Fotograf Floris Smeets žije v zapadlém koutu Norska a lásku k přírodě má v krvi: Oba moji rodiče jsou přirodovědci. Moji prarodiče byli přírodovědci. Moje sestra je bioložka. Láska k přírodě je ve mně odjakživa.“ Příroda byla vždy jeho velkou láskou. Pomocí fotoaparátu může zachytit různé druhy zvířat, která zahlédl ve volné přírodě.
„Tam, kde bydlím, se snadno dostanu k určitým druhům zvířat. V každé roční době je to jiné. Na podzim fotografuji pižmoně a soby, barvy jsou v tuto dobu neuvěřitelné. V zimě mi bílá zasněžená krajina slouží jako čisté plátno k fotografování pižmoňů a na jaře se objeví tetřívek. V letních měsících se plně věnuji puštíkům vousatým, kteří vyvádějí mladé v lese poblíž mého domova.“
To, že se v každém ročním období věnuje jen jednomu živočišnému druhu, dává Florisovi možnost seznámit se s konkrétním sovím párem. K pořízení těchto neuvěřitelných snímků je pro něj schopnost pohybu v terénu stejně důležitá jako znalost fotografování. Musí se i se svými fotoaparáty Sony α9 dostat na správné místo.
„Chodím na jejich loviště, což jsou mýtiny se spoustou padlých stromů,“ vysvětluje. „Potom se pokusím najít pár, který se fotografováním nenechá vyrušovat. Jejich maskování je úchvatné, ale o to obtížněji je zpozorujete. Chvíli tam sedíte, hledáte sovy a nevidíte nic. Najednou si všimnete, jak sova otočila hlavu, a uvědomíte si, že tam byla celou dobu. Takže bez rozsáhlého průzkumu se neobejdu.“ Floris pokračuje: „Než narazím na pár, s kterým můžu pracovat, najdu třeba 10 nebo 20 jiných párů. Po celý zbytek sezóny pak chodím jen za tímto jedním párem sov, aby se mi podařilo co nejvíce snímků.”
Floris s sebou nosí fotoaparát Sony α9 s objektivem FE 400 mm f/2,8 G Master. Další přístroj α9 s objektivem FE 100–400 mm f/4,5–5,6 G Master mu slouží jako záložní fotoaparát pro případ, že by potřeboval využít zoom.
„Než jsem přešel na Sony α9, skoro 20 let jsem používal digitální zrcadlovku. Po několika týdnech používání tohoto fotoaparátu jsem ale věděl, že už se k digitální zrcadlovce nevrátím.“
Floris se původně zabýval ekologií, takže je pro něj důležitý respekt ke zvířatům. „Nikdy nepoužívám návnady,“ vysvětluje. „Všechny snímky ukazují puštíky vousaté při jejich přirozeném chování.“
Aby se k sovám mohl přiblížit a pořídit skvělé záběry objektivem FE 400 mm f/2,8 G Master, musí se seznámit s jejich přirozeným prostředím: „Často mají určité větve, na kterých sedávají. Létají z větve na větev a často krouží nad lovištěm, takže se dá předvídat, kam se přesunou. Zaujmu pozici a čekám, až se ke mně sova přiblíží. Když jim půjdete naproti, nikdy se tak blízko nedostanete.“
Jakmile se Floris přiblíží, přichází ke slovu rychlost fotoaparátu Sony α9. Automatické ostření a snímání frekvencí 20 FPS bez trhání obrazu umožňují Florisovi pořídit neuvěřitelné záběry puštíků vousatých v letu, bez ohledu na to, jaké překážky se mezi ním a ptáky vyskytnou.
„U digitální zrcadlovky je vždy potřeba udržet letícího ptáka v blízkosti středu záběru, aby automatické ostření fungovalo. U fotoaparátu Sony α9, který má 693 detekčních bodů téměř v celé ploše snímače, stačí nastavit oblast automatického ostření na Expandable Spot se sledováním objektu. Mám tak jistotu, že když pták udělá nenadálý pohyb, automatické ostření ho nepřestane sledovat,“ říká Floris. „Právě tato funkce, v kombinaci se schopností udržet zaostření i v případě, že zvíře nakrátko zmizí za překážkami, mi umožňuje dělat snímky, jaké dělám, a je také důvodem, proč se svým vybavením Sony Alpha pracují tak rád.“
„Příroda se neustále mění, proto je její fotografování tak atraktivní. Navštěvujete totéž místo každý den a přitom pokaždé pořídíte jiný snímek“