Využívání plastu SORPLAS™ v produktech Sony

Ohled na životní prostředí při návrhu produktů je pro nás mimořádně důležitý. Vyvinuli jsme proto plast SORPLAS s větším obsahem recyklovaných materiálů, který vzhledem a kvalitou odpovídá pověsti našich produktů.

Materiál SORPLAS přináší vysokou kvalitu s ohleduplností vůči životnímu prostředí

Našimi dvěma hlavními cíli je dodávat výjimečné produkty a minimalizovat jejich dopad na životní prostředí v souladu s naším ekologickým plánem Road to Zero. K dosažení těchto cílů jsme vyvinuli recyklovaný plast SORPLAS obsahující zpomalovač hoření.

Co je SORPLAS?

Efektivnější využívání zdrojů díky materiálu SORPLAS

Materiál SORPLAS je vyráběn z použitých lahví na vodu a odpadních optických disků, které byly shromážděny z výrobních závodů a trhů, a z patentovaného zpomalovače hoření. Používá se v řadě produktů od společnosti Sony a dalších výrobců. Vlastnosti materiálu SORPLAS se příliš nezhoršují ani po několikanásobné recyklaci, takže očekáváme, že v budoucnu bude získáván zpět a znovu používán v nových produktech.

[1] Drcení [2] Lisování [3] Produkty [4] Sběr z výrobních závodů a trhů

Recyklace optických disků od naší přidružené společnosti

Rozdrcené odpadní optické disky od výrobce disků Sony Music Solutions Inc. jsou jednou ze složek používaných k výrobě materiálu SORPLAS, ze kterého jsou vyráběny zadní kryty televizorů Sony BRAVIA™.

Vlastnosti materiálu SORPLAS

Recyklovaný plast SORPLAS od společnosti Sony je bezpečný, spolehlivý a jeho vlastnosti v produktech odpovídají vlastnostem prvotních plastů.

Vysoký obsah recyklovaných materiálů, až 99 %

Recyklovaný plast používaný v elektronice má obvykle jen asi 30 % recyklovaného obsahu. Náš průlomový zpomalovač hoření na bázi síry umožňuje vytvořit trvale vysoce kvalitní plast i při použití až 99 % recyklovaného obsahu.

[1] SORPLAS
[2] Recyklovaný obsah – 99 % [3] Zpomalovače hoření a další přísady – 1 %

[4] Typický recyklovaný polykarbonátový plast se zpomalovačem hoření
[5] Recyklovaný obsah – 30 % [6] Prvotní plast z ropy – 55 % [7] Zpomalovače hoření a ostatní přísady – 15 %

Pomáhá snižovat emise CO2

Emise CO2, které vznikají při výrobě plastu SORPLAS, jsou přibližně o 72 % nižší než při výrobě nehořlavého prvotního plastu používaného pro stejný účel.

[1] Nehořlavý prvotní plast [2] Plast SORPLAS s 95 % recyklovaného obsahu

Odolnost vůči teplotám a vlhkosti

Společnost Sony vyvíjí recyklované plasty odolné proti degradaci, aby bylo možné produkty dlouhodobě používat v různých prostředích. Naše patentované složení zahrnuje pouze malé množství zpomalovače hoření, takže plast SORPLAS se vyznačuje jak pevností, tak vysokou odolností vůči teplotám a vlhkosti.

[1] Zachování počáteční molekulární hmotnosti pod 85℃, RV 80 % [2] Uplynulá doba (týdny) [3] SORPLAS [4] Nehořlavý recyklovaný PC [5] Nehořlavý prvotní PC

Odolnost pro delší životnost produktů

Snížené množství zpomalovače hoření umožňuje plastu SORPLAS dosáhnout stejné nebo lepší odolnosti v porovnání s běžnými nehořlavými plasty. Je také robustní, a proto vhodný pro výrobu součástí kufrů a počítačových skříní, které vyžadují pevnost.

Do našich produktů

Stejně dobré vlastnosti jako u prvotního plastu

U různých produktů, které zpestřují náš život, jsou také důležité odolnost a estetika. Kromě spolehlivé odolnosti nabízí materiál SORPLAS také pěkný vzhled povrchu a dokáže si udržet svou kvalitu po dlouhou dobu používání.

SORPLAS v televizorech BRAVIA – odolnost a krása

Plast SORPLAS, který se vyznačuje vysokým obsahem recyklovaných materiálů a také větší odolností díky menšímu množství zpomalovače hoření, poskytuje nádhernou neblednoucí vnější povrchovou úpravu pro televizory BRAVIA.

