skokan na lyžích v noci

Jak fotografuji | V chladných podmínkách

Kyle Meyr

Fotografování v chladných podmínkách začíná ještě předtím, než se vydáte ven z domu, nejen co se týče fotografické výbavy, ale také oblečení. Možná si myslíte, že na sobě musíte mít spoustu oblečení, ale ve skutečnosti je nejdůležitější oblečení správně zvolit. Nesnažte se navléct si deset párů ponožek. Namísto toho si oblečte vhodné ponožky, vhodnou bundu, vlněnou základní vrstvu a silné rukavice. Správné oblečení vás nejen udrží v teple, ale také v bezpečí.

Nezapomínejte, že bez ohledu na to, co udává teploměr nebo předpověď počasí, když fouká vítr, může vám připadat, že je dvakrát větší zima. Nenechte také zmrznout vodu, kterou si berete s sebou. Když se z ní stane kus ledu, tekutiny z něj nedoplníte.

snowboardista jedoucí v noci vysokou rychlostí

© Kyle Meyr | Sony α7R III + FE 85mm f/1.4 GM | 1/5000s @ f/1.4, ISO 50

Používání fotoaparátu a vybavení

Lyžování fotografuji spontánním stylem, podobně jako reportážní fotografové. Vyberu si jeden objektiv a nasadím ho na svůj fotoaparát Sony Alpha 1 nebo Sony Alpha 7R III, který upevním k popruhu přes rameno. Lyžuji s přáteli, dokud nenajdeme ideální místo. Pak sjedu na lyžích kousek dopředu, kleknu si na kolena a fotografuji je, když projíždějí kolem mě. Žádná příprava, žádné opakování, prostě pořídíme snímek a pokračujeme.

lezec na strmé ledové stěně

© Kyle Meyr | Sony α9 + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS | 1/200s @ f/6.3, ISO 500

Mohu upřímně říci, že ani při fotografování v mrazivých teplotách jsem s přístroji Sony nikdy neměl žádný problém. Fotoaparáty Sony Alpha 1 i Sony Alpha 7R III fungují naprosto stejně jako za obvyklých podmínek. O něco menší je samozřejmě výdrž baterie, stejně jako u všech elektronických zařízení. Proto s sebou vždy nosím spoustu baterií a snažím se je udržovat v co největším teple.

červený vůz rychle jedoucí po zasněžené silnici

© Kyle Meyr | Sony α9 + FE 16-35mm f/2.8 GM | 1/1600s @ f/8.0, ISO 100

Pořízení snímku, jaký si představuji

Na svých snímcích chci ukázat sílu přírody. Okolní prostředí se nestará o to, jestli tam jste, nebo ne – interakce lidí s ním nejsou na stejné úrovni. Patříme do něj a skláníme se před jeho vůlí. Zní to lacině, ale jakmile zkusíte spát v –13 °C a prudkém větru a od podchlazení vás dělí jen trocha látky a kachního peří, najednou to pochopíte. Právě to se tedy snažím ve svých snímcích ukázat – jak je příroda veliká a lidé nicotní.

žlutá helikoptéra nad zasněženou krajinou

© Kyle Meyr | Sony α7R III + FE 16-35mm f/2.8 GM | 1/3200s @ f/2.8, ISO 125

Abych to ukázal, používám nejrůznější objektivy. Když chci zdokumentovat příběhy či místa nebo když pracuji na zakázkách vyžadujících rychlou reakci, obvykle používám objektiv se zoomem, jako jsou modely FE 16–35 mm f/2,8 GM nebo FE 70–200 mm f/2,8 GM OSS. Když se snažím dosáhnout určitého kreativního pohledu nebo efektu, použiji objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností, například FE 50 mm f/1,4 ZA nebo FE 85 mm f/1,4 GM.

Objektiv a nastavení expozice musím vybírat podle toho, s jakým prostředím a podmínkami se setkám. Opět to říkám, lidé jsou tak bezvýznamní. Musíme být flexibilní a pracovat s tím, co máme.

dva lidé sedící venku před stanem za zimního úsvitu

© Kyle Meyr | Sony α7R III + FE 85mm f/1.4 GM | 1/4000s @ f/1.4, ISO 125

Některé dny jsou příliš chladné na to, aby se na obloze vyskytovaly mraky, nebo jsou na ní jen měkká, řídká oblaka, která obklopují horské štíty a vytvářejí zjednodušenou siluetu. Mohou často změkčovat světlo a usnadňovat fotografování směrem ke světlu, čemuž se mi nikdy nedaří vyhnout. Sníh je také dokonalým zdrojem odrazů světla. Když fotografujete lidi, stany nebo cokoli jiného, světlo se často od sněhu odráží do všech směrů. Vyplňuje stíny, ať se vám to líbí nebo ne. Fotografie v důsledku toho působí jasným a vzdušným dojmem.

dva muži vztyčující stan v zimní bouři

© Kyle Meyr | Sony α7R III + FE 16-35mm f/2.8 GM | 1/1000s @ f/6.3, ISO 400

Pak jsou také dny, kdy vás bičuje vítr a bojujete s chladem. Snímek nahoře byl pořízen pro stany Helsport a je na něm legendární Børge Ousland. Bylo to divoké fotografování při teplotě asi –15 °C s větrem dosahujícím rychlosti 20 m/s. V takové dny prostě musíte přijmout skutečnost, že je součástí příběhu, a nedokážete dokonce ani předstírat, že si to všichni užívají. Když vítr víří sníh, máte šanci získat čisté bílé pozadí bez jakýchkoli tvarů. Vítr ale také může objekt blokovat a pak vám nezbude nic jiného než fotografovat zblízka s použitím širokoúhlého záběru. Je šílené, nakolik vítr a zima mohou diktovat průběh fotografování.

Dám vám radu, jak zůstat v pohodě – najděte si záběr, který odvede vaši pozornost od chladu. Do fotografování je možné se tak zabrat, že vás chlad pak tolik netrápí, alespoň do doby, než zapadne slunce. Pak teprve nastoupí OPRAVDOVÁ zima.

Nic nemůže překonat pocit zimy, jaký zažíváte, když padne tma.

Uvedené produkty

Kyle Meyr

Kyle Meyr | Norway

„Nestává se příliš často, že dosáhnete takové míry uspořádanosti na jediném místě… tomu se říká příroda.“

Související příběhy