Zaostřeno na snímek

Uğur Umay | Torluk

Projížděl jsem malou tureckou vesničkou Sofular, když v tom jsem uviděl, jak nedaleko stoupají vzhůru oblaka kouře. Instinktivně jsem otočil auto ke zdroji valícího se dýmu a ani jsem přitom nečekal, že svým fotoaparátem Sony Alpha 7 III zachytím takový úžasný snímek.

Zjistil jsem, že kouř stoupá z tradičně zkonstruovaného milíře, u kterého pracovalo několik mužů. V turečtině má tato profese název ‚torlukculuk‘ a milíř se nazývá ‚torluk‘. V mnoha částech Turecka lidé stále topí dřevěným uhlím, které je proto velmi žádané. Tato starodávná profese je stále rozšířená, protože tímto způsobem vyráběné dřevěné uhlí je levnější než to produkované v továrnách. Dělníci nařežou dubové dřevo z nedalekého lesa, vyčistí ho a připraví. Z polen a větví vystaví obří kupolovité hromady, které pak upěchují s použitím směsi hlíny a slámy. Nakonec milíř zapálí.

Dělníci musí každé tři hodiny vyšplhat na vrchol milíře, aby mohli řídit pomalé hoření. Celý proces hoření trvá asi dva týdny a hořící milíř musí být dnem i nocí pod dohledem. Když jsem na místo přijel, nejdřív jsem se s uhlíři seznámil. Vypili jsme spolu čaj a popovídali si. Požádal jsem je, jestli bych je mohl vyfotografovat, a oni souhlasili.

uhlíř stojící vedle zapáleného milíře © Uğur Umay | Sony α7 III + FE 16-35mm f/2.8 GM | 1/320s @ f/5.6, ISO 100

Použil jsem svůj fotoaparát Alpha 7 III s objektivem Sony FE 16–35 mm f/2,8 GM a spojením pěti vertikálních fotografií jsem vytvořil panoramatický snímek. Jsem známý především svými panoramatickými fotografiemi. Tento snímek je součástí kolekce s názvem Panotheraphy, na které pracuji už mnoho let.

Mnozí fotografové by asi pořídili portréty dělníků nebo by bez dlouhého rozmýšlení vytvořili širokoúhlou fotografii. Já mám ale odlišnou metodu. Vždy fotografuji místa, ulice a krajinu v panoramatickém formátu, abych daný okamžik dokázal zachytit v jeho nejširší podobě. Panoramatické snímky jsou pro mě matematikou fotografování. Proto jsou pro mě širokoúhlé objektivy nepostradatelné. Sony FE 16–35 mm f/2,8 GM je vynikající objektiv, s jehož pomocí mohu vytvářet extrémně a středně širokoúhlé záběry. Na podobných cestách vždy nejraději používám fotoaparát Sony Alpha 7 III. Je pro mě ideální, když mám k dispozici dlouhou výdrž baterie, stabilizaci SteadyShot, která eliminuje chvění fotoaparátu, a skvělou ergonomii.

Fotografování bylo pro mě náročné, protože tam bylo tolik kouře. Zakryl jsem si ústa a nos, abych se ho příliš nenadýchal. Přesto jsem byl rád, že jsem na to místo přijel, protože mi nabídlo mnoho nádherných fotografií.

S výrobou dřevného uhlí je spojená obrovská fyzická námaha. Chtěl jsem světu ukázat příběh lidí, kteří v těchto těžkých podmínkách pracují. Bylo pro mě potěšením, když jsem mohl být svědkem různých životních příběhů. Jedna z věcí, které mám na fotografování nejraději, je poznávání různých způsobů života.

Uvedené produkty

Zaregistrujte se k odběru zpravodaje α Universe

Blahopřejeme, jste přihlášeni k odběru zpravodaje α Universe

Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu

Omlouváme se, něco se nepovedlo.

Blahopřejeme, jste přihlášeni k odběru!