ZÁKLADY OBJEKTIVU

Terminologie k objektivům

Kruhová clona

Pokud má clona 7, 9 nebo 11 lamel, dá se obecně říct, že při zvyšujícím se clonovém čísle se z ní stává 7-, 9- nebo 11úhelník. Tento jev má však negativní dopad, kdy rozostřené bodové zdroje světla mají místo kruhu tvar mnohoúhelníku. Objektivy α mají jedinečný design, který tento problém řeší. Jejich clony mají téměř dokonalý kruhový tvar od nejnižšího clonového čísla až po pozici 2 kroky před zavřením clony. Výsledkem je plynulejší a přirozenější rozostření.

Srovnání konstrukcí clony [1] Běžná clona [2] Kruhová clona

Sklo s extra nízkým rozptylem (ED) / sklo Super ED

Jak se prodlužuje ohnisková vzdálenost, tak objektivy s konvenční optikou bojují s chromatickou vadou a následným nižším kontrastem, menší kvalitou barev a nižším rozlišením obrazu. Sklo ED bylo vyvinuto, aby vybraným objektivům pomohlo tento problém řešit. Tato technologie předchází chromatické vadě při vysokém přiblížení a zajišťuje vynikající kontrast napříč celým záběrem i při nízkém clonovém čísle. Sklo Super ED je tak skvělým pomocníkem při boji s chromatickou vadou.

[1] Sklo [2] Sklo ED [3] Sklo Super ED [4] Ohnisková rovina

Vícevrstvá povrchová úprava

Ačkoli naprostá většina světla, která dopadá na optické sklo, prochází přímo ke snímači, část světla se odráží na povrchu čoček a vytváří odlesky a zdvojený obraz. Výskytu tohoto problému zabraňuje tenká antireflexní vrstva aplikovaná na povrch čočky. Objektivy α jsou vybaveny exkluzivní vícevrstvou povrchovou úpravou, která účinně zabraňuje těmto problémům v rámci širokého spektra vlnových délek.

Antireflexní nanovrstva

Antireflexní nanovrstva je původní technologie společnosti Sony, která na čočce vytváří povrchovou vrstvu s přesně definovanou pravidelnou nanostrukturou. Ta pak správně propouští světlo a účinně potlačuje odrazy způsobující odlesky a zdvojený obraz. V porovnání s běžnými antireflexními vrstvami, včetně vrstev s nepravidelnou nanostrukturou, antireflexní nanovrstva lépe potlačuje odrazy a dosahuje výrazně lepší čistoty, kontrastu a celkové kvality obrazu.

[1] Dopadající světlo [2] Odražené světlo [3] Pronikající světlo [4] Sklo [5] Antireflexní vrstva [6] Antireflexní nanovrstva

Snímek pořízený s pomocí antireflexní nanovrstvy

S antireflexní nanovrstvou

Snímek pořízený bez antireflexní nanovrstvy

Bez antireflexní nanovrstvy

Asférické čočky

Sférická aberace se projevuje lehkou odchylkou světelných paprsků promítaných jednoduchým sférickým objektivem na obrazovou rovinu. Příčinou je odlišný lom světla v různých částech objektivu. Tento jev může snížit kvalitu obrazu u objektivů s velkou světelností. Řešení přestavují speciálně tvarované asférické členy poblíž clony, které obnoví zarovnání obrazové roviny a zachovají vysokou ostrost a kontrast i při maximální cloně. Asférické členy dokážou snížit zkreslení i v jiných částech optické cesty. A pokud jsou tyto členy dobře koncipovány, není jich potřeba tolik, což snižuje velikost a hmotnost objektivu.

[1] Sférický člen [2] Asférický člen [3] Ohnisková rovina

Technologie Advanced Aspherical

Vylepšená technologie pokročilých asférických členů (Advanced Aspherical) se může pochlubit vysokým poměrem tloušťky mezi středem a okraji. Tyto členy jsou velice náročné na výrobu a vyžadují nejlepší dostupnou technologii tvarování, která dokáže konstantně a precizně vytvářet požadované tvary s přesným povrchem. Výsledkem je výrazně vylepšená reprodukce a vykreslování.

Vysoce asférický člen

Výroba objektivů s technologií asférických členů je výrazně náročnější než u jednoduchých sférických typů. Povrch nových vysoce asférických členů objektivu má díky inovativnímu výrobnímu procesu špičkovou přesnost na 0,01 mikronu. Díky tomu eliminuje optické nedokonalosti a nabízí nejkrásnější efekt bokeh, jaký jste kdy viděli.

