Vybrané vlastnosti

Signature Series
 Řada produktů s prvotřídním zvukem vyvinutá k dosažení dokonalých hudebních zážitků se sluchátky

Naším záměrem bylo nabídnout milovníkům zvuku prostřednictvím audiozařízení s ideálním zvukem tu nejlepší kvalitu. Naši technici a návrháři proto společně navrhli zesilovač, přehrávač a sluchátka, která vám nabídnou dokonalý hudební zážitek. 

 Hudbu nestačí jen poslouchat... musíte ji pocítit

„Jak si milovníci zvuku představují ideální zvuk?“ Odpovědí společnosti Sony na tuto otázku je řada Signature Series, která dokáže reprodukovat i ty nejjemnější nuance zvuku. Společnost Sony usilovala o tak dokonalou reprodukci, že posluchači mohou mít pocit, jako by zvukový prostor zažívali na vlastní kůži a dokázali vnímat i teplotu a chvění vzduchu. Cílem bylo zachytit i ty nejjemnější nuance zvuku, od chvíle, která hudebnímu číslu předchází, přes nadechnutí před zpěvem až po konečné odeznívání hudby a její ztichnutí. Řada Signature Series vytváří fyzický dojem zvukového prostoru, který posluchače obklopí stereofonním zvukem s nebývalou komplexitou a hloubkou.

Sluchátka společnosti Sony budují hudební kulturu. Naše vize spočívá v tom, abychom i ty nejjemnější nuance zvuku dokázaly reprodukovat prostřednictvím komponent minimální velikosti. Využili jsme naše dlouholeté zkušenosti s analogovými i digitálními technologiemi k dosažení zvuku špičkové kvality a zapracovali jsme na vytvoření sortimentu produktů, s nimiž si tuto špičkovou kvalitu můžete lépe vychutnat. Naším obecným cílem bylo, abyste si neodnášeli jenom zážitky z poslechu hudby, ale mohli jste ji zažít na vlastní kůži. 

 Nejčistší design pro prvotřídní zvuk

Ústředním prvkem návrhu byla snaha o dosažení špičkové kvality zvuku a nulového šumu. Materiály byly vybírány podle svých akustických vlastností, tvar zajištuje ideální přenos zvuku, požadavky na zvuk jsme zvažovali dokonce i při přenosu signálu na obvodové desce. Neustále jsme se vraceli k základním principům a hledali ideální tvar, materiály a zpracování zvuku, aniž bychom hleděli na náklady. Rovněž jsme se soustředili na prvky, které přispívají ke špičkové kvalitě zvuku, a použili návrh, který využívá naplno jejich vlastností a eliminuje vše nadbytečné. Výsledkem je jednoduchý kultovní design ztělesňující prvotřídní zvuk. 

Průkopnický návrh

Abychom získali ještě vyšší kvalitu zvuku, než se nám podařilo u předchozích špičkových modelů, musel celý tým pracující na návrhu přehodnotit svoje představy o tom, jak má „správný návrh“ vypadat, a zaměřit úsilí novým směrem. Technici i návrháři už od počátečních fází vývoje spolupracovali na formulování základních strukturálních prvků, tvarů a myšlenek, jak dosáhnou vysoké kvality zvuku. Bylo tomu potřeba věnovat velké úsilí, jinak to ovšem nešlo.

Tomoaki Takuma, hlavní výtvarník

Vítr jako inspirace

MDR-Z1R

U modelu MDR-Z1R jsme se důsledně zaměřili na návrh těla, které bude věrně reprodukovat zvukový prostor originálu. Tělo má na kvalitu zvuku velký vliv a může vytvářet nežádoucí rezonance nebo zvuk deformovat. Proto jsme se vrátili k základům a navrhli takové, které rezonance v maximální míře sníží. Ústředním principem, bez kterého by se návrh neobešel, byla myšlenka plachty napnuté větrem. Snažili jsme se navrhnout tělo, které se – stejně jako plátno plachty – přirozeně přizpůsobuje tlaku zvuku vytvářeného membránou. Toto pojetí návrhu přirozeně vyústilo v návrh těla s přirozenými, volně plynoucími křivkami. Jemně zakřivená plocha maximálně snižuje vibrace, a co nejlépe eliminuje rezonance.

