bertrand bernager sony alpha 7riii černobílý snímek, pohled na architekturu zdola

Jak fotím | Proměna města ve fotografovo hřiště

Bertrand Bernager

Měl jsem velké štěstí, že jsem vyrůstal a učil se fotografovat v ulicích Paříže. Velká města jsou fantastické místo pro pouliční fotografování, pořád se tam něco děje a kolem je tolik různých typů budov a míst. To vám nabízí příležitost vyzkoušet různé věci a velice rychle přitom pochytit řemeslo.

V posledních letech jsem fotil v Paříži i jiných městech po celém světě zprvu s fotoaparátem Sony α6000 a teď s fotoaparátem α7R III.

bertrand bernager sony alpha 7riii žena v červené kráčí před historickou budovou

© Bertrand Bernager | Sony α7R III + FE 16-35mm f/2.8 GM | 1/160s @ f/8.0, ISO 100

Město je hřiště

Města jsou jako bludiště. Každý den vnímám jako příležitost, jako novou výzvu k hledání lokací a zachycování scén, které ještě nikdo nenafotil. Mojí první radou je si prostě užít město a projít si je. Vypravte se ven, prozkoumejte své město, objevujte a dívejte se na ně novýma očima.

bertrand bernager sony alpha 7riii žena sedící na modré lavičce před vysokou budovou

© Bertrand Bernager | Sony α7R III + FE 16-35mm f/2.8 GM | 1/200s @ f/8.0, ISO 50

Když si myslím, že jsem našel scénu, kterou chci vyfotografovat, zastavím se a vteřinu nebo dvě sleduji, co se děje. Teprve pak pořídím snímek. Hledám něco magického. Může to být zvláštní světlo nebo něco, co vystihuje náladu a atmosféru města v danou chvíli. Důležité je se zastavit a pozorovat, než člověk začne fotografovat.

Nefoťte samozřejmosti

Nejdůležitější pro mě je pokusit se zachytit a reprodukovat atmosféru, energii, DNA města. Pořídit fotografii, která by mohla sloužit jako pohlednice města, například New Yorku, je velice snadné. Výsledkem může být dobrý obrázek, jenže takový už jsme všichni viděli tisíckrát. Hledejte raději zajímavé kompozice nebo barvy a snažte se, aby obrázek byl originální – přidejte ke každému snímku něco svého.

bertrand bernager sony alpha 7riii odraz červeného taxíku na japonské ulici

© Bertrand Bernager | Sony α7R III + FE 16-35mm f/2.8 GM | 1/125s @ f/8.0, ISO 400

Jako cvičení, jak se naučit objevovat scénu a nacházet něco nového, doporučuji vyfotit snímek, který se samozřejmě nabízí, a pak se po scéně začít pohybovat. Fotit od země, z výšky nebo opačným směrem. Zkuste najít další záběr, který lze pořídit. Postupem času začnete přirozeně hledat a nacházet nové kompozice, které se od standardních turistických obrázků liší.

bertrand bernager sony alpha 7riii pohled z výšky nad žlutou budovou

© Bertrand Bernager | Sony α7R III + FE 55mm f/1.8 ZA | 1/80s @ f/5.0, ISO 500

Načasování je vším

Jako u každého jiného fotografování i zde je světlo neuvěřitelně důležité. Spoustu snímků pořizuji při východu a západu slunce. Rád vstávám skutečně brzy, třeba v pět nebo v šest, aby mi neušlo první světlo. V tu dobu fotím moc rád, světlo je magické a na ulicích téměř nikdo není.

bertrand bernager sony alpha 7riii červená lucerna na slunečné ulici

© Bertrand Bernager | Sony α7R III + FE 16-35mm f/2.8 GM | 1/250s @ f/8.0, ISO 200

Jedním ze způsobů, jak dosáhnout nějaké atmosféry a magie, je fotit přímo do slunce. Rád si hraji se světlem a s tím, jak vytváří odrazy a zářivá ohniska. Někteří lidé ten efekt rádi nemají a snaží se mu vyhýbat, ale podle mě je zdrojem energie.

bertrand bernager sony alpha 7riii tři osoby přecházející bulvár champs elysees

© Bertrand Bernager | Sony α7R III + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS | 1/1600s @ f/2.8, ISO 400

Kvůli co nejlepšímu světlu používám aplikace, které sledují, kde na obloze bude slunce v různých fázích dne. Pak se snažím být na tom správném místě ve správný čas, abych světlo využil. Ani tak sice nevím, jak přesně bude obrázek, který chci pořídit, vypadat, ale mám jistotu, že světlo bude dopadat na budovu nebo ulici v určitém úhlu. Na mně je, abych toho co nejlépe využil.

Najděte si dostatek času na úpravy

Úpravami strávím téměř tolik času co vlastním fotografováním. Jeden den focení vyprodukuje dost obrázků na to, abych editoval celý další den.

bertrand bernager sony alpha 7riii černobílý záběr ze středu budovy

© Bertrand Bernager | Sony α7R III + FE 12-24mm f/4 G | 1/40s @ f/5.6, ISO 400

Při editaci se soustředím na úroveň kontrastu, aby vynikly silné černé a bílé tóny, a pak na barvu a tvar. Rád mám na snímcích oranžové odstíny, takže si s obrázky pohraji, abych je tam dostal. Hlavní je určit barvu, kterou chcete zdůraznit, a pracovat tak, aby kontrasty dosáhly optimální rovnováhy.

Dopřejte si nějaký projekt

Rád postupuji tak, že si stanovím projekt a pokusím se vytvořit sérii snímků, které půjdou dobře dohromady. Nedávno jsem navštívil Singapur a věnoval se architektuře. Změnil jsem způsob práce a používal jsem objektiv FE 12–24 mm f/4 G a fotoaparát α7R III. Fotil jsem černobílé abstraktní minimalistické snímky. Snažil jsem se o minimalistickou kompozici se spoustou lineárních prvků.

bertrand bernager sony alpha 7riii japonský chrám zalitý slunečním světlem

© Bertrand Bernager | Sony α7R III + FE 16-35mm f/2.8 GM | 1/250s @ f/8.0, ISO 200

Mít projekt, na kterém budete pracovat, vám umožňuje se soustředit. Dává vám to motivaci posouvat hranice a zkoušet něco nového, zlepšovat se jako fotograf.

Uvedené produkty

Bertrand Bernager

Bertrand Bernager | France

„Skrze fotografování se pokouším následovat světlo, zachytit pohyb a zaznamenat okamžik.“

Zaregistrujte se k odběru zpravodaje α Universe

Blahopřejeme, jste přihlášeni k odběru zpravodaje α Universe

Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu

Omlouváme se, něco se nepovedlo.

Blahopřejeme, jste přihlášeni k odběru!