[1-1] Povrch běžného objektivu s technologií asférických členů [1-2] Nežádoucí výsledek efektu bokeh [2-1] Povrch objektivu s technologií asférických členů XA (mimořádně asférické) [2-2] Skvělý výsledek efektu bokeh

Povrchová úprava ZEISS® T* 

Je obecně známo, že společnost ZEISS® si jako první nechala patentovat technologii povrchové úpravy objektivů, kdy se jejich čočky pomocí depozice z plynné fáze pokrývají tenkou rovnoměrnou vrstvou, která snižuje odrazy a maximalizuje prostupnost. Společnost ZEISS® rovněž vyvinula vícevrstvou povrchovou úpravu objektivu a prokázala její efektivitu. Tato technologie je známá jako povrchová úprava T*.

Než se objektivy začaly vyrábět s povrchovou úpravou, odrážely jejich čočky velké množství světla, což snižovalo prostupnost a znemožňovalo konstrukci objektivů s více členy. Jen díky efektivní povrchové úpravě se tak mohou vyrábět modely s komplexnější optikou, která má výrazně lepší vlastnosti. Snížení vnitřních odrazů pak minimalizuje odlesky a přesvětlení.

Pouhou povrchovou úpravou ZEISS® T* to však nekončí. Značka T* náleží pouze víceprvkovým objektivům, jejichž celá optická cesta má špičkové vlastnosti a je tak zárukou té nejvyšší kvality.

[1] Zdroj světla [2] Snímač obrazu [3] Snížené odrazy

Vnitřní ostření (IF)

Při ostření se pohybuje jen střední část optického systému a délka objektivu tak zůstává konstantní. Mezi výhody tohoto řešení patří rychlé automatické ostření a krátká minimální zaostřovací vzdálenost. Ve stejné poloze pak zůstává i závit filtru v přední části objektivu, takže můžete pohodlně používat polarizační filtr.

Zadní ostření (RF)

Díky tomu, že se při ostření pohybuje jen zadní skupina čoček, nabízí objektiv rychlé automatické ostření a kratší zaostřovací vzdálenost. Nepohyblivá přední část pak usnadňuje manipulaci při fotografování s polarizačním filtrem.

Tubus objektivu z hliníkové slitiny

Hliníková slitina v konstrukci objektivů G a dalších špičkových objektivů zajišťuje vysoký optický výkon. Tento materiál je lehký, trvanlivý a vysoce odolný vůči vlivům teplotních změn.

Omezení ohniskové vzdálenosti (FRL)

Tato funkce omezuje rozsah zaostřování a ušetří tak čas při automatickém ostření. U makroobjektivů lze tento limit nastavit na rozsah u širokoúhlé polohy i u polohy teleobjektivu (viz obrázek). U modelu SAL70200G lze limit nastavit pouze na rozsah u polohy teleobjektivu. U modelu SAL300F28G lze limit nastavit buď na rozsah u polohy teleobjektivu, nebo na rozsah, který sami zadáte.

Tlačítko aretace zaostření (FHB)

Když zaostříte na požadované místo, tak stisknutím tohoto tlačítka na tubusu objektivu uzamknete zaostření na danou vzdálenost. Tomuto tlačítku můžete ve vlastním nastavení fotoaparátu přiřadit také funkci náhledu.

Ultrazvukový motor s přímým pohonem (DDSSM)

Nový systém DDSSM slouží k přesnému nastavení polohy těžké skupiny ostřicích členů vyžadovaných pro formát Full-Frame a umožňuje tak přesně ostřit i při nejmenší hloubce ostrosti objektivu. Systém pohonu DDSSM je také pozoruhodně tichý, takže je ideální pro záznam videa, kdy se při natáčení scény neustále mění zaostření.

Ultrazvukový motor (SSM)

SSM je piezoelektrický motor, který přispívá k plynulé a tiché činnosti systému automatického zaostřování. Motor dosahuje vysokého točivého momentu při pomalé rotaci a jeho odezva při startu a zastavení je okamžitá. Navíc je extrémně tichý, automatické zaostřování je proto bezhlučné. Objektivy, které jsou vybavené motorem SSM, disponují také detektorem citlivým na polohu, který přímo detekuje míru natočení čočky, což je faktor celkově zlepšující přesnost automatického zaostřování.

Motor SSM se skládá z rotoru (vlevo) a statoru (vpravo), na kterém jsou uchyceny piezoelektrické prvky.

Měření intenzity záblesku ADI

Systém měření intenzity záblesků ADI (Advanced Distance Integration) je dostupný při použití vestavěného blesku nebo externích jednotek HVL-F60M / HVL-F43M / HVL-F20M společně s objektivem, který je vybavený kodérem vzdálenosti.* Zajišťuje automatické měření, které prakticky není ovlivněné odrazivostí fotografovaných objektů a pozadí. O přesné údaje o vzdálenosti se stará kodér. Tyto údaje jsou poté použity pro odpovídající kompenzaci záblesku. Dobré expozice se tak dosahuje spolehlivěji než při použití běžného měření intenzity záblesku za objektivem (TTL), kdy mohou systém měření zmást příliš odrazné nebo tmavé objekty a pozadí.

