albert dros stojící na vrcholku hory se svým fotoaparátem sony a7rm5

Alpha 7R V | Objevování Madeiry

Albert Dros

Jmenuji se Albert Dros, jsem z Nizozemska a působím jako profesionální fotograf krajin a ambasador Sony Europe. Dlouhá léta je mým cílem fotografovat působivým způsobem naši překrásnou planetu a přimět diváky, aby si vážili přírody, která nás obklopuje. Jsem známý svým jedinečným stylem a vášní pro pořizování těch nejlepších záběrů všude, kam se vydám. Za účelem testování fotoaparátu Alpha 7R V jsem cestoval na Madeiru, abych vám ukázal jiný pohled na tento nádherný ostrov a jeho bohatství.

skalní útvar u pobřeží madeiry

© Albert Dros | Sony α7R V + FE 12-24mm f/2.8 GM | 90s @ f/9.0, ISO 100

Byl jste jedním z prvních profesionálních fotografů, kteří dostali příležitost otestovat fotoaparát Alpha 7R V. Jaké byly vaše první dojmy a čím vás fotoaparát nejvíce zaujal?

Když mě kontaktovali ze Sony, abych vyzkoušel nový fotoaparát Alpha 7R V, byl jsem neskutečně nadšený. Model Alpha 7R IV používám už několik let a vždy se mi dobře osvědčil při pořizování úžasných snímků. S tím, jak se vyvíjí technologie, jsem ale pocítil potřebu upgradu, což je přesně to, co tento fotoaparát nabízí. Připadalo mi, že je ve všech ohledech lepší. Čtyřosý displej, kterým není vybaven žádný jiný fotoaparát Sony, je zkrátka dokonalý. Zcela nové tělo převzaté z modelu Alpha 1, systém nabídek a vylepšená stabilizace v těle – to jsou všechny drobné úpravy, které jsem potřeboval, abych svou kreativitu posunul na jinou úroveň. Hlavním lákadlem je samozřejmě 61megapixelový snímač Full-Frame a skutečnost, že i tento prvek se podařilo zdokonalit o lepší vyvážení bílé a přesnost barev, což je při fotografování krajiny výhra.

Jde ale o různé menší funkce, které mě dokázaly přesvědčit, že tento fotoaparát je pro moji práci opravdu ideální. Jednou z nich je možnost snadno fotografovat déle než 30 sekund, aniž bych potřeboval dálkové ovládání. Na něco takového jsem čekal už dlouho a jde o potvrzení skutečnosti, že Sony se snaží implementovat funkce, které opravdu potřebujeme. Dále stojí za zmínku funkce stupňování ostření (Focus Bracketing), která mi umožňuje automaticky fotit s různými ohnisky a v postprodukci je skládat na sebe, abych dosáhl dokonale zaostřeného snímku od popředí po pozadí. Skládání různě zaostřených snímků používám velice často a věřím, že pro fotografy krajin využívající produkty Sony to bude znamenat výraznou změnu.

albert dros si prohlíží obrazovku fotoaparátu sony a7rm5

Jaký mají tyto funkce vliv na vytváření fotografií/obsahu, kterému se věnujete vy a ostatní ve stejném oboru, a jak vám pomáhají?

Díky takovému technologickému řešení se fotografové mohou ještě více soustředit na tvůrčí práci. Zejména někomu, jako jsem já, kdo rád zkouší vytvářet velmi technické záběry v terénu, dává fotoaparát více možností k experimentování. A to se mi opravdu líbí.

Pokud bych měl uvést naprosto konkrétní příklad, ne vždy s sebou nosím stativ, ale občas zahlédnu něco zajímavého, co by vyžadovalo techniku skládání různě zaostřených snímků (Focus Stacking). Za normálních okolností bych umístil fotoaparát na stativ a ručně bych pro každý snímek vybral ostřící body. Funkce stupňování ostření (Focus Bracketing) fotoaparátu Alpha 7R V a vylepšená stabilizace v těle mi ale umožňují vyfotit takové záběry z ruky, protože fotoaparát za mě udělá všechnu práci. Při post-processingu je nutné záběry ručně zarovnat (moje ruce samozřejmě neudrží dokonalé zarámování každého záběru) a poskládat je na sebe. Jde o drobný doplněk ve srovnání s ostatními technologickými vylepšeními tohoto fotoaparátu, ale při mých dobrodružstvích otevírá cestu k tolika možnostem, že je radost ho používat.

lesní scéna s malým vodopádem

© Albert Dros | Sony α7R V + FE 24-70mm f/2.8 GM II | 1/30s @ f/7.1, ISO 800

Alpha 7R V se snaží nabídnout profesionálům kvalitní snímky, ovladatelnost a výkon automatického ostření, které jsou nezbytné k realizaci projektů bez ohledu na jejich náročnost. Domníváte se, že tento cíl plní?

