ron timehin fotí v londýně fotoaparátem sony alpha 7c

Vylepšete fotografie ze svých cest do velkoměst pomocí Alpha 7C

Ron Timehin

Jmenuji se Ron Timehin, bydlím v Londýně a jsem profesionální fotograf a Evropský ambasador společnosti Sony. Vášeň pro fotografování mě poprvé přepadla, když jsem cestoval jako mladý hudebník s přesvědčením, že musím zdokumentovat, kam jedu a co tam vidím. Uplynulo 10 let a dnes je fotografování mojí profesí na plný úvazek, ve které se specializuji na záběry panoramat měst, portréty a komerční fotografii.

Využitím potenciálu Instagramu jsem si úspěšně vybudoval publikum přibližně 60 000 sledujících, s kterými své snímky sdílím a kterým poskytuji rady, jak se stát lepšími fotografy.

Z toho všeho je jasné, že z možnosti otestovat a vyzkoušet Alpha 7C jsem byl nepředstavitelně nadšený. Potřeboval jsem své vybavení rozšířit o přístroj, který bude kompaktní, lehký a přitom Full-Frame. Svým designem a ergonomií je fotoaparát Alpha 7C nejen praktický, ale i hezký na pohled. Díky plně kloubovému displeji, po kterém jsem vždy velmi toužil, teď můžu snadno fotit z velmi zajímavých úhlů. A protože má navíc snímač s rozlišením 24 megapixelů, myslím, že se Alpha 7C stane mým fotoaparátem pro každodenní použití a své ostatní přístroje Sony budu používat pro specifické záběry.

ron timehin sedí v londýně s fotoaparátem sony alpha 7c

Tipy č. 1
Základní nastavení expozice při fotografování měst a ulic

Používám manuální režim M, který mi dává úplnou kontrolu nad expozičním časem, clonou a ISO a umožňuje mi exponovat snímek, jak potřebuji.
Pokud jde o exponování při pouliční fotografii a obecně u fotografií z cest do velkoměst, chci mít jistotu, že expoziční čas je dostatečně krátký, aby se neprojevilo chvění fotoaparátu. Vyvažuji to tím, že citlivost ISO často mírně zvýším, aby si snímek udržel správnou expozici. K dosažení maximální kvality běžně doporučuji nejvíce ISO 1600.

Co se týče nastavení clony, nastavení f/8 mi umožňuje dosáhnout ostrosti u většiny záběru. K oddělení objektu na snímku od pozadí dobře slouží f/4. Při fotografování ulic za slabého světla clonu maximálně otevřu, aby objektiv propustil co nejvíce světla. Hodí se k tomu například f/1,4.

ron timehin sony alpha 7c pohled vzhůru na mrakodrapy v londýně za soumraku © Ron Timehin | Sony α7C + FE 16-35mm f/4 ZA OSS | 1/40s @ f/7.1, ISO 3200

Jaký objektiv vybrat?

Nejraději mám ohniskovou vzdálenost 35 mm – je dostatečně flexibilní pro všechny typy fotografování v ulicích, jako jsou například panoramata, a také portrétů nebo rychlých momentek.

Speciálně pro pouliční fotografii mám rád i 55 mm f/1,8. Tato ohnisková vzdálenost je blízko tomu, co vnímá lidské oko, a poskytuje i krásnou kompresi pozadí a příjemný bokeh. Fotografování tímto objektivem při f/2 skutečně zdůrazní objekt v záběru, což přitáhne pozornost diváka. Díky kompaktním rozměrům je tento objektiv spolu s malým fotoaparátem Alpha 7C ideální kombinací pro pouliční fotografii. Je velmi diskrétní a nenápadný, To se hodí zejména pro zachycení intimních momentů.

Proč používat fotoaparát typu Full-Frame?

Nejnápadnějším rozdílem při fotografování na Full-Frame je větší hloubka ostrosti (míra rozmazání na pozadí), které můžete dosáhnout. Pouliční a zejména portrétní fotografie vypadají díky tomu lépe.

Větší snímač také znamená mnohem větší flexibilitu při úpravách. Z tmavých ploch můžete vytáhnout detaily, které byste u APS-C nemohli. Zároveň ale platí, že důležité jsou i jasné části snímku, kde je zachycení detailů složitější než v tmavých částech. Řeším to tak, že snímky vždy trochu podexponuji o 1/3 clonového čísla, abych měl jistotu, že se světlá místa nepřepálí.

ron timehin sony alpha 7c budovy londýna zalité měkkým růžovým světlem © Ron Timehin | Sony α7C + FE 35mm f/1.8 | 1/125s @ f/8.0, ISO 1600

Tipy č. 2
Jak fotoaparátem Alpha 7C pořídit skvělé snímky panoramatu velkoměsta

Průzkum lokace

Než vůbec vezmu fotoaparát do ruky, je třeba provést průzkum. Důkladná prohlídka lokace umožní efektivně a přesně zachytit snímky, které chcete. Při vyhledávání zajímavých míst ve městě často používám internet a Mapy Google.

Mezi moje oblíbené časy pro fotografování patří východ a západ slunce, tzv. zlaté a modré hodiny. Světlo je v této době obvykle příjemně konzistentní a zároveň vytváří syté a bohaté barvy. Další výhodou fotografování na populárních místech velice brzy ráno je, že se vyhnete davům a turistům a pořídíte záběry s méně lidmi.