Tok vzduchu tělem sluchátek reguluje konstrukce s duálním umístěním komponent obsahující prodyšný akustický rezistor a ochrannou kovovou mřížku, které reprodukují plný rozsah přirozeného zvuku. Tato kombinace vám přináší nejen skvělý zvuk, ale také přispívá k odhlučnění okolního prostředí.

obrázek MDR-Z1R
obrázek MDR-Z1R
obrázek MDR-Z1R
obrázek MDR-Z1R
Podle vzoru světa přírody

Další vlastností modelu je MDR-Z1R je schopnost reprodukovat velice vysoké zvukové frekvence (120 kHz). Ve snaze využít tuto vlastnost naplno jsme nově navrhli mřížku před membránou, což je komponenta vytvářející zvuk. Když jsme ji navrhovali, uvědomili jsme si, že jednoduchý tvar mřížky, kladoucí důraz na dlouhou výdrž, nedokáže snadno a kvalitně reprodukovat zvuk o frekvencích 20 kHz nebo vyšších. Vyzkoušeli jsme několik různých návrhů a snažili se přijít na ideální mřížku, která by věrně reprodukovala i ty nejjemnější odstíny zvuku. Konečná podoba mřížky využívá Fibonacciho posloupnosti, což je vzor, který se hojně vyskytuje v přírodě. Mřížka s takovým vzorem dokonale reprodukuje zvuk s žádoucími vlastnostmi ve všech frekvencích. Aby byla současně tenká i pevná a přitom ve vysokých frekvencích netlumila zvuk, je vyrobena z odolné pryskyřice.

Model MDR-Z1R byl sice navržen s cílem dosáhnout výjimečné kvality zvuku, ani pohodlí však u něho nehraje druhé housle. Sluchátka sedí pohodlně a jsou prodyšná, neboť jsou potažena jemnou ovčí kůží. Navíc mají 3D švy a ergonomické provedení, aby byla co nejpohodlnější. 

Nejen skvělý zvuk, ale i jedinečný příběh

V řadě Signature Series nejsou z hlediska designu žádné zbytečnosti. Každý prvek má konkrétní funkci. Udělali jsme to proto, aby uživatelé již pouhým pohledem zjistili, jak skvělou kvalitu zvuku výrobek přináší a jak jí dosahuje. Chtěli jsme jim nabídnout výjimečnou kvalitu zvuku i jedinečný příběh spojený s produktem.

Shogo Yashiro, umělecký ředitel

Design jako vyjádření toku zvuku

NW-WM1Z

Při navrhování modelu NW-WM1Z jsme se vrátili k našemu přehrávači Walkman® s novým důrazem na prvotřídní zvuk a nově koncipovali návrh obvodové desky i materiálů těla. Ještě lepší kvality zvuku jsme dosáhli tím, že jsme se soustředili na tok zvuku, při kterém by docházelo k minimálnímu šumu. Aby byl co nejmenší, navrhli jsme vnitřek tak, aby se signál přenášel z paměti jednotky rovnou do horního konektoru sluchátek. Tato konfigurace obvodové desky se tak jednoznačně odráží v jedinečném umístění dvou konektorů sluchátek, které jsou na obou stranách přístroje. Výsledkem je tak nejen výrazný designový prvek, který je vyjádřením koncepce přímého toku zvuku, ale také štíhlejší provedení, které se uživatelům lépe drží a chrání tlačítka při otřesech. 

obrázek modelu NW-WM1Z
obrázek modelu NW-WM1Z
obrázek modelu NW-WM1Z
obrázek modelu NW-WM1Z
Masivní kus kovu