Recyklovaný materiál, který dobře vypadá a dlouho vydrží

Vyvinuli jsme speciální typ pryskyřice vhodný pro zadní kryty televizorů, který vykazuje vynikající pevnost a vzhled, a překonává tak výzvu pro recyklované plasty. Navíc jsme toho dosáhli při použití nejvyššího podílu recyklovaného materiálu v oboru.

Výrazné snížení podílu prvotního plastu

Díky kvalitní povrchové úpravě je materiál SORPLAS vhodný pro vnější povrchy, což umožňuje výrazně zvýšit jeho využití a snížit spotřebu prvotních plastů při výrobě televizorů BRAVIA až o 60 %.

SORPLAS v zařízeních Xperia™ – odolnost a pevnost

Vzhledem k tomu, že jsou smartphony používány v různých prostředích, musí být jak robustní, tak i odolné.

Vnitřní díly vyžadují robustnost a složité tvary

Upřednostnění vysoké pevnosti a odolnosti, dokonce i ve srovnání s prvotními plasty, umožnilo použít materiál SORPLAS k výrobě hlavních vnitřních dílů.

Úspěšné snižování podílu prvotních plastů

Zavedení materiálu SORPLAS do výroby zařízení XPERIA umožnilo snížit podíl prvotních plastů ve vnitřních dílech o 27 %.

Materiál SORPLAS ve fotoaparátech – pevnost

Náš patentovaný recyklovaný plast SORPLAS používáme k výrobě vnějších a vnitřních dílů některých vlogovacích a digitálních fotoaparátů, aniž by byla ovlivněna jejich kvalita nebo funkčnost.

Rozhovor s vývojovým pracovníkem

Ekologický design využívající recyklované materiály

Yasunobu Kawasaki

Divize 2 produktového designu,
obchodní skupina televizorů, obchodní skupina pro domácí zábavu a zvukové produkty,
Sony Corporation

V oblasti konstrukce televizorů se již dlouhou dobu snažíme snížit dopad na životní prostředí, a proto aktivně používáme plast SORPLAS, který obsahuje vysoký podíl recyklovaného materiálu. Od roku 2021 jsme začali používat materiál SORPLAS na zadní kryty některých modelů, čímž jsme ještě zvýšili jeho využití. Vývoj materiálu jsme zahájili ve spolupráci se společností Sony Semiconductor Solutions Corporation v roce 2018, nicméně k zavedení materiálu pro velkoplošné vnější díly, jako jsou zadní kryty televizorů, je vyžadována vysoká úroveň odborných konstrukčních znalostí. Po opakovaném vytváření prototypů a vylepšování receptury jsme vyvinuli variantu vhodnou pro zadní kryty. To nám umožnilo přispět ke snížení spotřeby prvotních plastů. Prostřednictvím našich aktivit při navrhování televizorů BRAVIA budeme i nadále přispívat k dalšímu snižování dopadu na životní prostředí.

Cesta k materiálu SORPLAS

Yasuhito Inagaki

Firemní kancelář pro materiál SORPLAS,
obchodní divize systémových řešení,
Sony Semiconductor Solutions Corporation

Materiál SORPLAS byl vytvořen na základě výzkumu, který byl zahájen přibližně před 20 lety a vycházel ze silné touhy přeměnit průmyslový plastový odpad na zdroj s vysokou přidanou hodnotou. Nejprve bylo nutné vyvinout patentovaný zpomalovač hoření, který vykazuje vysokou nehořlavost v polykarbonátové pryskyřici i při mimořádně malém množstvím. Materiál SORPLAS obsahuje směs tohoto zpomalovače hoření a různých přísad s recyklovanými materiály, jako jsou použité láhve na vodu a odpadní optické disky z výrobních závodů a trhů. Výsledkem je nehořlavý recyklovaný plast s nádherným leskem a vysokou odolností, v němž recyklovaný obsah tvoří až 99 %. Materiál SORPLAS, který nabízí širokou škálu vlastností charakteristických pro pryskyřici, je již v praxi využíván, ale přesto budeme i nadále pokračovat ve vývoji, abychom rozšířili rozsah jeho použití a v ještě větší míře přispěli k ochraně životního prostředí.

Video: „Co děláte pro tuto planetu?“
Další informace o materiálu SORPLAS™