Sony LE-EA5 je zcela nový adaptér určený k maximalizaci využití objektivů s bajonetem A na nejnovějších tělech s bajonetem E, který nabízí rychlé a přesné automatické ostření a vysokorychlostní snímání.
Díky vestavěnému motoru dokáže automaticky ostřit i ty objektivy s bajonetem A, které jím nedisponují, přičemž stále využívá výhody detekce fáze fokální roviny fotoaparátu. Všechny tyto funkce se skrývají v kompaktní a elegantní válcovité konstrukci.
„Již celé roky jsem nadšeným uživatelem fotoaparátů Sony, ale protože jsem před několika lety přešel na těla s bajonetem E, na můj starý fotoaparát Alpha 99 II se v poličce prášilo. Za ta léta jsem neshromáždil pěkných pár objektivů, a přestože jsem je postupně vyměňoval s tím, jak se rozrůstal systém bajonetů E, několika z nich jsem zůstal věrný, zvláště 300mm f/2,8 SSM, což byl jeden z mých nejoblíbenějších objektivů pro focení divoké přírody, a vždy ostrému 70-200mm f/2,8 G SSM II. Samozřejmě mě velice potěšilo, když mě společnost Sony požádala, abych otestoval nový adaptér LA-EA5, protože mi to posloužilo jako záminka k oprášení starých objektivů a mohl jsem se přesvědčit, zda jsou stále tak dobré, jak si je pamatuji.
Sony Alpha 9 II s LE-EA5 na objektivu 70-200 mm f/2,8 G SSM II
Hodně jsem si zvykl na rychlost ostření u Alpha 9 II a 7R IV s objektivy FE, ale velmi mě zajímalo, jak si fotoaparáty povedou s mými starými objektivy připojenými pomocí adaptéru. První lokalitou byl les nedaleko vesnice Hulst. Je to mé oblíbené místo a už mnohokrát jsem tam fotografoval veverky, kterým se tam velmi daří. Zvolil jsem objektiv 300 mm f/2,8 SSM na fotoaparátu Alpha 7R IV. První věcí, které jsem si na novém adaptéru všiml, bylo, jak je malý a praktický – nemá tak masivní spodek jako staré adaptéry.
Zaujal jsem pozici v blízkosti rybníka a po chvíli se objevily veverky. Jakmile jsem udělal pár snímků, málem jsem zapomněl, že používám starý objektiv s bajonetem A - rychlost a přesnost ostření byly vynikající. Nebyl jsem si jistý ani tím, jak bude u zvířat fungovat automatické zaostření na oči, ale na oči veverek se zaměřilo bezchybně a snímky byly krásně ostré. Raději fotografuji z ruky, protože mi to dává větší volnost při změně záběru, když jsou veverky v pohybu, a vestavěná stabilizace si s každým mým nepatrným pohybem snadno poradila.
K rybníku se přiletěl napít i nebojácný pták!
Dalším místem, kam jsem se vypravil, byl přístav v Rotterdamu. Často tam jezdí hodně motorových člunů a těšil jsem se, jak si můj starý objektiv 70-200 mm f/2,8 G SSM II poradí se sledováním ostření u pohybujících se objektů.
Jak vidíte, AF se mi nepodařilo zmást a jakmile se zaměřilo na loď, ostření sledovalo přesně.
Poslední objektiv, který jsem chtěl vyzkoušet, byl můj starý Zeiss 16-35 mm f/2,8 ZA SSM II, což byl skvělý kousek. Musím se přiznat, že mi až tolik nechyběl, protože G Master 16-35 mm f/2,8 je úžasně ostrý, práce s adaptérem mě ale tak bavila, že jsem chtěl vidět, jak se osvědčí.
Celkový dojem z používání adaptéru LE-EA5 se starými objektivy s bajonetem A byl neobyčejně kladný. Všechny objektivy, které jsem vyzkoušel, rychle reagovaly a přesně ostřily, přičemž mě nejvíce překvapila přesnost automatického zaostření na oči a sledování automatického ostření. LE-EA5 je skvělá investice pro všechny fotografy, kteří si stále schovávají staré objektivy s bajonetem A! Upozornění:
„Špatné počasí je barevné počasí.“