Při výběru materiálů pro tělo modelu NW-WM1Z jsme postupovali obzvláště pečlivě. Abychom získali ty nejlepší akustické vlastnosti, použili jsme bezkyslíkatou měď. Masivnost pečlivě vybraného kovu podtrhuje zpracování spočívající v řezání z čelní strany. Rohy jsme zaoblili, aby tělo šlo hůře promáčknout a bylo odolnější. Tělo modelu NW-WM1Z je pozlacené, abychom naplno využili krásný vzhled tohoto materiálu vyznačujícího se zvukem špičkové kvality.

Vyvinuji jsme také nové uživatelské rozhraní, které k zobrazení úrovně hlasitosti používá analogový měřič, frekvence zvuku zase zobrazuje spektrální analyzér. Aby si uživatelé mohli prvotřídní kvalitu zvuku vychutnat i po grafické stránce, jsou velice přesně zobrazeny dokonce i úrovně hlasitosti.

Návrat ke kořenům první generace přehrávačů Walkman®

Abychom vám u modelu NW-WM1Z nabídli něco nového, vrátili jsme se k počátkům přelomové myšlenky přenosné hudby od společnosti Sony, přehrávači Walkman® první generace. Snažili jsme se vám přinést dokonalou kvalitu zvuku z přenosného zařízení uzpůsobenou moderním stylům poslechu. Kvalitu zvuku jsme kladli na první místo a u tohoto nového modelu se nám to, dle mého názoru, určitě podařilo.

Tanaka, návrhář 

Stěna předcházející zkreslení a vibracím

TA-ZH1ES

Stacionární zesilovač sluchátek TA-ZH1ES má konkrétní cíl – zlepšit výkon vašich sluchátek. Aby tělo dokonale eliminovalo zkreslení elektrických obvodů, musí pevně obepínat a chránit obvodovou desku. Toho jsme dosáhli hliníkovým pouzdrem s tloušťkou až 12 mm. Vytlačováním do formy získalo úžasnou pevnost bez spojů, čímž je zajištěna prvotřídní kvalita zvuku bez zkreslení. Horní desku tvoří kombinace hliníku a oceli s drobnými povrchovými prohlubněmi, které brání nechtěné rezonanci. Okolo horní desky jsme nechali místo, abychom zdůraznili ohromující tloušťku boku těla a mohlo tudy rovněž unikat teplo. 

obrázek modelu TA-ZH1ES
obrázek modelu TA-ZH1ES
obrázek modelu TA-ZH1ES
obrázek modelu TA-ZH1ES
Úsilí o navržení ideálního těla

Naše úsilí o dosažení špičkové kvality zvuku zcela bez zkreslení nás dovedlo k jednolitému tělu z hliníku. Obvykle se otvory konektorů pro sluchátka vyvrtávají zevnitř, my ale začínáme z vnější strany silné hliníkové vnější desky, takže je prohlubeň kolem konektorů minimální. To vzhledově zdůrazňuje solidnost matriálu a tělo tak získává hodnotný estetický výraz.

Propojení autentického zvuku a použitelnosti

Co můžeme udělat pro to, aby se výrobky, jejichž tvar a provedení byly v prvé řadě vymyšleny k dosažení úžasné kvality zvuku, uživatelům i lépe intuitivně ovládaly? To byla základní myšlenka při vývoji návrhu řady Signature Series, která nachází ideální rovnováhu mezi nepostradatelnými funkcemi a použitelností. Přicházíme s produkty, díky nimž si mohou prvotřídní zvuk uživatelé vychutnat v opravdovém pohodlí.

Deguchi, návrhář

Vítáme vás u řady Signature Series. Přináší vám potěšení z kvalitního zvuku, který společnost Sony vytvořila v rámci svého úsilí o naplnění snů skutečných milovníků dokonalého zvuku.