Londýn v mlze při východu slunce

Jak fotím | Města

Ron Timehin

Jsem městský kluk. Narodil jsem se a vyrostl v Londýně, kde jsem prožil celý život, a přesto ve mně velkoměsto vyvolává emoce. Je jako moje vlastní hřiště, po kterém můžu běhat a zkoumat ho. Vždycky je toho tolik k vidění a města se neustále vyvíjejí. Dávají spoustu prostoru kreativitě.

Neustále v pohybu

Když zkoumám nové město, chci místo focení konkrétních objektů používat něco malého a lehkého. Proto jsem začal fotit s fotoaparátem Sony Alpha 7C. Zbožňuji ho. Přestože je malý a skoro nic neváží, nabízí Full-Frame snímač se skvělým dynamickým rozsahem a všemi barevnými profily pro natáčení videa, na které jsem zvyklý. Obvykle ho doplňuji celou řadou kompaktních objektivů s pevnou ohniskovou vzdáleností, FE 24mm f/2.8 G, FE 40mm f/2.5 G a FE 50mm f/2.5 G. Fotoaparát Alpha 7C ve spojení s těmito malými objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností představuje skvělou výbavu, díky které nemusím nosit velkou tašku na fotoaparát. Stačí si dát foťák na krk a můžu vyrazit na procházku městem.

Muž kráčící podél barevného metra © Ron Timehin | Sony α7C + FE 24mm f/2.8 G | 1/250s @ f/8.0, ISO 200

Sony Alpha 7R IV rád používám i na komerční práce a plánované projekty, protože vysoké rozlišení je prostě neuvěřitelné a navíc mi dává větší prostor na hraní se záběrem.

Ron Timehin připravuje záběr na fotoaparátu Sony Alpha 7C

Průzkum a příprava

V průběhu let jsem zaujal mnohem metodičtější přístup. Před cestou hodně hledám na internetu. Zjistil jsem, že na fotografických fórech a Instagramu můžete najít informace o zajímavých místech a dalších zajímavostech. Dokonce i Mapy Google se satelitními snímky nebo funkcí Street View můžou sloužit jako skvělý nástroj k nalezení zajímavé architektury – můžete si prohlédnout okolí na 360°, aniž byste museli opustit dům.

Muž procházející londýnským podloubím © Ron Timehin | Sony α7C + FE 40mm f/2.5 G | 1/160s @ f/8.0, ISO 320

Nejde jen o nalezení místa. Musím zjistit, odkud budu fotit, což vyžaduje průzkum veřejně přístupných lokalit nebo zda potřebuji povolení k fotografování na určitém místě. Dále musím samozřejmě určit nejvhodnější dobu na pořízení snímku, abych měl ideální světlo, což bývá obvykle za úsvitu nebo během „modré hodiny“, tedy hodiny těsně před východem nebo po západu slunce.

Noční Piccadilly Circus © Ron Timehin | Sony α7C + FE 24mm f/2.8 G | 1/250s @ f/7.1, ISO 1600

Vytváření snímků z vlastního úhlu pohledu

Když vezmeme v úvahu, kolik fotografií existuje, je důležité, abyste si snímky vytvářeli sami a nekopírovali cizí práci. Obvykle fotím v době, kdy se jiní lidé nebudou obtěžovat fotit – například za deště, nebo když padne hustá mlha. Klíčovým rozlišovacím prvkem je však téměř vždy váš úhel pohledu. Pokud dokážete najít jedinečný úhel pohledu, vaše snímky vyniknou mezi tisíci ostatních.

Londýnští řidiči autobusů se zvednutýma rukama © Ron Timehin | Sony α7R IV + FE 85mm f/1.8 | 1/800s @ f/4.0, ISO 640

Jedním z mých tipů je vyhledávat střešní bary, restaurace nebo zahrady. Tato místa mají často skvělý výhled na celé město a vyžadují nějakou znalost místního prostředí. Je to pro mě ideální kombinace, dát si něco k pití nebo jídlu s přáteli a současně pořídit úžasné snímky západu slunce. Vždy je ale nutné brát ohled na místo a okolí a respektovat ho. Požádám o svolení a často nabídnu provozovateli podniku, že mu pošlu fotografii, kterou pak může použít. Většinou mi vyjdou vstříc, takže se nebojte zeptat.

Někdy můžete být omezeni tím, že budete muset fotit přes okno. Používám příslušenství Lenskirt, což je něco jako velká černá látková sluneční clona, která se nasadí na konec objektivu a pomocí přísavek se připevní na sklo. Tím se odstraní všechny odlesky a odrazy od skla, včetně odrazu fotoaparátu nebo dokonce mě samotného.

Děti hrající si v mlze © Ron Timehin | Sony α7 II + FE 35mm f/1.4 ZA | 1/1250s @ f/6.3, ISO 100

Buďte trpěliví

Jedním z mých nejoblíbenějších snímků za poslední dobu jsou děti hrající si v mlze. Strávil jsem na místě zhruba hodinu, během které jsem fotil ulici a čekal, až se stane něco zajímavého. Neměl jsem ani tušení, že ty děti budou pobíhat a postaví se tak jako na tomto snímku, ale díky tomu, že jsem čekal a vnímal, co se děje okolo, se mi trpělivost vyplatila. Jakmile jsem záběr uviděl v hledáčku, věděl jsem, že je to ten „správný“.

Uvedené produkty

Ron Timehin

Ron Timehin | UK

„Fotografování mi dává možnost zpracovat, ocenit a interpretovat svět kolem mě.“

Související příběhy

Zaregistrujte se k odběru zpravodaje α Universe

Blahopřejeme, jste přihlášeni k odběru zpravodaje α Universe

Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu

Omlouváme se, něco se nepovedlo.

Blahopřejeme, jste přihlášeni k odběru!