chris schmid sony alpha 9 levhart sedící na kopci se sluncem na pozadí

Filmování v Serengeti s fotoaparátem Alpha 7S III

Chris Schmid

Pocházím ze Švýcarska a jako fotograf a filmař se specializuji na přírodu v odlehlých částech planety. Mým hlavním zájmem jsou velké kočky. Celý život dokumentuji přírodní krásy naší planety, přičemž můj cíl zůstává stejný: proniknout do samého srdce přírody a přimět lidi k ochraně našeho křehkého světa.

Ochrana divočiny je pro mě klíčovou otázkou. Úzce spolupracuji s organizací WildAid ze San Franciska, která se zabývá ochranou životního prostředí a klade si za cíl omezit poptávku po nelegálních výrobcích z volně žijících zvířat. V roce 2019 jsem založil internetový obchod se šperky s názvem Stay·WildTM a 50 % z jeho zisků věnuji neziskovým organizacím na podporu projektů na ochranu divokých zvířat. Mé práce jsou součástí sbírky National Geographic Image Collection.

Náš hlavní projekt byl zaměřen na filmování migrace pakoňů v parku Serengeti v Tanzanii. Každoroční okružní putování půldruhého miliónu pakoňů je považováno za jeden ze sedmi přírodních divů světa.

V této roční době se pakoně přesouvají na sever Serengeti, kde v dramatickém souboji s vodním živlem, krokodýly a dalšími predátory překračují známou řeku Mara. Když je migrace v plném proudu, zvyšuje se aktivita šelem, jako jsou gepardi a lvi, které mají spoustu příležitostí k lovu potravy.

První dojmy z fotoaparátu Alpha 7S III

Již dlouhá léta jsem nadšeným uživatelem fototechniky Sony a k focení teď používám výhradně fotoaparáty Alpha 9 II a 7R IV. Pokud jde o filmování, s chutí jsem si vyzkoušel model Alpha 7S III.

Nejlepší funkcí nového fotoaparátu je podle mě bezpochyby schopnost natáčet v rozlišení 4K 4.2.2 při snímkové frekvenci 50/60p, která se dá navýšit až na 100/120 při zachování stejné bitové hloubky. Nejraději natáčím s využitím standardu S-Log3 a poté u výsledného záznamu upravuji barvy, takže 10 bitů je pro mě nutností.

Alpha 7S III také přináší vítanou novinku v podobě dotykového ostření a dalších nastavení ostření. Možnost natáčet se steadicamem pomocí dotykového ostření přes aplikaci Imaging Edge bez nutnosti používat na steadicamu motory pro follow focus přišla vhod ve chvílích, kdy jsme sledovali lva ve vysoké trávě. Veškerá nastavení fotoaparátu lze bez obav ovládat na dálku.

V porovnání s modelem Alpha 7S II se také výrazně snížil efekt rolovací závěrky, což se nejvíce projevilo při natáčení pomocí steadicamu.

A konečně, nejpodstatnější byla možnost snímat s vysokou citlivostí ISO. Při snímkové frekvenci 50/60p a slabém osvětlení jsme bez obav nastavili vysoké ISO, což bylo úžasné hlavně proto, že velké kočky jsou aktivní velmi brzy ráno a pozdě večer.

Chris Schmid Sony Alpha 7RM4 Chris si připravuje záběr na svém fotoaparátu Alpha na stativu

Vybavení

Výhodou bylo, že jsme na natáčení měli dva fotoaparáty Alpha 7S III – jeden s objektivem FE 200-600 mm f/5,6-6,3 G OSS na focení statických snímků ze stativu a druhý s objektivem FE 70-200 mm f/2,8 G Master (občas doplněným o 1,4x převodník), který jsme používali se steadicamem Ronin 2. Součástí obou sestav byl i nahrávací monitor Atomos Ninja V pro záznam ve formátu RAW přímo z portu HDMI.

Možnost ovládat fotoaparát na steadicamu pomocí aplikace Imaging Edge pro nás byla nedocenitelná. Při změnách světelných podmínek jsme tak dokázali rychle upravit nastavení.

Ve vedru, jaké při natáčení panovalo, by mě nepřekvapilo, kdyby se jeden či oba fotoaparáty přehřívaly, obzvláště při filmování v plném rozlišení. Žádné problémy se však nevyskytly, ani když byly fotoaparáty zapnuté několik hodin.

Chris Schmid fotoaparát Sony Alpha 7RM4 na stabilizátoru

Rady pro natáčení videa v divočině

Uvedené produkty

Chris Schmid

Chris Schmid | Switzerland

„Fotografování je mocné. Jediným záběrem můžete zachytit emoci nebo vyvolat pocit“

Zaregistrujte se k odběru zpravodaje α Universe

Blahopřejeme, jste přihlášeni k odběru zpravodaje α Universe

Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu

Omlouváme se, něco se nepovedlo.

Blahopřejeme, jste přihlášeni k odběru!