gymnastka proskakující mezi bradly

Legendární sportovní snímky

Thomas Lovelock

Jmenuji se Thomas Lovelock a svět sportu fotografuji něco málo přes 20 let. Specializuji se na sportovní fotografii a vytváření portrétů pro některé z předních světových sportovních značek a sportovních akcí, pro časopisy a reklamní účely, po celém světě i doma v Londýně. Fotím ty nejlepší sportovce na světě. Díky svému odhodlání a tréninku jsou stále rychlejší a lepší a to, co dělají, je neuvěřitelné. Je to privilegium, že je mohu fotografovat, ale také výzva – každé jejich zvýšení rychlosti a zlepšení vyžaduje, abych i já podal lepší výkon.

Jako jeden z prvních profesionálních fotografů jste otestoval nový přístroj Sony Alpha 1. Jaké jsou vaše první dojmy a které funkce vás zaujaly?

Sony Alpha 1 je o stupínek výš než fotoaparát, který jsem používal dříve. V mé práci opravdu záleží na rychlosti automatického ostření a schopnosti souvislého fotografování. Tento fotoaparát se řadí o stupínek výš a v obou těchto směrech naplňuje očekávání. Díky novému procesoru ve spojení s kartami CFexpress Type A je nejrychleji reagujícím fotoaparátem Sony, jaký jsem kdy používal. Líbí se mi, že společnost Sony zachovala velice podobné tělo i ergonomii jako u fotoaparátu Alpha 9 II. Když pracuji ve vysoké rychlosti a v neuvěřitelně náročných podmínkách, obeznámenost s přístrojem je pro mě naprosto zásadní. Detaily v elektronickém hledáčku jsou neuvěřitelné – ani jsem nepostřehl, že není optický, ale elektronický. U vynikajících technologií platí, že když spolu jednotlivé součásti správně fungují, stává se z nich mnohem víc než jen součet částí, a Alpha 1 je toho naprosto zářným příkladem.

jezdec na horském kole zvedá přední kolo do vzduchu

© Thomas Lovelock | Sony α1 + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/2000s @ f/3.2, ISO 2500

Jak podle vás tato technologická vylepšení pomáhají vašim pracovním postupům a zvyšují vaši kreativitu?

Automatické ostření předčí cokoli, co jsem kdy používal, a rychlost 30 snímků za sekundu mi umožňuje zachytit jakýkoli ze zlomků sekundy, které tvoří skvělou sportovní fotografii. Snímač s rozlišením 50 MP navíc poskytuje větší prostor pro oříznutí snímku se zachováním dobré finální kvality, což je pro sportovní fotografii velkou výhodou. Alpha 1 je v tom smyslu pro sportovní fotografii jedinečným nástrojem a pomůže mi zachytit výrazy a pohyby, které jsou pro ni specifické.

gymnastka přeskakující přes bradla

© Thomas Lovelock | Sony α1 + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS | 1/2000s @ f/2.8, ISO 800

Jaké další funkce podle vás vynikají a v jakých situacích?

Ohromila mě vylepšení detekce očí v systému automatického ostření v reálném čase. Když jsem fotil gymnastku na bradlech, během pohybu, kdy se mezi bradly přetáčí, je ve fotoaparátu na zlomek sekundy vidět její obličej, a fotoaparát Alpha 1 dokázal pokaždé její oko zachytit. To je naprosto úžasné.

gymnastka visící na bradlech

© Thomas Lovelock | Sony α1 + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS | 1/2000s @ f/2.8, ISO 1250

Další stěžejní součástí fotografování a natáčení jsou objektivy a příslušenství. Jaké objektivy a příslušenství jste při svém počátečním testování používal a proč?

Při fotografování gymnastiky jsem používal objektivy FE 70–200 mm f/2,8 GM a FE 24–70 mm f/2,8 GM. Zvolil jsem je, abych měl jistotu, že dokážu zachytit každý precizně prováděný pohyb, ale z bezpečné vzdálenosti, protože gymnastky by měly mít na bezchybné provedení cviků dostatek místa. Kombinace těchto dvou objektivů pokrývala všechny ohniskové vzdálenosti, jaké jsem potřeboval, a současně mi zůstával prostor na doladění kompozice. Tyto dva objektivy jsem používal i při focení horských kol a k tomu navíc objektiv FE 12–24 mm f/2,8 GM, abych získal perspektivu extrémně širokoúhlého záběru.

žena na horském kole v lese

© Thomas Lovelock | Sony α1 + FE 12-24mm f/2.8 GM | 1/2500s @ f/4.0, ISO 4000

Jakou radu máte pro začínající fotografy, kteří se chtějí vydat ve vašich stopách?  

Začínajícím fotografům bych vždy radil, ať experimentují a zkoušejí různé věci. Mimořádné snímky jsou pro mě ty, u kterých je poznat, že fotograf zkoušel něco odlišného. Snímky, kterým se daří zachytit odlišnou náladu, pohyb, podstatu okamžiku z neočekávaného úhlu nebo dimenze. Nikdo se nikdy nikam nedostal, když dělal totéž co všichni ostatní.

gymnastka vzhůru nohama na bradlech

© Thomas Lovelock | Sony α1 + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS | 1/2500s @ f/2.8, ISO 1250

Nějaká slova na závěr – poděkování nebo poslední rada našim čtenářům?

Vaše snímky by vždy měly být zajímavé.

Uvedené produkty

Zaregistrujte se k odběru zpravodaje α Universe

Blahopřejeme, jste přihlášeni k odběru zpravodaje α Universe

Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu

Omlouváme se, něco se nepovedlo.

Blahopřejeme, jste přihlášeni k odběru!

Související články