Začínáme: Vysvětlení funkcí videokamery

Pomocí digitální videokamery můžete natáčet vlastní videa, zachycovat důležité životní okamžiky (například první krůčky dětí) a vytvářet trvalé vzpomínky na každou dovolenou.

Abyste si ale dokázali vybrat správnou kameru a využít ji na maximum, musíte rozumět jejím funkcím. V tomto průvodci naleznete vysvětlení některých hlavních pojmů.

  • Výběr správného rozlišení
  • Digitální nebo optický zoom?
  • Vysvětlení formátů HD komprese
  • Možnosti záznamu a ukládání videí
  • Přehrávání videí na televizoru
  • Další vlastnosti, které jsou při výběru kamery důležité

Výběr správného rozlišení

Různé videokamery dokážou natáčet s různou kvalitou obrazu neboli rozlišením.

Rozlišení obrazu je určeno počtem horizontálních čar. Více čar znamená ostřejší obraz. Rozlišení Full HD má například 1080 horizontálních čar.

Standardní rozlišení (SD): Rozlišení SD má 720 × 576 pixelů a je častější u levnějších kamer. Standardní rozlišení je ve srovnání s HD méně ostré a detailní.

Vysoké rozlišení (HD): Videokamery typu Full HD nabízejí ve srovnání s modely SD lepší kvalitu obrazu. Full HD je standardem současných televizorů, vysílá se v něm mnoho kanálů a programů. Obraz je díky ploše 1920 × 1080 pixelů mnohem detailnější.

4K: Rozlišení 4K nabízí čtyřikrát více pixelů než Full HD. Díky ploše 3840 × 2160 pixelů můžete očekávat lepší podání barev, saturaci a kontrast. Záznamy natočené v rozlišení 4K by se měly přehrávat na televizoru kompatibilním s rozlišením 4K.



Digitální nebo optický zoom?

Zoom neboli schopnost změnit zorné pole bez pohybu kamery je při nákupu videokamery důležitým aspektem. Zvětšením či zmenšením obrazu měníte, jak blízko se zachycený objekt zdá být. Toho lze dosáhnout buď pohybem určitých částí objektivu nebo přiblížením digitálního obrazu.

Optický zoom: Při použití optického zoomu měníte konfiguraci optických prvků v objektivu, čímž se mění ohnisková vzdálenost. Standardní optický zoom má hodnotu 10×, což znamená, že největší ohnisková vzdálenost je 10× větší než nejmenší ohnisková vzdálenost. Některé videokamery mohou mít rozsah zoomu až 60×.

Digitální zoom: Tato funkce nemění ohniskovou vzdálenost objektivu, ale přibližuje obraz zachycený snímačem kamery. Jelikož původní obraz se nemění, dochází úměrně k poměru přiblížení ke ztrátě kvality obrazu.


Vysvětlení formátů HD komprese

Když na videokameru nahráváte záznam, video se komprimuje, aby soubory nebyly příliš velké. Kvalitu zaznamenaného videa určuje především přenosová rychlost, která se udává v megabitech za sekundu (Mbps). Čím vyšší je přenosová rychlost, tím lepší je kvalita a tím větší bude výsledný soubor.

Existuje několik formátů komprese:

HDV: Původní HD formát pro digitální videokamery, který je kompatibilní s tradičním formátem DV založeným na kazetách. Zaznamenává v rozlišení Full HD, ale používá kompresi MPEG-2. V dnešní době se vyrábí jen málo kamer HDV pro běžné spotřebitele, používají je především profesionálové.

AVCHD: Současný standard pro nahrávání a přehrávání záznamů v rozlišení Full HD u videokamer pro běžné spotřebitele. AVCHD:

  • Zaznamenává v rozlišení Full HD, ale má větší kompresní poměr než HDV. Používá metodu komprese MPEG-4/H.264.
  • Nahrává HD video bez přílišných nároků na paměť.
  • Zabírá 1 GB na 30 minut záznamu.

