mlhovina v orionu

Jak fotografuji | Hluboký vesmír

Stefan Liebermann

V posledním roce mi pandemie onemocnění Covid-19 zabránila v cestování na úžasná místa, kde bych se mohl věnovat své vášni pro astronomickou fotografii. Doba strávená doma mi ale umožnila dál se procvičovat ve vytváření astronomických fotografií hlubokého vesmíru. Na fotografiích hlubokého vesmíru je skvělé to, že je můžete pořizovat kdekoli na světě. S vhodným vybavením, jako je Sony Alpha 7R III, není světelné znečištění žádným problémem.

mlhovina koňská hlava

© Stefan Liebermann | Sony α7R III + FE 600mm f/4 GM OSS | 120s @ f/4.0, ISO 800 (48 images stacked | 96 minutes)

 

Rozdíl mezi astronomickými fotografiemi a fotografiemi hlubokého vesmíru

Za astronomické snímky považuji ty, které kombinují krajinu s tělesy na obloze, jež všichni dobře známe, jako je Měsíc, hvězdy a samozřejmě Mléčná dráha. Oproti tomu, když vytváříte fotografie hlubokého vesmíru, fotografujete objekt na noční obloze s použitím teleobjektivu, jako je Sony FE 200–600 mm f/5,6–6,3 G OSS, a obvykle také telekonvertoru 2×. Tato kombinace vytváří superteleobjektiv s ohniskovou vzdáleností až 1200 mm. Speciální aplikace vám pak pomohou lokalizovat na noční obloze objekt, který vás zajímá. Já například používám aplikaci Stellarium.

Díky tomu, jakým způsobem tato vzdálená tělesa ve vesmíru vyzařují světlo, je můžete fotografovat doma na zahradě. Nemusíte cestovat na temná odlehlá místa, abyste mohli pořídit ohromující snímky. Ideálním objektem, se kterým můžete začít, je Měsíc, protože jej můžete fotografovat s použitím velice dostupných fotoaparátů a objektivů.

mezinárodní vesmírná stanice přelétávající přes měsíc v úplňku

© Stefan Liebermann | Sony α7S III + FE 600mm f/4 GM OSS + 2x teleconverter | 1/4000s @ f/8, ISO 12,800 (Images taken from 4K 120fps capture)

Věda

Digitální fotoaparáty mají před snímačem filtr blokující určité frekvence světla, které naše oči nevidí, například infračervené a ultrafialové světlo. Já používám upravený fotoaparát Sony Alpha 7R III, ve kterém byl tento filtr profesionálně odstraněn. Díky tomu dokáže zachytit tyto světelné frekvence z hlubokého vesmíru, které naše oči nevidí.*

galaxie v andromedě

© Stefan Liebermann | Sony α7 III + FE 600mm f/4 GM OSS | 30s @ f/4.0, ISO 800 (180 images stacked | 90 minutes)

Aby bylo vidět jen světlo z hlubokého vesmíru, potřebuji ale zablokovat téměř veškeré viditelné světlo a propustit jen určité vlnové délky. Proto používám další specializovaný astronomický filtr, který při fotografování před snímač dočasně umístím.

V důsledku otáčení Země se zdá, že se hvězdy pohybují. Abych tento efekt eliminoval, připevňuji fotoaparát s objektivem na sky tracker. Toto zařízení vyrovnává otáčení Země tím, že fotoaparátem pomalu pohybuje a předchází tak vzniku rozostřených snímků nebo světelných stop hvězd, dokonce i když se expoziční doba snímků počítá na minuty.

Expozice snímků

Do fotoaparátu Sony Alpha 7R III přichází velice málo světla, a proto mám na objektivu naplno otevřenou clonu a na fotoaparátu nastavuji nejvyšší citlivost ISO s nízkým šumem, což v případě mého fotoaparátu Sony Alpha 7R III je hodnota ISO 800. Snímek pak pořizuji s co nejdelší expozicí. V závislosti na situaci to může být 1 minuta nebo i 10 minut.

souhvězdí plejády

© Stefan Liebermann | Sony α7 III + FE 600mm f/4 GM OSS | 30s @ f/4.0, ISO 800 (375 images stacked | 188 minutes)

Trik při fotografování hlubokého vesmíru spočívá v tom, že nepořizujete jen jeden snímek. Fotografií pořídíte co nejvíce – stovky nebo dokonce tisíce snímků. Někdy na zahradě prosedím celou noc a stále dokola fotografuji stejný objekt. Finální expozice pak vznikne skládáním snímků s použitím softwaru, jako je Astro Pixel Processor nebo Deep Sky Stacker.

Tento software hledá ve snímku detaily, které jsou konzistentní ve všech z tisíců fotografií. Odfiltruje nekonzistentní detaily, jako je šum nebo atmosférické jevy, a umožňuje tak vytvářet neuvěřitelně ostré, detailní snímky, a to i když fotografujete u sebe na zahradě za domem.

Začátky

Pokud teprve začínáte, můžete se soustředit na něco základního, například fotografování Měsíce. Nepotřebujete k tomu upravený fotoaparát. Zvládnete to i s použitím fotoaparátu, jako je Sony Alpha 7C nebo Alpha 7 III, a teleobjektivu, jako je cenově dostupný objektiv Sony FE 200–600 mm f/5,6–6,3 G OSS, s telekonvertorem FE 2×.

Expozice závisí na tom, co vidíte na displeji. Snažte se dosáhnout toho, aby snímek byl co nejjasnější, a s použitím histogramu na fotoaparátu se ujistěte, že světlé části nejsou přeexponované. Pak pořiďte sérii snímků, které budete skládat přes sebe.

měsíc s viditelnými krátery

© Stefan Liebermann | Sony α7 III + FE 600mm f/4 GM OSS + 2x teleconverter

Při fotografování Měsíce je nejlepší snímky skládat, protože v naší atmosféře se vyskytuje spousta turbulencí. Když pořídíte jen jeden snímek Měsíce, může se stát, že ostrá bude jen jedna oblast. Když pořídíte více snímků a poskládáte je, můžete vytvořit finální obrázek, na kterém je ostrý a detailně zachycený celý povrch Měsíce.

Při fotografování Měsíce přitom nepotřebujete star tracker. Jen se pokaždé ujistěte, že Měsíc je ve středu každého záběru, a software, který provádí skládání, jednotlivé snímky zarovná za vás.

 

* Upozorňujeme, že společnost Sony ani její autorizovaná servisní centra nemohou provádět úpravy fotoaparátů. Společnost Sony úpravy hardwaru nedoporučuje a veškerá případná rizika s nimi spojená nese výhradně vlastník.

Uvedené produkty

Stefan Liebermann

Stefan Liebermann | Germany

„Je to velmi zvláštní druh fotografie: neviditelný lidským okem, ale skutečný.“

Související příběhy

Zaregistrujte se k odběru zpravodaje α Universe

Blahopřejeme, jste přihlášeni k odběru zpravodaje α Universe

Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu

Omlouváme se, něco se nepovedlo.

Blahopřejeme, jste přihlášeni k odběru!