Kodér vzdálenosti

Kodér vzdálenosti je část objektivu, která přímo detekuje polohu mechanizmu ostření, aby poté mohla do procesoru poslat signál sloužící k měření vzdálenosti od objektu. Tato data jsou velice užitečná při výpočtu intenzity blesku podle dané scény. Kodér vzdálenosti je nedílnou součástí měření intenzity záblesku ADI, které zajišťuje vysoce přesné měření blesku, nezkreslené odrazivostí objektů a pozadí.

Motor pro plynulé automatické ostření (SAM)

Objektivy SAM využívají pro automatické zaostřování místo motoru vestavěného do těla fotoaparátu motor integrovaný do objektivu, který přímo pohání skupinu zaostřovacích členů. Díky tomu, že vestavěný motor přímo otáčí zaostřovacím mechanismem, pracuje výrazně plynuleji a tišeji než konvenční zdvojené systémy pohonu automatického zaostřování.

Optická stabilizace obrazu (OSS) zabudovaná do objektivu

Gyrosenzory vestavěné do objektivu detekují ten nejnepatrnější pohyb, kompenzují ho přesným posunem stabilizační čočky a brání tak možnému rozmazání snímku. Použitím přesných a tichých lineárních motorů a technologie převzaté ze špičkových profesionálních videokamer Sony jsme dosáhli výjimečně tiché a účinné stabilizace obrazu, která přispívá k vysoké kvalitě videí a fotografií.

Aktivní režim (aktivní režim OSS)

Když se při natáčení videa pohybujete, dochází k otřesům fotoaparátu, které mohou způsobit rozmazání obrazu. Běžné systémy stabilizace obrazu obvykle nedokážou tento typ pohybu kompenzovat. V aktivním režimu však kompenzační čočka uplatňuje větší rozsah posunu a dosahuje lepší stabilizace pro větší rozsah pohybů fotoaparátu. Dochází k výraznému zlepšení stabilizace při nastavení na široký úhel, což usnadňuje natáčení videí z ruky s minimálním rozmazáním obrazu.

Plynulý a flexibilní motorový zoom (PZ)

Objektivy Sony s bajonetem α a motorovým zoomem nabízí plynulejší a konzistentnější zoomování, kterého byste jen obtížně dosáhli ručně, a přinášejí tak lepší ovládání a kreativnější možnosti při natáčení filmů. Důležité jsou i plynulé zrychlování a zpomalování a špičkové sledování. To vše je umožněno díky léty ověřeným technologiím videokamer Sony s precizními interními procesy výroby, původní technologii pohonu Sony a špičkovým inovacím na poli optiky a mechanického designu. Další skvělou funkcí je interní zoom. Díky němu se během zoomování nemění délka objektivu ani se neotáčí jeho tubus. Můžete tak bez problémů používat polarizační i jiné filtry závislé na přesném polohování.

Technologie SMO (Smooth Motion Optics)

SMO (Smooth Motion Optics) je koncept optického designu Sony pro výměnné objektivy, který je speciálně určen pro dosažení nejvyšší možné kvality obrazu a rozlišení videozáznamu.

Design SMO se zaměřuje na tři hlavní problémy, které jsou pro videozáznamy klíčové:

Přesný mechanismus interního ostření efektivně minimalizuje zvětšování a zmenšování obrazu při ostření (nestabilitu zorného úhlu).

Speciální mechanismus úpravy sledování eliminuje drobné změny zaostření při zoomování.

Interní mechanismus zoomu eliminuje boční pohyb optické osy při zoomování a zajišťuje tak konstantní délku objektivu při všech ohniskových vzdálenostech.

Vysoká úroveň přesnosti si žádá naprosto precizní design a neustálou kontrolu výrobního procesu. Výsledky, kterých dosáhnete při natáčení filmů pomocí modelů s vysokou světelností a velkým snímačem, jsou úchvatné a to už za to stojí.

Fluorová vrstva

Na odkrytém předním členu každého objektivu může ulpět voda, bláto, olej, otisky prstů nebo jiné nečistoty, které mohou snížit kvalitu snímku, ale v některých případech i poškodit objektiv. Společnost Sony nabízí účinné řešení v podobě fluorové vrstvy na předním členu, které významně snižuje přilnavost kapalin, smáčivost a účinně odpuzuje nečistoty. Veškeré na vodě nebo oleji založené nečistoty, které se na objektivu usadí, lze jednoduše setřít. Navíc při péči o drahé objektivy snižuje fluorová vrstva nutnost neustálého čištění objektivu v terénu.