albert dros sony alpha 7RII osamocený strom za rozbřesku ponořený do sytého purpurového světla

How I Shoot | Colours in Landscape

Albert Dros

Barva tvoří důležitou součást mých fotografií krajiny. Vždy chci divákovi ukázat barvy a světlo v nejúžasnější formě – v dramatické krajině plné zářivých barev nebo někde jinde, kde scenérie není tak výrazná.

albert dros sony alpha 7RIII orel letící nad sopečným pohořím zabarveným do ohnivě oranžové barvy

© Albert Dros | Sony α7R III + FE 100-400mm f/4.5-5.6 GM OSS | 1/320s @ f/7.1, ISO 100

Výběr lokality

It all starts with planning. I spend a lot of time researching the locations of my landscape images, especially in my home country, The Netherlands. You should always keep your eyes open for a possible location, even one you might have passed hundreds of times.

Further afield, there are plenty of ways you can research locations. You can find almost any location on Instagram or Google Images, which should give you an idea of the area and the type of light you may be working with. When I’m researching somewhere more off the beaten track, I use Google Earth. I can spend hours on it, just browsing the landscape and checking potential locations. When I get to a location, I’ll often use my drone to scout out potential spots, rather than spending time and energy searching for them. For the right colour, I need to know what the light will look like. I have to know when and where the sun, or moon, will come up, and where it will go down. To do this, I mainly use the PhotoPills app to see how the moon and sun will move and affect the list in a location.

albert dros sony alpha 7RIII vzdálený maják s vycházejícím sluncem v pozadí

© Albert Dros | Sony α7R III + FE 12-24mm f/4 G | 13s @ f/10.0, ISO 200

Vždy sleduji počasí, které velmi ovlivňuje barevnost fotografie. Když se zdaří plán a počasí je na mé straně, uvítá mě to nejlepší světlo těsně východem slunce nebo těsně po jeho západu. V těchto časech se nebe může zbarvit do mých oblíbených sytých barev – do červena, růžova nebo purpurova. Fotografuji také v noci. Noční nebe má mnoho barev, které lze zachytit dlouhou expozicí, a to nejlépe v oblastech bez světelného smogu.

Dá se říci, že hledám hlavně barvy, které se vzájemně doplňují. Jednou z mých oblíbených barevných kombinací je modrá a oranžová. Modré moře s oranžovým nebem vypadá vždycky dobře. Barvu nebe lze ale výborně doplnit i jen nějakým malým předmětem v popředí, například malou kytičkou nebo kamenem. Takové věci vyhledávejte a používejte ve svých kompozicích.

albert dros sony alpha 7RIII vzdálené hory se odrážejí na klidné hladině jezera s purpurovými květinami v popředí

© Albert Dros | Sony α7R III + FE 12-24mm f/4 G | 1/4s @ f/11.0, ISO 200

Ke zdůraznění malých barevných subjektů v popředí používám velmi širokoúhlé objektivy. Často používám objektiv 12–24 mm f/4 G nastavený na ohniskovou vzdálenost 12 mm. Když se s touto ohniskovou vzdáleností přiblížíte k zemi, uvidíte najednou všechny linie a detaily, které můžete použít jako subjekty v popředí. Při ohniskové vzdálenosti 12 mm se popředí tak zvětší, že budete mít pocit, jako byste byli do snímku vtaženi.

Dalším objektivem, který používám často, je FE 100–400 mm f/4,5–5,6 OSS G Master. To je jeden z nejostřejších objektivů se zoomem, jaký jsem kdy použil, a jsem na něm úplně závislý! Když fotografujete krajinu s ohniskem 400 mm, musíte být velmi kreativní. Musíte se dívat velmi daleko do dálky a sledovat, jak budou dohromady působit odlišné prvky v krajině. Fotografování s extrémními ohniskovými vzdálenostmi vás ke kreativitě přímo vybízí. Výsledkem je fotografie, kterou lze považovat za větší unikát, než kdybyste fotografovali s běžnou ohniskovou vzdáleností.

Dříve jsem používal své objektivy s fotoaparátem Sony α7R II, teď jsem ale povýšil na Sony α7R III. Díky rozlišení 42,4 megapixelů zachytím všechny podrobnosti, které potřebuji, a díky dynamickému rozsahu je možné vytáhnout detaily ze stínů. Kromě fotoaparátu, objektivů a stativu s sebou nosím také několik filtrů. Málokdy ale používám přechodové ND filtry, spíš se snažím expozici nastavit podle jasných prvků. Vím, že fotoaparát α7R III téměř vždy zachytí i ve stínech spoustu detailů, které pak mohu při úpravě snímků zdůraznit.

albert dros sony alpha 7RII kostelík ve stínu hory s vrcholky zbarvenými do zlatě oranžové

© Albert Dros | Sony α7R II + FE 55mm f/1.8 ZA | 1/1.6s @ f/11.0, ISO 100

Úprava fotografie

When I’m editing my images, I like to process them to get the best out of a scene. However, I never fake a scene by changing the sky – I’ll use my processing techniques to present what was in the scene in the best way possible. To do this, I use Adobe Lightroom to catalog my images, then I’ll use Adobe Photoshop to do my processing, adjusting the colour and the contrast and doge and burn areas of an image.

People often say that there is too much processing in photography, or even that an image can appear fake, especially when looking at sunrises or sunsets. But natural light and colour can be incredible and I’ve sometimes even had to reduce the saturation in parts of an image. So, my advice is to get up early and witness what nature can do.

albert dros sony alpha 7RII barevné přístavní město za soumraku s pruhy červených mraků osvícených zapadajícím sluncem jpgmanarola Sony24 70GM A7RII

© Albert Dros | Sony α7R II + 24-70mm f/2.8 GM | 15s @ f/9.0, ISO 50

Několik tipů na závěr:

Uvedené produkty

Albert Dros

Albert Dros | Netherlands

„Jsem posedlý touhou pořídit dokonalý snímek.“

Zaregistrujte se k odběru zpravodaje α Universe

Blahopřejeme, jste přihlášeni k odběru zpravodaje α Universe

Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu

Omlouváme se, něco se nepovedlo.

Blahopřejeme, jste přihlášeni k odběru!