osamělý pták na pláži

Alpha 7 IV | Přírodní rezervace na Helgolandu

Gustav Kiburg

Jmenuji se Gustav Kiburg, jsem fotograf přírody z Rotterdamu a 10 let už jsem ambasadorem Sony. Začínal jsem před 25–30 lety jako amatér, ale dnes už by se dalo říct, že jsem profesionální fotograf přírody. Fotografování přírody mě vždy přitahovalo, protože každý projekt znamená, že se ponoříte do nového místa, abyste ho mohli objevovat, a stanete se svědkem jeho krásy. Vedle fotografování hodně přednáším a pracuji v obchodech s fotografickým vybavením nebo na obchodních veletrzích a předávám své poznatky. Baví mě pomáhat lidem, kteří fotografují, a provázet je na jejich vlastní cestě.

bílý pták za letu

© Gustav Kiburg | Sony α7 IV + FE 100-400mm f/4.5-5.6 GM OSS | 1/3200s @ f/5.6, ISO 640

Jaký byl váš první dojem z fotoaparátu Alpha 7 IV?

Když jsem se dozvěděl, jaká vylepšení a nové funkce fotoaparát Alpha 7 IV přináší, hned jsem z nich byl nadšený. Nejdůležitější je pro mě nový 33megapixelový snímač. Při fotografování přírody se vám hodí každý pixel, abyste mohli snímky oříznout. Můj hlavní fotoaparát je Alpha 1, takže jsem na vyšší rozlišení zvyklý. Další významné vylepšení je detekce očí zvířat a ptáků. V mém oboru má zásadní význam spolehlivé automatické ostření, aby bylo možné sledovat rychlý pohyb, a to se také dobře hodí k sériovému snímání rychlostí 10 sn./s. A když už mluvíme o rychlém snímání, třetí věc se týká nové velikosti vyrovnávací paměti a rychlosti jejího uvolňování neboli toho, jak fotoaparát funguje. Pro fotografa přírody je to zcela nová zkušenost. Nový směrový ovladač, nová nabídka, nový displej a vylepšená vyrovnávací paměť výrazně usnadňují obsluhu a vylepšují celý fotografický proces.

gustav kiburg drží svůj fotoaparát sony alpha 7m4

Jak tyto nové funkce ovlivní typ fotografie, na jaký se zaměřujete?

Jak jsem říkal, vyšší rozlišení a celkově rychlejší automatické ostření a příjemná práce při fotografování usnadňují zachycení rychle se pohybujících objektů ve volné přírodě, zvlášť ptáků. Ne vždy se dá předpovědět, kam ptáci poletí, a možnost trošku víc se spolehnout na technologii znamená, že mám lepší šanci pořídit dokonalý záběr. Všechna tato drobná vylepšení velmi usnadňují proces pořízení a sdílení snímků, a to je naprosto zásadní. Fotografování v přírodě vás musí bavit a motivovat k tomu, abyste si naplánovali další fotografickou výpravu.

záběr zblízka na boční profil ptáka

© Gustav Kiburg | Sony α7 IV + FE 100-400mm f/4.5-5.6 GM OSS | 1/2500s @ f/5.6, ISO 1000

Fotoaparát Alpha 7 IV si klade za cíl nově nastavit očekávání nadšenců do fotografování a tvůrců video obsahu. Myslíte, že se mu to podařilo?

Tento fotoaparát pro mě představuje totéž, čím je Alpha 1 pro profesionály. Je to jakýsi mini Alpha 1, takže v tomto smyslu se společnosti Sony podařilo poskytnout tu nejlepší technologii a udělat ji dostupnou. Při fotografování ptáků je velmi obtížné dosáhnout ostrých výsledků, pokud máte menší zkušenosti. Automatické ostření, kterým je vybavený fotoaparát Alpha 7 IV, usnadní více lidem pořídit ostřejší záběry ptáků a pomoct jim zaměřit se na další aspekty fotografování, jako je kompozice a expozice. Tento fotoaparát se stane vaším nejlepším společníkem, pokud jste zapálenými fotografy přírody, a pomůže vám ještě víc si užít, co děláte.

gustav kiburg fotografuje ptáka za letu

Fotoaparát Alpha 7 IV si klade za cíl nově nastavit očekávání nadšenců do fotografování a tvůrců video obsahu. Myslíte, že se mu to podařilo?

