Číslo článku : S700023142 / Poslední změna : 12/07/2018Tisk

Jak provést zálohu dat

  V tomto článku naleznete základní pokyny týkající se zabezpečení dat před ztrátou.

  obtížnost Obtížnost:
  Střední
  potřebný čas Potřebný čas:
  Není relevantní

  Záloha je bezpečná kopie důležitých dat nacházejících se na vašem pevném disku, ideálně na externím médiu. Nedostatečné zálohování dat bývá zdrojem problémů a ztráty peněz/dat/času, důrazně proto doporučujeme, abyste si svá data pravidelně zálohovali.

  Několik příkladů „externích médií“: externí pevný disk USB, optické disky, jednotky USB, paměť typu flash.
  Některé internetové stránky také nabízejí možnost zálohovat online.


  Možnosti zálohování dat

  Nástroje Windows pro zálohování

  Systém Windows zahrnuje předinstalovaný nástroj pro vytváření a obnovu záloh.

  V systému Windows Vista naleznete Centrum zálohování a obnovení v Ovládacím panelu. Centrum zálohování a obnovení systému Vista nabízí podrobnou nápovědu, kterou otevřete klepnutím na ikonu otazníku v pravém horním rohu.

  Ve Windows XP a starších lze nástroj pro zálohování otevřít pomocí Start - (Všechny) programy - Příslušenství - Systémové nástroje.
  Mějte na paměti, že systém Windows XP Home neobsahuje předinstalovaný nástroj pro zálohování.
  U většiny systémů ho naleznete na prvním disku obnovy ve složce \VALUEADD\MSFT\Ntbackup. Na některých discích se tato složka nenachází; v takovém případě můžete

  • kontaktovat podporu VAIO Link. Instalační program vám dodáme.
  • Vyhledat instalační program online. Je k dispozici na různých internetových stránkách.
  • Protože Ntbackup je nástroj s velice omezenými funkcemi, možná budete chtít přejít k další možnosti.

  Nástroje pro zálohování od třetích stran

  Pokud chcete vyzkoušet jiné možnosti pro správu záloh, můžete se o nich informovat ve článku o zálohování na Wikipedii - http://en.wikipedia.org/wiki/Backup. Součástí tohoto článku je i odkaz na seznam softwaru pro zálohování: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_backup_software.

  Ruční zálohování

  Důležité soubory zálohujte na externí média jejich zkopírováním do schránky a vložením.
  Tato možnost se doporučuje nejméně, protože pokaždé vyžaduje manuální práci a je tak náchylná na chyby způsobené lidským faktorem.

  Co dělat, pokud dojde k problému

  a. Došlo k havárii operačního systému a vy nemáte zazálohovaná nejnovější data.

  Pokud máte poměrně nový počítač VAIO, bude nástroj VAIO Recovery Center obsahovat možnost Rescue Data (Zachránit data). Tato volba poskytuje možnost připojit externí USB pevný disk a provést zálohu souborů, které budete ještě potřebovat.

  Pokyny pro nástroj Rescue Data:
  Pokud ještě existuje oddíl pro obnovení, stiskněte při bootování klávesu F10. V seznamu se objeví nástroj Rescue Data. Pokud jste vytvořili disky pro obnovu, můžete bootovat z disků pro obnovu, tato možnost se pak objeví v seznamu možností pro obnovu.
  Poznámka: Pokud se nástroj Rescue Data neobjeví, znamená to, že váš počítač VAIO není tímto nástrojem vybaven. Bohužel není možné poskytovat jej k dispozici samostatně.

  b. Došlo k havárii operačního systému a vy nemáte přístup k nástroji Rescue Data.

  Jedná se o složitou situaci, pro kterou nemůžeme navrhnout jednoznačné a jednoduché řešení. Toto je několik možností, které mohou, ale nemusí fungovat v závislosti na závažnosti vašeho problému:
  • Použijte software pro obnovu dat třetí strany, který umožňuje spustit aplikaci z CD a provést zálohu na externí pevný disk. Konkrétní produkt nemůžeme doporučit.
  • Můžete zvážit nainstalování 2. operačního systému na váš počítač. Můžete tak získat možnost jak před kompletní obnovou systému vyhledat a zazálohovat data.
   Varování:  mějte prosím na paměti, že vám s tímto nemůžeme poradit a že se může jednat o poměrně komplikovanou záležitost.
  • Pokud máte model, jehož pevný disk je možné snadno vyjmout, můžete tento disk vložit do externího USB pouzdra a získat tak přístup k datům z jiného počítače.
   Varování:  mějte na paměti, že manipulace s hardwarem může zneplatnit záruku.
  • Na obnovu dat se specializují různé počítačové společnosti, které někdy mohou obnovit data i z porouchaných pevných disků.