nadine sony alpha 7c matka s dítětem sedící na trávě

Pořizujte lepší snímky z rodinné dovolené s fotoaparátem Alpha 7C

Jmenuji se Nadine, pocházím z německého Hamburku a jsem matkou čtyř roztomilých kluků.

Přesně v duchu názvu mého instagramového účtu „myboys and I“ („moji kluci a já“) zvu komunitu svých příznivců do svého každodenního života a dělím se s nimi o zajímavé okamžiky mateřství. Ráda sdílím fotky z výletů a cest i snímky každodenní rutiny. Momentky ze svého života jsem dělala vždycky, ale od té doby, co jsem matkou a vidím, jak rychle mé děti rostou, chci zachytit vzpomínek co nejvíc.

Nový fotoaparát Sony Alpha 7C je určen přesně k tomu. Na čtyři neposedné kluky jsem potřebovala něco malého a lehkého, co budu moci mít pořád u sebe a na co se budu moci při zaznamenávání hezkých okamžiků našich dobrodružství spolehnout.

Jako nadšená fotografka a zároveň matka se s vámi rád podělím o tipy, jak vylepšit rodinné fotografie v akci.

nadine sony alpha 7c matka fotografující dvě děti

Tipy č. 1 – Rychlé nastavení fotoaparátu Alpha 7C pro pořízení skvělých záběrů

Jako rodina rádi cestujeme po světě. Pokud to není možné, uchylujeme se alespoň do blízké přírody a užívat si společné chvíle. Alpha 7C je pro tyto situace ideální. Je to lehký a kompaktní fotoaparát Full-Frame, jehož špičková kvalita se uplatní všude, kam si ho vezmeme.

Při fotografování doporučuji ukládat snímky ve formátu RAW i JPEG. JPEG se snáze přenáší, ale formát RAW zase umožní snímky dodatečně upravit podle vlastního vkusu pomocí počítačové aplikace Imaging Edge Edit (kterou si můžete zdarma stáhnout z webových stránek Sony) nebo Adobe Lightroom. Rozlišení zůstane dostatečně vysoké, aby se fotky daly vytisknout a zařadit do alba, což u smartphonů tak docela neplatí.

nadine sony alpha 7c portrét malého chlapce sedícího na zemi © Nadine | Sony α7C + FE 28-60mm f/4-5.6 | 1/40s @ f/5.0, ISO 320

Pokud se vám moc nechce snímky softwarově upravovat, nijak to nevadí, protože barvy fotoaparátu Alpha 7C jsou velice přirozené a nějaký rychlý filtr ze své oblíbené aplikace můžete přidat i dodatečně.

Pokud jde o nastavení pro fotografování, často používám režim P, protože fotoaparátu můžu důvěřovat, že scénu exponuje správně. Tento režim najdete na horním voliči fotoaparátu a jeho použití je snadné a rychlé. Dělám s ním profesionálně vyhlížející snímky, například portréty s rozostřeným pozadím, a to nejsem žádný expert. Tento fotoaparát můžete použít také v manuálním režimu, pokud se chcete učit, jak fotit manuálně. Pro ty, kdo se učí fotografovat, je tento aparát ideální.

nadine sony alpha 7c děti hrající si v trávě se sluncem za zády © Nadine | Sony α7C + FE 28-60mm f/4-5.6 | 1/100s @ f/5.0, ISO 100

Tipy č. 2 – Jak pořizovat lepší fotografie svých dětí

Není to vždy snadné... Někdy na to nemají náladu a někdy jim to vadí. Když chcete pořídit povedené snímky svých dětí, musíte být rychlí!

Mým prvním tipem je úplně se spolehnout na automatické ostření fotoaparátu. Sony má funkci Eye Tracking (automatické ostření na oči v reálném čase), která umožňuje sledovat oči člověka nebo domácího mazlíčka, kteří se pohybují. Aktivovat tuto funkci je ohromně snadné. Zapněte fotoaparát a namiřte jej třeba na dítě. Potom napůl stiskněte tlačítko závěrky. Kolem očí nebo tváře fotografované osoby by se měl zobrazit zelený rámeček. To znamená, že fotoaparát dokonale zaostřuje a je připraven pořídit záběr. Prst můžete nechat napůl stisknutý, dokud neuvidíte nějaký bezvadný moment, a ten pak úplným domáčknutím spouště vyfotografovat.

Můj druhý tip se týká okamžiků, kdy si vaše děti hrají a vývoj situace je nepředvídatelný. S fotoaparátem Alpha 7C můžete pořídit až 10 snímků za sekundu. To se hodí, když chcete postihnout správný výraz v obličeji.

