blízký záběr dvou ptáků

Příroda zblízka.

Gustav Kiburg a Alexander Heinrichs

Velké fotografie, malé fotoaparáty

Sony RX10 IV nabízí všestrannost velkých fotoaparátů s vyměnitelnými objektivy v malém provedení a usnadňuje tak práci náruživým fotografům divoké přírody. Superteleskopický 600mm objektiv s vysokým rozlišením umožňuje snadno pořídit extrémně detailní snímky.

Fotografové Gustav Kiburg a Alexander Heinrichs nám řeknou, jak jim flexibilita modelu Sony RX10 IV umožňuje pořizovat úžasné snímky divoké přírody, aniž by utrpěla jejich obrazová kvalita. Pro fotografa divoké přírody Gustava Kiburga představuje fotografování únik před shonem každodenního života. Jak ale dodává, rád do snímků začleňuje krásu světa, ve kterém žijeme. Nejde jen o zvířata na exotických místech, protože stejně krásná dovedou být i ta, která žijí u nás na dvorku nebo v okolí.

gustav kiburg sony rx10 IV veverka obecná

© Gustav Kiburg | Sony RX10 IV | 1/100s @ f/4, ISO 400

Fotograf Alexander Heinrichs naproti tomu prostřednictvím svých snímků vždy sděluje příběhy – ať už jde o módu, reklamní snímky nebo divokou přírodu na afrických pláních.

„Vyhledávám takové zvláštní okamžiky. Po chvíli se vcítíte do toho, co zvířata udělají. Nefotím jednu fotku za druhou, ale raději si počkám na ideální okamžik a pak stisknu spoušť. V každém snímku je kus uměleckého díla. Ukazuji fotografie způsobem, který odpovídá mému stylu.“
alexander heinrichs sony rx IV přistávající pelikán

© Alexander Heinrichs | Sony RX10 IV | 1/3200s @ f/2.8, ISO 100

Alexander Heinrichs čeká na jedinečný okamžik, jako například v případě tohoto dokonale načasovaného snímku pelikána před přistáním, který pořídil fotoaparátem RX10 IV.

„Pokud budete cestovat africkou pouští při 45stupňovém vedru, pocítíte každý kilogram, který budete muset nést. Z toho důvodu nechávám své objemnější fotografické vybavení doma a vyrážím jen s modelem RX10 IV“.
alexander heinrichs sony rx10 IV ještěr v Namibii

© Alexander Heinrichs | Sony RX10 IV | 1/1600s @ f/4.5, ISO 100

Všestrannost objektivu u modelu RX10 IV znamená, že nemá problém jak s detailními snímky, tak ani se snímky vyžadujícími dlouhý teleobjektiv. Tato fotografie chameleona, kterou vytvořil Alexander Heinrichs, využívá vynikající frekvenci 24 snímků za sekundu, díky které se podařilo vyfotit přesný okamžik, kdy chameleon ulovil hmyz jazykem. 

Gustav Kiburg měl výrazně odlišné podmínky:

„Jel jsem do Norska fotit kosatky modelem RX10 IV. Strávil jsem tam tři dny. Bylo 20 stupňů pod nulou a fotil jsem z malého nafukovacího člunu s pevným dnem. Kvůli vysokým vlnám fotoaparát několikrát denně zasáhla sprška slané mořské vody, ale pořád funguje perfektně.“
gustav kiburg sony rx10IV kosatka v Norsku

© Gustav Kiburg | Sony RX10 IV | 1/1600s @ f/5, ISO 800

Gustavovi se také podařilo vyfotit extrémně detailní snímky ptáků bez ohledu na to, že od svých objektů seděl skutečně daleko. Umožnil mu to perfektní 24–600mm objektiv s přiblížením.

gustav kiburg sony rx10IV pták detail teleobjektiv

© Gustav Kiburg | Sony RX10 IV | 1/2500s @ f/6.3, ISO 400

Oba fotografové jsou více zvyklí používat fotoaparáty s vyměnitelnými objektivy, ale model RX10 IV nabízí v menším provedení mnoho funkcí, na které jsou zvyklí. Heinrichs v Namibii vytvořil většinu snímků s využitím velkého přiblížení fotoaparátu.

„Měl jsem s sebou jen svou RX10 IV – snadněji se s ní pracuje a je rychlejší. Zachytil jsem například slona, který se přiblížil opravdu hodně blízko k našemu autu, a pokud bych musel měnit objektiv na svém větším fotoaparátu, trvalo by to příliš dlouho a nestihl bych ho vyfotit. Místo toho jsem prostě zazoomoval.“
alexander heinrichs sony rxIV sloni v Namibii

© Alexander Heinrichs | Sony RX10 IV | 1/1600s @ f/4.0, ISO 100

Venku v Norsku prožíval Gustav podobný příběh:

„Fotoaparát RX10 IV váží 1 kg a díky optické stabilizaci (4,5 EV) nepotřebujete stativ. Fotoaparát udržíte déle, takže můžete reagovat rychleji. Když všude okolo létá spousta mořských ptáků nebo čekám, až se objeví velryba, mohu fotit v jednom směru, a když si všimnu, že se něco děje v jiném směru, musím jednat – rychle se otočit a fotit. Systém automatického ostření je tak rychlý, takže okamžitě zareaguje.“
gustav kiburg sony rx10IV terej bílý v Norsku

© Gustav Kiburg | Sony RX10 IV | 1/2500s @ f/5.6, ISO 400

Gustav dává přednost fotografování při zataženém počasí kvůli měkkému světlu, které při něm vzniká, jako například v případě tohoto snímku tereje bílého. Dokonce i při horších světelných podmínkách dokáže díky systému automatického ostření a dlouhému objektivu modelu RX10 IV vytvořit nádherné snímky. Takto shrnul, proč model RX10 IV považuje za skvělý všestranný fotoaparát:

„Je určen lidem, kteří si chtějí užívat zábavu venku, ale nechtějí s sebou nosit těžký batoh plný objektivů. Nabízí řešení „vše v jednom“; je skvělý při horších světelných podmínkách, má stabilní automatické ostření a tak přesné sledování, že dokáže fotografovat ptáky v letu. Ve spojení s možností pořizování makrofotografií – všechny nejdůležitější funkce, které lidé od fotoaparátu očekávají.“

 Nejlepší tipy pro fotografování divoké přírody 

Uvedené produkty

Gustav Kiburg

Gustav Kiburg | Netherlands

„Špatné počasí je barevné počasí.“

Zaregistrujte se k odběru zpravodaje α Universe

Blahopřejeme, jste přihlášeni k odběru zpravodaje α Universe

Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu

Omlouváme se, něco se nepovedlo.

Blahopřejeme, jste přihlášeni k odběru!