pižmoň severní ve sněhu

Jak fotografuji | Fotografování divoké zvěře ve sněhu

Floris Smeets

Krajina se sněhovou pokrývkou působí uklidňujícím dojmem. Všechny rušivé kameny, větvičky a podzimní listí mizí pod bílou peřinou. Díky tomu mám k dispozici zcela prázdné pozadí pro práci. Jde o ideální scénu, která mi umožňuje soustředit pozornost na své objekty a fotografovat je minimalistickým způsobem.

dva pižmoni severní bojující ve sněhu

© Floris Smeets | Sony α9 + FE 400mm f/2.8 GM OSS + 1.4x teleconverter | 1/250s @ f/4.0, ISO 1000

Zvolte vhodné vybavení
Osobně používám fotoaparáty Sony Alpha 1 a Sony Alpha 9. Oba fotoaparáty mají vynikající systémy automatického ostření a umožňují rychlé pořizování snímků, takže mi nikdy neunikne žádný záběr. Fotoaparáty kombinuji s objektivy Sony 400mm f/2.8 GM OSS, FE 200-600mm f/5.3-6.3 G OSS a FE 100-400mm f/4.5-5.6 GM OSS. Tyto tři objektivy nosím s sebou vždy, když se chystám fotografovat zvířata ve volné přírodě.

Během focení v zasněženém prostředí mi při vytváření požadovaných snímků obzvlášť pomáhá jedna funkce. Konkrétně se jedná o možnost vidět expozici ještě před stisknutím spouště. Díky elektronickému hledáčku mohu zkontrolovat expozici a ujistit se, že jsem vytvořil tak čistě bílé pozadí, jak jen to bylo možné. Snadno poznám, kdy se mění světlo, a pomocí histogramu mohu upravit expoziční čas nebo citlivost ISO a současně se přitom neustále dívat do fotoaparátu, abych byl připraven kdykoli pořídit snímek.

zajíc bělák skrývající se ve sněhu

© Floris Smeets | Sony α1 + FE 400mm f/2.8 GM OSS | 1/1000s @ f/5.6, ISO 1000

Buďte připraveni
Při fotografování zvířat ve volné přírodě je vždy důležité být schopen strávit s objektem co nejvíce času, což v zimě bývá pochopitelně ještě náročnější. Bez správného vybavení bych nemohl trávit focením venku tolik času. Obvykle vyrážím do přírody na několik dní v kuse, takže nejdůležitější součástí vybavení je můj expediční stan, který odolá snad i hurikánu. Počasí se může velmi rychle změnit, tudíž potřebujete místo, kam se můžete schovat.

skupina sobů ve sněhu

© Floris Smeets | Sony α7R III + FE 100-400m f/4.5-5.6 GM OSS | 1/320s @ f/14, ISO 800

Vytvořte kompozici
Krajina není vždy dokonale bílá a pokrytá sněhem. Proto si musím najít správné místo, ve správném úhlu, ve správné vzdálenosti a s objektivem se správnou ohniskovou vzdáleností. Často je tudíž nutné dostat se nízko k zemi a mít před sebou hodně sněhu, který by skryl všechny rušivé prvky, jako jsou kameny vyčnívající ze země. Obvykle fotím se široce otevřenou clonou objektivu umožňující co nejvíce rozmazat popředí, což může opět pomoci skrýt malé rušivé prvky a vytvořit čisté pozadí. Jakmile je tohle vše hotovo, záleží už jen na poloze a postoji zvířete.

tři srny ve sněhu

© Floris Smeets | Sony α1 + FE 600mm f/4 GM OSS | 1/2500s @ f/4.0, ISO 3200

Vidím, kdy se mění světlo, a pomocí histogramu mohu upravit expoziční čas nebo citlivost ISO a současně se přitom neustále dívat do fotoaparátu, abych byl připraven kdykoli pořídit snímek.

Abych získal požadovaný záběr, nastavuji fotoaparáty Alpha 1 a Alpha 9 na ostření pomocí zadního tlačítka. Díky tomu mohu používat funkci sledování zaostření s vědomím, že v okamžiku stisknutí spouště bude snímek dokonale ostrý. Pokud mám štěstí a dostanu příležitost vytvořit jinou kompozici snímku, lze jednoduše nastavit zámek ostření na objekt a změnit pozici zvířat v záběru. Když je ovšem záběr nastaven s tímto čistě bílým sněhovým pozadím, nemohu obvykle s fotoaparátem pohnout, abych do záběru nevnesl nějaký rušivý prvek. Místo toho tedy nastavím zámek ostření na zvíře a potom trpělivě čekám, až se přesune do vhodné pozice v záběru. Systémy ostření u fotoaparátů Alpha 1 a Alpha 9 mi umožňují soustředit se na objekt a kompozici s vědomím, že fotografovaný objekt bude dokonale ostrý.

Uvedené produkty

Floris Smeets

Floris Smeets | Norway

„Příroda se neustále mění, proto je její fotografování tak atraktivní. Navštěvujete totéž místo každý den a přitom pokaždé pořídíte jiný snímek“

Související příběhy

Zaregistrujte se k odběru zpravodaje α Universe

Blahopřejeme, jste přihlášeni k odběru zpravodaje α Universe

Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu

Omlouváme se, něco se nepovedlo.

Blahopřejeme, jste přihlášeni k odběru!