ledňáček sedící na větvi s rybkou v zobáku

Fotografování zvířat ve volné přírodě s novým objektivem FE 70–200 mm f/2,8 GM OSS II

Petar Sabol

Pokud sledujete práci Petara Sabola, pak jistě víte, že má slabost pro ledňáčky, a od doby, kdy v roce 2013 poprvé objevil jejich krásy, ho jejich fotografování stále ještě nepřestalo bavit. Když tedy měl vyzkoušet nový objektiv FE 70–200 mm f/2,8 GM OSS II, hned věděl, na jakém objektu ho otestuje.

ledňáček vrhající se do vody

© Petar Sabol | Sony α1 + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS II + 2x teleconverter | 1/4000s @ f/5.6, ISO 2500

 

Jaké první dojmy ve vás objektiv zanechal?

„Je to objektiv se zoomem, a přitom nabízí výkon objektivu s pevnou ohniskovou vzdáleností. V prvé řadě mě na něm nejvíc překvapilo, jak je lehký a celkově kompaktní. Rozdíl hmotnosti oproti jeho předchůdci je obrovský – tak velký, že jsem nejdřív myslel, že uvnitř není žádná optika! Klidně bych ho bez únavy používal celý den, dokonce i bez stativu.“

letící ledňáček s rybkou v zobáku

© Petar Sabol | Sony α1 + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS II | 1/10000s @ f/4.0, ISO 2000

 

Jak dobře je podle vašeho názoru tento produkt na vašem fotoaparátu vyvážený?

Nedávno jsem začal používat fotoaparát Alpha 1 a kombinace tohoto těla s tímto novým objektivem 70–200 mm je fenomenální – je velice dobře vyvážený a dokonale padne do ruky. Kroužek pro ovládání zoomu má hladký chod a dobře reaguje, stejně jako ostřící kroužek, který funguje skvěle, když chcete přímo upravovat ostření. Přepínače ostření a režimů stabilizace a nový manuální clonový kroužek jsou dobře umístěné. Stačilo mi pár minut a dokázal jsem je používat, aniž bych si musel ověřovat, který je který. Je poznat, že návrh tohoto objektivu byl dobře promyšlený.

ledňáček s roztaženými křídly

© Petar Sabol | Sony α1 + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS II + 1.4x teleconverter | 1/6400s @ f/4.0, ISO 800

 

Co říkáte na rychlost automatického ostření v porovnání s vaším původním objektivem 70–200 mm GM?

Rychlost ostření je naprosto úžasná! V kombinaci s fotoaparátem Alpha 1 ostří okamžitě, a to v celém rozsahu od minimální ohniskové vzdálenosti až po nekonečno nebo obráceně. Sledování ledňáčků, když se vrhají do vody, je pro jakýkoli systém automatického ostření velkou zkouškou, a pokaždé, když se zase vynořili z vody, automatické ostření se na objekt okamžitě zafixovalo.

dva snímky ledňáčka vynořujícího se z vody se svým úlovkem

© Petar Sabol | Sony α1 + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS II + 1.4x teleconverter | 1/10000s @ f/4.0, ISO 2000

 

Zavedli jsme nový stabilizační režim navržený speciálně pro švenkování. Jak se vám tato funkce líbila?

Sledoval jsem ledňáčka, když se vrhl do vody a vynořil se s úlovkem. Stabilizace odvádí skvělou práci, protože je nutné vzít v úvahu, že je to nesmírně rychlý a malý ptáček, který při rybolovu vystřelí během zlomku sekundy z vody a může najednou změnit směr. Používal jsem nové nastavení režimu 3 a stabilizace pokaždé záběr naprosto dokonale udržela.

Používal jste nový objektiv s telekonvertorem, a pokud ano, co říkáte na jeho výkonnost?

Výkonnost při používání telekonvertorů mě obzvlášť ohromila! Používal jsem oba své konvertory 1,4× i 2× a nezaznamenal jsem vůbec žádnou ztrátu ostrosti ani kontrastu a rychlost ostření byla prakticky stejná jako bez nich. Když použiji telekonvertory, mám v tomto objektivu vlastně tři objektivy v jednom. Je to opravdu mimořádný doplněk výbavy, který v porovnání s tím, co bylo doposud dostupné, výrazně posunul hranice.

ledňáček vynořující se z vody

© Petar Sabol | Sony α1 + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS II | 1/1250s @ f/2.8, ISO 2500

 

Chtěl byste o tomto objektivu ještě něco říct na závěr?

Líbí se mi, že zakoupením tohoto objektivu spolu s telekonvertory 1,4× a 2× vlastně získáváte tři skvělé objektivy se zoomem s výkonností objektivu G Master, která si nezadá s objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností.

Je to nejlepší objektiv 70–200 mm f/2,8, jaký jsem kdy používal, a popravdě jsem neočekával tolik vylepšení ve všech směrech.“

Uvedené produkty

Petar Sabol

Petar Sabol | Croatia

„Vždy se snažím své fotografie vylepšit bez ohledu na to, kolik času a úsilí to bude stát.“

Související příběhy

Zaregistrujte se k odběru zpravodaje α Universe

Blahopřejeme, jste přihlášeni k odběru zpravodaje α Universe

Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu

Omlouváme se, něco se nepovedlo.

Blahopřejeme, jste přihlášeni k odběru!