Jde o perfektní všestranný fotoaparát s vysokým rozlišením, který toho zvládne více, než byste obvykle očekávali. Jednoduše jde o nejlepší variantu, pokud je vaší hlavní prioritou rozlišení. Dokonce umí natáčet video v rozlišení 8k! Hlavní účel samozřejmě zůstává stejný – pomoci fotografům krajin, jako jsem já, fotit všechny náročné projekty v libovolných lokacích. A v tomto ohledu je tento model úspěšný a inovativní.

Jsem přesvědčen, že nová funkce automatického ostření s technologií umělé inteligence v mnohých případech zcela změní pravidla hry a pro uživatele se ukáže jako neocenitelná díky většímu počtu objektů a vyšší spolehlivosti, což ocení zejména fotografové divoké přírody. Implementace této technologie přinese neomezené možnosti a já věřím, že ji společnost Sony bude dále zdokonalovat.

sony alpha 7rm5 nainstalovaná na stativu s viditelnou zadní obrazovkou

Objektivy a příslušenství jsou další klíčovou součástí tvorby snímků. Které objektivy a příslušenství Sony jste při svém prvním testu použil a proč?

Při prvním focení na Madeiře jsem používal zejména objektivy G Master se zoomem: 12-24mm f/2.8, relativně nový objektiv 24-70mm f/2.8 II a 70-200mm f/2.8 II, které mi nabídly maximum možností ohniskové vzdálenosti. Stručně řečeno, vše fungovalo podle očekávání, snímky byly ostré a 61megapixelový snímač rychle reagoval a vše perfektně zvládal.

Ještě zajímavější byla vylepšená stabilizace obrazu ve spojení se stabilizovanými objektivy Sony G Master. Nemám nijak roztřesené ruce, takže i s fotoaparátem Alpha 7R IV zvládám fotit i při relativně nízké rychlosti závěrky, ale model Alpha 7R V mi dovolil posunout se ještě o krok dál. Dokonce jsem fotil tekoucí vodu s asi o půl sekundy delšími časy závěrky než s jeho předchůdcem a po několika pokusech jsem dosáhl skvělé ostrosti – to je prostě ohromující.

pohled z výšky na vesničku obklopenou horami

© Albert Dros | Sony α7R V + FE 12-24mm f/2.8 GM | 1/30s @ f/8.0, ISO 100

Jakou radu byste dal profesionálům, kteří obdivují vás i vaši tvorbu?

Při fotografování je nejdůležitější mít radost z toho, co děláte. Vydejte se na cestu neustálého zlepšování a objevování vlastního stylu a nezapomeňte si jako fotografové krajiny a outdooru užívat přírody.

A ačkoli je Alpha 7R V úžasný (ne-li nejlepší) fotoaparát pro fotografování krajiny, chci zdůraznit, že abyste pořídili nejlepší fotky krajiny, nepotřebujete vždy ten nejlepší fotoaparát. Nezapomeňte, že některé z mých nejlepších fotografií jsem pořídil staršími fotoaparáty Sony. Všechny fotoaparáty Sony dokáží odvést skvělou práci!

Chci poděkovat společnosti Sony za možnost být jedním z prvních fotografů, kteří dostali příležitost vyzkoušet si nový fotoaparát. Ještě dodávám, že pokud to čtete a máte nějaké další otázky, můžete mě kontaktovat prostřednictvím mých webových stránek. Vždy vám rád poskytnu jakákoli doporučení nebo odpovím na vaše dotazy.

Uvedené produkty

Albert Dros

Albert Dros | Netherlands

„Jsem posedlý touhou pořídit dokonalý snímek.“

Související příběhy

Zaregistrujte se k odběru zpravodaje α Universe

Blahopřejeme, jste přihlášeni k odběru zpravodaje α Universe

Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu

Omlouváme se, něco se nepovedlo.

Blahopřejeme, jste přihlášeni k odběru!