Detail příběhu ze světa Alpha Universe
Detail příběhu ze světa Alpha Universe
Vítěz soutěže portrétních fotografií domácích mazlíčků:
Přirozená krása 

Poslední kolo naší instagramové soutěže s jednoduchým úkolem vyfotografovat své domácí zvíře bylo jedno z dosud nejpopulárnějších. Přihlásily se vás tisíce a my jsme si prohlédli obrovské množství nejrozmanitějších zvířat ze všech koutů Evropy. Vytvořit snímek, který by vynikal, ale nebylo snadné. Porotci hledali snímky technicky dokonalé a hezky osvětlené, ale především takové, které zachytily něco z krásy a osobitosti daného zvířete. Na vítězném snímku najdeme všechno.

Za zdánlivě prostým záběrem jednookého kotěte, pořízeným fotografem Denysem Borysovem, se skrývá fascinující příběh.

Denys Borysov divoce vyhlížející jednooká kočka stojí na zadních nohou

© Denys Borysov | Sony α290 + 18–55 mm f/3,5–5,6 | 1/40s při f/10, ISO 200

„Jednou se moje žena procházela v parku a našla malé kotě se zraněným okem,“ vysvětluje Denys. „Kotě bylo vystrašené, vzala ho domů a potom k veterináři. Našli jsme je naštěstí včas, protože oko bylo nutné neprodleně vyjmout. Po operaci už u nás kotě zůstalo.“

Svým podílem na vytvoření vítězného snímku se teď kotě, pojmenované Tichon, Denysovi a jeho ženě láskyplně odvděčilo za záchranu života. Jak ale snímek vznikl?

„Fotografovat zvířata mě vždy bavilo,“ pokračuje Denys. „Smyslem fotografování mého kotěte nebylo jen předávat běžné každodenní emoce, ale ukázat kočku jako lovce. Nastavil jsem dva blesky a s manželkou jsme je střídavě zapínali a s kočkou si hráli. Fotografování trvalo zhruba hodinu, pořídili jsme několik set snímků a ke konci už jsme všichni byli vyčerpaní. Bál jsem se, že po fotografování mě kočka bude mít plné zuby, ale to jsem se spletl, nepřestala nás zahrnovat láskou.“

Potom Denys převedl snímek do černobílé podoby a přidal lehký lehký sépiový nádech. „Podle mého názoru černobílý snímek dodává kouzlo a tajemno a zdůrazňuje povahu kočky bez rozptylování barvami“, vysvětluje.

Jako vítěz soutěže získal Denys fotoaparát Sony α7 III.

„Měl jsem ohromnou radost! Pořád tomu nemůžu uvěřit, protože tam byla spousta fantastických příspěvků.“

Denys doufá, že mu nový fotoaparát pomůže při dalších krocích na jeho fotografické cestě. „Vždycky jsem snil o fotoaparátu Full-Frame. Se Sony α7 III budu mít neomezené tvůrčí možnosti. Teď zrovna bych si chtěl pořídit pár nových objektivů, ale výhledově bych moc rád fotografoval pro významné společnosti a značky. Vážně doufám, že se to splní!“

Nezapomeňte na Instagramu sledovat @alphauniversebysony.eu, aby vám neunikly aktuální soutěže a nejlepší fotografie z každé z nich.

Další finalisté

Alex Class získal s tímto úžasně neobvyklým portrétem druhé místo a vyhrál objektiv Sony FE 85 mm f/1,8.

Alex Class klasický portrét psa před zdí s vybledlými barvami

© Alex Class | Sony α9 + FE 55 mm f/1,8 ZA| 1/200 s při f/8,0, ISO 100

Třetí místo pak s tímto roztomilým snímkem přešťastného psa obsadila Céline Bissat, která za něj získala fotoaparát Sony RX100 V.

Celine Bissat usmívající se pes obklopený bublinami se fotografuje na portrét

© Céline Bissat | Sony α7R IV + 85 mm f/1,8| 1/160 s při f/11,0, ISO 100

Uvedené produkty
ILCE-7RM4
Fotoaparát α7R IV Full-Frame 35 mm s rozlišením 61,0 MP

ILCE-7RM4

ILCE-9
Model α9 vybavený složeným obrazovým snímačem Full-Frame CMOS

ILCE-9

SEL55F18Z
Sonnar T* FE 55 mm F1,8 ZA

SEL55F18Z

SEL85F18

FE 85 mm F1,8

SEL85F18

Související články