb mechanické závěrky fotoaparátu a udrží tak fotoaparát během expozice v naprostém klidu.

Vždy používám manuální ostření. Často kontroluji zaostření v mobilní aplikaci Imaging Edge, kde ho díky velké obrazovce vidím přesněji. Můžete použít i hledáček fotoaparátu nebo zadní obrazovku. Tímto způsobem využijete možnost zvětšení zaostření a přesně se trefíte do části snímku, na kterou chcete zaostřit.

Expozice
Když je Měsíc uprostřed záběru, používám bodové měření expozice se zdůrazněným středem. Snímky vždy pořizuji v neupraveném režimu a expozici posuzuji podle toho, zda mi zůstane dostatek prostoru pro zdůraznění stínů, aby byly mraky lépe vidět. Experimentováním zjistíte, zda exponovat jen Měsíc, nebo ho mírně přeexponovat, abyste mohli lépe zachytit mraky.

Můžete být v pokušení fotit s nejširší clonou objektivu a nechat přes objektiv projít co nejvíce světla. Takto nastavená clona ale téměř jistě nebude nejostřejší. Je nutné najít nejostřejší bod objektivu. To například znamená, že budete fotit s clonou f/4 nebo f/5,6 – nebojte se s objektivem experimentovat, abyste zjistili, kde je nejostřejší.

půlměsíc zahalený stínem © Peter Neill | Sony α7R IV + FE 400mm f/2.8 GM OSS + 1.4x teleconverter | 1/1600s @ f/4.5, ISO 320

Expoziční čas
Pokud jde o expoziční čas, zjistil jsem, že absolutně nejdelší použitelná expozice je 1/5 sekundy. Při delší expozici začne Měsíc vypadat rozmazaně. Můžete použít i kratší expoziční čas, ale pracujte co nejpomaleji, abyste z pronikajícího světla získali maximum a udrželi co nejnižší citlivost ISO.

Fotografování s nízkou citlivostí umožní minimalizovat šum. Dokonce i při vysokém rozlišení modelu Alpha 7R IV ale mohu pohodlně zvýšit ISO na hodnotu 800 nebo 1 000, aniž bych musel řešit šum. Takto mohu snadno zachytit nejbližšího souseda Země.

Uvedené produkty

Peter Neill

Peter Neill | UK

„Peter Neill je zatím nejvýraznější fotograf, jakého jsme našli. Nebudeme pracovat s nikým jiným. – Mark Sheehan, The Script“

Související příběhy

Zaregistrujte se k odběru zpravodaje α Universe

Blahopřejeme, jste přihlášeni k odběru zpravodaje α Universe

Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu

Omlouváme se, něco se nepovedlo.

Blahopřejeme, jste přihlášeni k odběru!