Teja Lisjak držící kameru Sony FX30 s objektivem 18–105

FX30 | Vstupenka do světa natáčení

Teja Lisjak

Jaký příběh provází tento film?

Ve svém krátkém filmu beru diváky na filmovou cestu barevnými ulicemi Lisabonu a klidnou krajinou na pobřeží regionu Algarve. Prostřednictvím kamery FX30 představuji své oblíbené funkce, které model nabízí, a divákům ukazuji, jak mi umožňuje cestovat a sbližovat se s lidmi z celého světa.

Jaké byly při natáčení s kamerou FX30 vaše první dojmy?

Nejvíc mě uchvátilo tělo kamery. Má několik otvorů pro stativ, na které se dá jednoduše připevnit příslušenství a umožňují kameru upevnit. Také je skvělé, že pro statické snímky nabízí rozlišení 26 megapixelů. To je ve skutečnosti větší rozlišení, než s jakým obvykle fotím fotoaparátem Sony Alpha 7S III. Díky tomu se mohu spolehnout na mimořádnou kvalitu jak fotografií, tak videí.

Teja Lisjak stojící uprostřed ulice s kamerou FX30

© Gareth Davies

Jaká je vaše oblíbená funkce kamery a proč?

To je nepochybně možnost nahrát vlastní tabulky LUT přímo na záznam, přičemž se mohu rozhodnout přímo s tímto konkrétním vzhledem natáčet, nebo se jen podívat na náhled. Obvykle tabulku LUT přidávám, když začínám upravovat, abych si vizualizovala potenciální vzhled záznamu a proces editace byl obrazově zajímavější. Díky této funkci si více užívám celé natáčení, protože mám ráda barvy a proces color gradingu.

detailní záběr na vyklápěcí obrazovku kamery FX30

Při natáčení filmu jste použila několik objektivů Sony. Který jste si oblíbila?

Objektiv 35mm f/1.4 GM byl úžasný při nedostatečném osvětlení a PZ 10-20mm f/4 G mi dovolil pořídit opravdu kreativní záběry (se stativem připevněným k pasu pomocí opasku). Ale nejvíce jsem si oblíbila objektiv 18-105mm f/4 G OSS. Zvlášť když cestuji, vyhovují mi objektivy, se kterými se dobře manipuluje a zároveň jsou univerzální. Díky tomu můžu natáčet všechno od širokoúhlých záběrů až po záběry zblízka. Soustavné vyměňování objektivů není efektivní a mohou vám díky tomu dokonce nějaké důležité okamžiky uniknout.

fotoaparát Sony FX30 s objektivem 18–105 připevněný ke kameře

Jaká je vaše oblíbená scéna a proč?

Nejvíc jsem si užila natáčení scén, při kterých jsme pomocí přísavného držáku kameru připevnili k různým částem auta, například k čelnímu sklu. Abychom měli jistotu, že máme správnou expozici a kompozici záběru, propojili jsme ji s aplikací Sony pro zobrazování záběrů. To, že je kamera mimořádně lehká a kompaktní, určitě přijde vhod, když chcete natáčet neobvyklé záběry. A můžu říct, že při tomhle natáčení se na nás upíral nejeden pohled!

Teja Lisjak připevňující kameru Sony FX30 k okénku auta

© Gareth Davies

A nějaké postřehy závěrem?

Kamera FX30 je úžasná, zvlášť pro ty, kdo se snaží začít s natáčením nebo potřebují spolehlivou druhou kameru. Výhodou snímače formátu APS-C je, že si můžete za dostupnou cenu pořídit výborné objektivy i celé spektrum dalších doplňků. Také hodně natáčím krátká videa a oceňuji tak, že tuhle sadu na cesty mohu mít v menší brašně na kameru. Je však důležité nezapomenout, že vybavení sice pomáhá realizovat vaši vizi, ale vašim záběrům dá smysl jedině příběh. A ten je také tím, co zanechá v divácích nesmazatelný dojem.

Uvedené produkty

Související příběhy

Zaregistrujte se k odběru zpravodaje α Universe

Blahopřejeme, jste přihlášeni k odběru zpravodaje α Universe

Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu

Omlouváme se, něco se nepovedlo.

Blahopřejeme, jste přihlášeni k odběru!