Jestli hledáte ohromující záběry na panorama města, doporučuji si projít veřejně přístupné vyhlídkové terasy a střešní bary! Je třeba zmínit, že tyto podniky někdy mívají přísné předpisy týkající se používání velkých fotoaparátů, ale Alpha 7C je tak kompaktní, že se ji často podaří pronést jako fotoaparát pro běžné použití.

ron timehin sony alpha 7c panoráma londýna oproti působivému šedému nebi © Ron Timehin | Sony α7C + FE 16-35mm f/4 ZA OSS | 1/250s @ f/8.0, ISO 400

Základní nastavení expozice a záběru.

Expozice při fotografování městských panoramat se řídí stejným principem, jaký jsem zmínil. Vždy snímek trochu podexponuji, aby zůstaly zachovány detaily ve světlých oblastech. To je obzvlášť důležité pro fotografování při východu nebo západu slunce, když chcete na obloze zachovat co nejvíce barev.

Dalším způsobem, kterým můžete při fotografování panoramat získat skvělou expozici, je bracketing. To znamená, že pořídíte tři nebo i více snímků při různých expozicích a potom je smícháte v postprodukčním softwaru. Běžně můžete pořídit jeden snímek podexponovaný, abyste zachytili detaily světlých míst, jeden normálně exponovaný pro střední tóny a nakonec jeden přeexponovaný pro zachycení detailů ve stínu. Smícháním všech tří snímků získáte velmi detailní HDR fotografii.

Jako clonu doporučují použít f/8 nebo více, aby na celém snímku zůstalo zachyceno co nejvíce detailů.

Nějaké další tipy pro pořízení skvělých záběrů panoramatu velkoměsta?

Také doporučuji používat stativ. ISO můžete zkusit nechat co nejnižší a snímat co nejpomaleji, aby se na snímač dostalo dost světla a byla zachována maximální kvalita snímku. Stativ vám umožní udržet fotoaparát dokonale v klidu a expoziční čas mít tak dlouhý, jak je libo. Pokud stativ nevlastníte, zkuste najít stabilní povrch, na který můžete fotoaparát položit. Při pořizování fotografií s dlouhou expozicí také doporučuji používat dvousekundovou samospoušť, která dále omezí případné otřesy fotoaparátu způsobené stiskem tlačítka spouště. Za stejným účelem také můžete spoušť aktivovat pomocí aplikace Imaging Edge v telefonu.

ron timehin sony alpha 7c panoráma londýna v noci vyfocené s dlouhou expozicí © Ron Timehin | Sony α7C + FE 55mm f/1.8 ZA | 30s @ f/13, ISO 100

Tipy č. 3
Jak s fotoaparátem Alpha 7C pořídit kreativní snímky měst

U fotografií panoramat měst jsem velmi rád kreativní! Nejen, že je to zábavné, ale také to snímkům pomůže vyniknout. Zde jsou některé techniky, které na snímcích umožní vytvářet efekty.

Úhly

Jeden z mých oblíbených způsobů kreativního fotografování panoramat měst je hledání jedinečné perspektivy. Když fotografuji z nejnižší úrovně, z úrovně ulice, mohou být výsledky skutečně zajímavé. Alpha 7C má displej s nastavitelným úhlem, takže se dá snadno vytvořit záběr, i když držíte fotoaparát velmi blízko u země.

Také si neustále připomínám, že se mám dívat nahoru! Ve městě při pohledu vzhůru se širokoúhlým objektivem uvidíte nádherné sbíhající se linie navzájem se sbližujících budov. Hlavní linie jsou vždy skvělými atributy, které na fotografii přitáhnou pozornost diváků.

ron timehin sony alpha 7c záběr londýnské ulice z podhledu s přibližujícím se autobusem © Ron Timehin | Sony α7C + FE 55mm f/1.8 ZA | 1/320s @ f/5.6, ISO 320

Světelné stopy

Experimentováním s dlouhou expozicí může také dojít k zajímavým záběrům. Přidá to další „wow efekt“. Pro tuto techniku opět doporučuji použít stativ a začít tentokrát exponovat až na 30 sekund. Clonu ponechte co největší a ISO co nejnižší, aby se expoziční čas až takto extrémně prodloužil. Doporučuji poohlédnout se po autobusech nebo vlacích, které by mohly do světelných stop přidat zajímavé barvy. Dalším možným způsobem fotografování světelných stop je pořídit několik snímků ze stejné pozice a v postprodukci pak smíchat světelné stopy ze všech expozic. Stopy pak budou na snímku vypadat konzistentněji a dramatičtěji.

ron timehin sony alpha 7c světelné stopy aut v noci © Ron Timehin | Sony α7C + FE 16-35mm f/4 ZA OSS | 10s @ f/18, ISO 250

Uvedené produkty

Ron Timehin

Ron Timehin | UK

„Fotografování mi dává možnost zpracovat, ocenit a interpretovat svět kolem mě.“

Zaregistrujte se k odběru zpravodaje α Universe

Blahopřejeme, jste přihlášeni k odběru zpravodaje α Universe

Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu

Omlouváme se, něco se nepovedlo.

Blahopřejeme, jste přihlášeni k odběru!