tři ženy sedící na autě s otevřenými dveřmi

Jak fotím | Tvorba kinemagrafů

Virgo Haan

Někdy ve vás může nový fotoaparát a nová technologie probudit představivost a kreativitu. Kinemagrafy – fotografie s jednoduchým pohyblivým prvkem, který se opakuje ve smyčce – vytvářím přibližně deset let. I když jsem se u focení tohoto typu obsahu nenudil, chtěl jsem prozkoumat něco nového a fotoaparát Sony Alpha 7S III mi to umožnil.

Click to play | © Virgo Haan

Vždy hledám nové způsoby, jak pomoci mým klientům vyprávět jejich příběh. Vyniknout je vždy těžké, takže cokoli, co je vizuálně odlišné, pomáhá na přesycených sociálních sítích upoutat pozornost. Pokud mi tedy technologie umožňuje vyzkoušet novou techniku, moji klienti to vždy rádi vyzkouší.

Technika
Nové snímky, které vytvářím, jsou vlastně jen krátké nekonečné smyčky. Nemají žádný začátek, prostředek ani konec. Mají stejné aspekty jako moje práce na kinemagrafech – je zde zdánlivě nehybný objekt, zachycují klidný okamžik, a nositelem pohybu je třeba světlo, ne přímo pohyblivý objekt.

Click to play | © Virgo Haan

V aktuálním projektu jsem pracoval s jihoafrickou rapperkou Moozlie. Připevnil jsem svůj fotoaparát Alpha 7S III na stativ, aby byl dokonale stabilní, a nastavil jsem jej na záznam videa v rozlišení 4K při 120 snímcích za sekundu. Požádal jsem Moozlie, aby zůstala na několik sekund zcela nehybná, zatímco můj asistent pohyboval světly kolem auta. Když se pozice světel změnila, její obličej vystoupil ze stínu, a když světla přešla kolem, zase se do stínu ponořil. Použil jsem něco přes sekundu záznamu a při rychlosti 24 snímků za sekundu tak vznikl zpomalený záběr o délce přibližně 5 sekund. Když ho pustím ve smyčce, Moozlie je nehybná, pouze její náušnice se pozvolna pohupují tam a zpět a světlo přechází kolem dokola. Následně jsem vytvořil smyčku, ve které vystupuje její obličej ze stínu a pak se do něj znovu skryje.

Expozice
Jednou z nejdůležitějších věcí při focení podobných smyček je expozice. Abyste mohli vytvořit smyčku, expozice na jejím začátku i konci musí být stejná. Vždy si měřím expozici nejdůležitějších prvků snímku, obvykle se jedná o obličej fotografované osoby. Když fotím lightgraf, přepnu fotoaparát Alpha 7S III do režimu manuální expozice a požádám asistenta, aby nasvítil obličej objektu. Potom použiji zámek expozice. Pak mám jistotu, že ani ty nejjasnější oblasti nebudou přepálené a expozice obličeje bude perfektní. Když tohle udělám, řeknu asistentovi, aby světlo namířil stranou a udělám totéž také pro stíny. Teprve pak začnu nahrávat a pohybovat se světly kolem dokola, než je vrátím zpět tak, aby mířila mimo objekt.

Click to play | © Virgo Haan

Smyčka začíná i končí v okamžiku, kdy je obličej zcela ve stínu, přičemž vím, že i v tom nejjasnějším světle nebude obličej přeexponovaný.

Pohyb
V jiném videu jsem požádal Moozlie, aby se posadila do auta, ale tentokrát jsem připevnil fotoaparát Alpha 7S III s objektivem FE 16–35mm f/2.8 G Master na gimbal, abych dosáhl plynulého pohybu. Fotoaparát jsem opět nastavil na záznam 4K videa při 120 snímcích za sekundu. V tomto případě jsem pohyboval fotoaparátem na gimbalu, abych vytvořil efekt přibližujícího se pohybu směrem do auta. Díky použití širokoúhlého objektivu 16–35mm tak vzniká dojem, jako byste se pohybovali prostorem.

Když byla nahrávka hotova, vzal jsem přibližně půl sekundy záznamu, ze kterého při běžné rychlosti vznikl přibližně dvousekundový zpomalený záběr. Pak jsem otočil směr přehrávání. Výsledkem je krátký klip, ve kterém se fotoaparát v nekonečné smyčce pohybuje do auta a od auta, přičemž Moozlie zůstává zcela nehybná. V tomto případě jsem použil gimbal, ale podobné smyčky se stejně plynulým pohybem jsem natočil i s využitím aktivní stabilizace fotoaparátu Alpha 7S III.

Zkuste si to
Pokud chce někdo začít fotit kinemagrafy, lightgrafy nebo vytvářet tyto smyčky, poradil bych mu, aby myslel na to, že lidé mají rádi jednoduché věci. Nebojte se experimentovat, ale nemusíte se snažit příliš, abyste vytvořili něco fantastického.

Click to play | © Virgo Haan

Technologie, které máme jako tvůrci k dispozici, se neustále vyvíjí a mění, tak všechny ty nové věci využívejte a dovolte jim podpořit vaši kreativitu.

 

Autoři
Ballzy X PopSpot X MOOZLIE
Klient: @ballzy_est
Model: @moozlie

Fotograf
Virgo Haan

Umělecký ředitel
Andreas Aru
@andr3asaru

Producent
Sander Rootslane
@rootslane

Stylistka / MUA
Liisa-Chrislin Saleh
@lisasalvaje

Uvedené produkty

Virgo Haan

Virgo Haan | Estonia

„Dělám vše pro to, abych tvořil díla, která jsou větší, než je každodenní život.“

Související příběhy

Zaregistrujte se k odběru zpravodaje α Universe

Blahopřejeme, jste přihlášeni k odběru zpravodaje α Universe

Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu

Omlouváme se, něco se nepovedlo.

Blahopřejeme, jste přihlášeni k odběru!