Zaostřeno na snímek

Sandra Åberg | Nevěsta na útěku

Když fotografuji nevěstu v její velký den, snažím se představit si, že se jedná o mou vlastní svatbu. Chci, aby fotografie působila hravě a uvolněně a zároveň zachovala krásu a vznešenost daného prostředí.

Tento konkrétní snímek jsem pořídila v Římě, v překrásně udržovaných zahradách Villa Borghese – v jednom z největších parků ve městě. Když jsem toto místo našla, věděla jsem, že je ideální. Obzvláště mě upoutala dlouhá alej, která se táhne téměř celým parkem.

Chtěli jsme vytvořit něco kreativního a zábavného, takže nás napadlo udělat fotku ve stylu „nevěsty na útěku“. Fotografovala jsem s fotoaparátem Sony Alpha 1 a objektivem FE 50 mm f/1,2 G Master. Je to moje oblíbená kombinace – s tímto objektivem fotím téměř všechno a obvykle fotím v rozmezí f/1,2 až f/2.

U staršího fotoaparátu by bylo téměř nemožné dokonale zaostřit, ale s fotoaparátem Alpha 1 se díky pozoruhodné technologii automatického zaostření na oči od společnosti Sony nemusím o zaostření těchto snímků nikdy starat. Ráda používám tyto velké clony a vytvářím malou hloubku ostrosti.

Všechno záleží na tom, abych si dokázala vytvořit vztah s fotografovaným objektem. Mluvím s ním a snažím se ho naladit na typ snímku, který chci zachytit, takže když nastane ta kratičká magická chvilka, jsem připravena stisknout spoušť. Mít k dispozici funkci automatického zaostření na oči mi dává svobodu tvořit a hrát si s osobou před objektivem. Je také důležité, abych během fotografování strávila hodně času ve společnosti fotografované osoby. Mohu tak navodit co nejlepší atmosféru, a to jde díky tomu, že se nemusím stresovat tím, zda jsou oči dokonale zaostřené.

nevěsta odchází a ohlíží se přes rameno

© Sandra Åberg | Sony α1 + FE 50mm f/1.2 GM | 1/250s @ f/1.2, ISO 100

Při pořizování tohoto snímku slabě pršelo, takže jsem si musela pospíšit. V takovýchto situacích se rychlost snímání 30 snímků za sekundu fotoaparátu Alpha 1 opravdu hodí. S takto dobrou výbavou je vždy těžké vybrat jediný snímek! Několik záběrů, které jsme pořídili, byly spíše klasické portrétní snímky, ale tenhle s dívkou mírně otočenou zády se mi moc líbí, protože díky dlouhé cestě působí jako „nevěsta na útěku“ a vyvolává pocit jisté svobody. To mi opravdu sedlo. Je to jen jeden jediný snímek, ale vypráví celý příběh.

Když jsem snímek upravovala, chtěla jsem, aby nevěsta upoutala pozornost a byla středobodem fotografie. Má nádherné bílé šaty, takže pozadí muselo být spíše druhořadé a nesmělo odvádět pozornost od designu. Za tímto účelem jsem při úpravách ubrala zeleně, aby se vše na snímku soustředilo na ni.

Miluji, když nastane takový okamžik a vy prostě víte, že máte „ten pravý záběr“. Je to spíš intuice než něco technického. To je to, co jako fotografové všichni hledáme – momentku a pak ten vnitřní pocit, že jste zachytili dokonalý obraz.

 

Šaty: Millia London

Účes a makeup: Alessandro Mancino

Uvedené produkty

Sandra Åberg

Sandra Åberg | Denmark

„Pokud vás něco zároveň vzrušuje i děsí, asi byste se do toho měli pustit!“

Související příběhy

Zaregistrujte se k odběru zpravodaje α Universe

Blahopřejeme, jste přihlášeni k odběru zpravodaje α Universe

Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu

Omlouváme se, něco se nepovedlo.

Blahopřejeme, jste přihlášeni k odběru!