Vítěz soutěže v krajinářské fotografii: Z temnot

Tématem minulého kola instagramové soutěže Sony Alpha Universe byla krajinářská fotografie, a tak se dalo čekat, že toto kolo bude populární. Soutěže se účastnili fotografové z celé Evropy a soutěžní snímky pocházely ze všech koutů planety. Fotografie zachycovaly různá místa od zasněžených hor až po sluncem zalité pláže, od travnatých plání až po věkovité stromy. Hledali jsme obrázky, které budou nejen technicky dokonalé, ale také nás něčím upoutají a přimějí soustředit se na zpodobněnou krajinu. Možná nikoho nepřekvapí, že v takovém množství nejrůznějších zachycených míst často vynikaly ty jednodušší obrázky. Bylo to evidentní především u vítězného snímku – úchvatného obrázku Fabiana Balinta, na němž je mladý námrazou pokrytý strom na pozadí potemnělého zamlženého lesa.

fabian balint sony alpha 7R3 osamělý strom v mlžném lese

© Fabian Balint | Sony α7 III + DT 135mm f/2 SAM | 1/320s @ f/2.0, ISO 200

Na konci podzimu jsem se jednou ráno procházel krásným lesem poblíž města, ve kterém bydlím,“ vysvětluje Fabian. „Piatra Neamt je malé, ale krásné město v Rumunsku. Všechny stromy, keře a spadané listí pokrývala vrstva námrazy a mlhy. Když jsem uviděl ten stromek, uchvátilo mě, jak se vyjímá oproti pozadí.

Fabianův názor sdíleli i porotci společnosti Sony, kteří si jednoduchý, ale působivý snímek oblíbili: „Moc se nám líbilo, jak ostrost stromu kontrastuje s měkkým a zamlženým pozadím. Křehkost listů a námraza na zemi jsou téměř cítit.“ Fabian pořídil snímek aparátem Sony Alpha 7 III, u něhož používá různé objektivy, včetně objektivu 135 mm f/2, kterým zachytil vítězný obrázek. Pracuje také s objektivy Sony Sonnar T* FE 35 mm f/2,8 ZA, Sonnar T* FE 55 mm f/1,8 ZA, FE 90 mm f/2,8 Macro G OSS a FE 100–400 mm f/4,5–5,6 GM OSS. Jako vítěz soutěže může nyní Fabian do svého vybavení zařadit další objektiv. „Vybral jsem si objektiv FE 16–35 mm f/2,8 GM kvůli flexibilní ohniskové vzdálenosti a výjimečné kvalitě obrazu,“ vysvětluje Fabian. „Zatím jsem se širokoúhlými objektivy objektivy moc nepracoval, ale chci vyzkoušet něco nového, své fotografování někam posunout a fotit krajinu z nové perspektivy. Kromě krajinářské bych chtěl vyzkoušet také astronomickou fotografii. Je to pro mě nové a neprobádané teritorium a myslím si, že nový objektiv mi na této cestě pomůže.“ Pokud vás zajímá, jak si Fabian s novým objektivem povede, sledujte ho na Instagramu: @balintfabian. Chcete-li mít šanci na vítězství v příští instagramové soutěži Sony Alpha Universe, sledujte aktuální informace na účtu @alphauniversebysony.eu.

Sledujte nás na Instagramu Sledujte Alpha Universe na Instagramu

Sledujte α Universe na Instagramu – najdete zde aktuální tipy, příběhy a informace o soutěžích

dmytro korol sony nex 6 působivý horský vrchol osvětlený při západu slunce teplým světlem, za vrcholem je vidět měsíc v úplňku

© Dmytro Korol | Sony NEX 6 + E PZ 16-50mm f/3.5-5.6 OSS | 1/30s @ f/8.0, ISO 100

ciprian negura sony alpha 7M3 namrzlá větev v mlžném temném lese

© Ciprian Negură | Sony α7 III + 28-75mm f/2.8 | 1/10s @ f/10.0, ISO 100

janis palulis sony alpha 7RM2 západ slunce za dvěma malými stromy s osvětleným popředím

© Jānis Paļulis | Sony α7R II | ISO 100

Uvedené produkty

Zaregistrujte se k odběru zpravodaje α Universe

Blahopřejeme, jste přihlášeni k odběru zpravodaje α Universe

Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu

Omlouváme se, něco se nepovedlo.

Blahopřejeme, jste přihlášeni k odběru!