Při fotografování ptáků používám teleobjektivy Sony se zoomem, protože potřebuji dosah i flexibilitu. Nejvíce mi slouží objektivy FE 100–400 f/4,5–5,6 GM OSS a FE 200–600 mm f/5,6–6,3 G OSS, protože oba mají stabilizaci a napomáhají k ostřejším výsledkům. Objektiv FE 200–600 mm je velmi užitečný, pokud chcete být diskrétní a fotografovat z větší dálky nebo pořídit snímky plachých zvířat, jako jsou třeba tuleni. Na fotoaparátech Sony má ideální váhu a vyváženou manipulaci a motory automatického ostření jsou navržené tak, aby plně využívaly technologie fotoaparátu. Na druhou stranu objektiv FE 100–400 mm f/4,5–5,6 GM OSS je vhodný pro záběry ptáků v letu, protože má kvalitu a rychlost objektivů G Master, která je nesrovnatelně lepší než u jiných obdobných objektivů na trhu. Můžu se spolehnout, že mě nezklame a pořídím s ním takový snímek, jaký si představuji.

Další výhodou obou objektivů je možnost používat telekonvertory 1,4× a 2×. Fotoaparát Alpha 7 IV má plně automatické ostření až do f/22, a výborně se proto hodí pro fotografování ptáků, protože můžete společně plně využít telekonvertory a systém automatického ostření.

bílý pták za letu nad oceánem

© Gustav Kiburg | Sony α7 IV + FE 100-400mm f/4.5-5.6 GM OSS | 1/8000s @ f/5.6, ISO 1000

Co byste poradil začínajícím fotografům nebo tvůrcům obsahu, kteří obdivují vás a vaši práci?

Milovníkům přírody nebo fotografům obecně bych především radil, aby co nejvíc chodili ven do přírody. Čím víc s sebou budete brát své vybavení a pokoušet se o záběry, tím víc se naučíte o tom, jak se chová, a zjistíte tak, jak z něj co nejvíc vytěžit. Fotografujte venku, až bude špatné počasí – nebo hlavně proto, že je špatné počasí! Pochopíte, že nejsou žádné dny, kdy nemůžete být při fotografování kreativní a vytvářet vzpomínky. Čím častěji se vypravíte ven a budete tvořit, tím větší bude šance, že zachytíte jedinečné okamžiky v přírodě.

dva ptáci s propletenými zobáky

© Gustav Kiburg | Sony α7 IV + FE 100-400mm f/4.5-5.6 GM OSS | 1/1600s @ f/5.6, ISO 800

Co byste chtěl našim čtenářům sdělit nebo poradit na závěr?

S každou fotografií se pojí příběh – vydejte se ven a vytvářejte vzpomínky. I když si budete myslet, že váš snímek není mimořádný, až ho po letech znovu uvidíte, zavede vás zpět k příběhu, ke kterému patří. To je pro mě stejně důležité jako samotná fotografie, a tak nepromarněte žádnou příležitost zachytit své zážitky.

Uvedené produkty

Gustav Kiburg

Gustav Kiburg | Netherlands

„Špatné počasí je barevné počasí.“

Související příběhy

Zaregistrujte se k odběru zpravodaje α Universe

Blahopřejeme, jste přihlášeni k odběru zpravodaje α Universe

Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu

Omlouváme se, něco se nepovedlo.

Blahopřejeme, jste přihlášeni k odběru!