XAVC: Tento formát byl navržen kvůli podpoře videokamer s rozlišením 4K. Umožňuje filmařům ovládat velikost a kvalitu souborů v rozlišení 4K. Soubory v rozlišení 4K mohou mít přenosovou rychlost až 960 Mbps. S pomocí formátu XAVC ji ale lze snížit na méně než 100 Mbps.

Formát XAVC není určen výhradně pro rozlišení 4K. Dokáže zpracovat i rozlišení Full HD.


Možnosti záznamu a ukládání videí

Domácí videa, která natáčíte, se nahrávají v digitálním formátu na vnitřní pevný disk nebo paměťovou kartu.

Pevný disk: Pokud si vyberete model s vnitřním pevným diskem, budete moci nahrávat své záznamy přímo do kamery. Existují dva typy vnitřního úložného prostoru:

  • Pevný disk: standardní pevný disk. Nabízí velký úložný prostor, ale je těžší a obsahuje pohyblivé součásti.
  • Flash: Lehčí a rychlejší úložiště bez pohyblivých částí, ale s menší kapacitou.

Paměťové karty: Svá videa můžete nahrávat na malou paměťovou kartu, která se vkládá do slotu na videokameře. Důležitou vlastností karty je její rychlost: Video v rozlišení Full HD se zvukem vyžaduje rychlejší kartu než video v rozlišení SD bez zvuku.

Výkon karty ovlivňuje:

Datová kapacita: udává, kolik se na kartu vejde dat, měří se v gigabytech.

Rychlost karty: Značí, jak rychle dokáže karta zapisovat data. Měří se v MBps – megabytech za sekundu (narozdíl od megabitů za sekundu, ve kterých se udává přenosová rychlost záznamu). Karty se rozdělují do těchto tříd:

Enlarge image

Tvorba a úpravy knihovny pomocí aplikace PlayMemories: Aplikace PlayMemories společnosti Sony vám umožní videa bezpečně ukládat online. S její pomocí budete mít snadný přístup ke svým vzpomínkám, které můžete organizovat v osobní knihovně. Díky jednoduché bezdrátové synchronizaci si je můžete prohlížet na svém laptopu, tabletu nebo televizoru.

Informace o tom, jak přenést videa v rozlišení SD z videokamery typu DV nebo Digital8 do počítače
Informace o tom, jak přenést videa v rozlišení SD z videokamery typu DV nebo Digital8 do Mac


Přehrávání videí na televizoru

Pomocí pár jednoduchých kroků můžete svou digitální videokameru připojit k televizoru a sledovat videa na velké obrazovce.

  1. Připojte kabel HDMI ke konektoru HDMI OUT na videokameře.
  2. Druhý konec kabelu připojte ke konektoru HDMI IN na televizoru.
  3. Spusťte na kameře přehrávání videa. To se následně zobrazí na televizoru.

Další informace o přehrávání videí na televizoru


Další vlastnosti, které jsou při výběru kamery důležité

Širokoúhlý objektiv: Některé videokamery jsou vybaveny širokoúhlým objektivem, s jehož pomocí lze snadno zachytit rozsáhlá panoramata kopců a hor nebo historické památky. Širokoúhlý objektiv se také skvěle hodí k natáčení skupin lidí nebo natáčení v malém prostoru.
Enlarge image

Snímač: Snímač je součást kamery, která je za účelem zachycení digitálního snímku vystavena světlu. Čím větším snímačem je videokamera vybavena, tím více dokáže zachytit detailů. Snímač vysoké kvality, jako je například Exmor R CMOS, který se nachází v mnoha kamerách značky Sony, zachytí detailní obraz i při zhoršených světelných podmínkách nebo uvnitř budov.


Optická stabilizace obrazu: I nepatrný pohyb paže nebo ruky může způsobit chvění kamery. Optická stabilizace vám pomůže stabilizovat záznam, aby nebyl rozmazaný a rozklepaný. S funkcí Sony Balanced Optical SteadyShot můžete vytvářet neuvěřitelně stabilní nahrávky.