Tuto funkci zapnete jednoduše. Stiskněte tlačítko Fn na zadní straně fotoaparátu a kolečkem najeďte na funkci Drive Mode (Režim fotografování). Klikněte na ni, kolečkem změňte hodnotu na Continuous Shooting (Kontinuální snímání) a kliknutím na střední tlačítko potvrďte. Když pak stisknete spoušť, fotoaparát bude nepřetržitě snímat, dokud akce neskončí.

Mým posledním tipem je použití displeje s nastavitelným úhlem. To je užitečné proto, že v takové situaci musíte být schopní získat rychlý přehled, co se děje, a současně sledovat, co fotografujete. Úhel displeje můžete upravit, takže jeho použití je ještě pohodlnější než pohled skrz hledáček.

Nové techniky se stále učím a své portréty bych do budoucna chtěla vylepšit. K tomu bude tenhle fotoaparát ideální.

nadine sony alpha 7c usmívající se chlapec sedící na houpačce © Nadine | Sony α7C + FE 28-60mm f/4-5.6 | 1/640s @ f/5.6, ISO 100

Tipy č. 3 – Jak pořídit rodinné autoportréty, na kterých budou všichni

Moje nejoblíbenější fotografie jsou rozhodně ty rodinné! Ty se ale také dost obtížně pořizují – zvlášť když máte čtyři malé děti. Dělávali jsme je pomocí samospouště, kterou je tento fotoaparát vybaven, ale vždycky to dopadlo tak, že jsem na snímcích chyběla.

Teď je to mnohem jednodušší a také zábavnější, protože fotoaparát ovládám ze smartphonu. Stačí si ze sekce Sony Support na webových stránkách stáhnout aplikaci Imaging Edge Mobile.

Pak se můžete na smartphonu dívat na přímý přenos z fotoaparátu. Obvykle nejprve umístím fotoaparát na stativ, na telefonu si zkontroluji záběr, všechny požádám, aby se usmívali, a potom v aplikaci stisknu tlačítko závěrky.

Další skvělá funkce této aplikace je, že snímky můžete přímo přenášet z fotoaparátu do smartphonu. Stačí si z přehledu v aplikaci vybrat snímky, které chcete, a ty pak stáhnout.

Ať jste doma na gauči, nebo někde v lese, můžete pořídit ty nejkrásnější snímky a ze smartphonu je sdílet se zbytkem rodiny.

nadine sony alpha 7c pohodový rodinný portrét © Nadine | Sony α7C + FE 28-60mm f/4-5.6 | 1/160s @ f/4.0, ISO 3200

Tipy č. 4 – Jak dát průchod kreativitě u vzhledu a úhlů

Jak už jsem řekla, pořád se učím. Fotoaparát je vybaven kreativními režimy, které umí z určitých scén dostat maximum. Jestli je chcete použít, otevřete si nabídku a rolujte dolů, dokud nenarazíte na nabídku Creative Style (Kreativní styl). Z té si vyberte styl nejvhodnější k tomu, co právě fotografujete, například Night (Noc), Sunset (Západ slunce) nebo Portrait (Portrét), a fotoaparát se sám automaticky nastaví.

nadine sony alpha 7c západ slunce nad jezerem © Nadine | Sony α7C + FE 28-60mm f/4-5.6 | 1/400s @ f/4.5, ISO 100

Další tip, jak dát průchod kreativitě – plně využívejte výhody otočného displeje. Jako máma můžu potvrdit, že nejvíce času při hraní s dětmi strávím na zemi. Displej mi umožňuje fotit děti z různých úhlů, aniž bych si na podlahu musela lehat nebo si stoupat na špičky při fotografování shora. Můžete tak dosáhnout velice nápaditých úhlů!

nadine sony alpha 7c chlapec vypouštějící venku bubliny © Nadine | Sony α7C + FE 28-60mm f/4-5.6 | 1/100s @ f/5.0, ISO 100

Moje poslední rada, jak vytvořit skvělou rodinnou památku

Zachytit vzpomínku na krásné okamžiky na výjimečném snímku dokáže každý. Důležité je, že snímek krásné vzpomínky vydrží věčně. Fotoaparát Alpha 7C je lehký a snadno ovladatelný a můžete ho mít stále u sebe. Vyzkoušejte si to sami. Jak říkám, v každém z nás je kousek umělce.

Uvedené produkty

Zaregistrujte se k odběru zpravodaje α Universe

Blahopřejeme, jste přihlášeni k odběru zpravodaje α Universe

Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu

Omlouváme se, něco se nepovedlo.

Blahopřejeme, jste přihlášeni k odběru!