Ochrana před vodou a prachem – vše, co potřebujete vědět

  Než začnete zařízení Sony používat, zkontrolujte jeho možnosti a omezení. Ať už si jej chcete vzít s sebou na úžasná místa v přírodě, nebo na víkendový výlet, je nutné dodržovat několik základních zásad, aby vaše zařízení zvládlo vše, co na něj čeká.

  Podívejme se nejprve na stupně krytí IP a jak mohou ovlivnit to, co lze a nelze se zařízením provádět.

  Co je stupeň krytí IP?

  Stupeň krytí IP (Ingress Protection) je mezinárodní standard pro měření úrovně ochrany zařízení před prachem a pitnou vodou. První číslice ve dvoumístném kódu IP udává úroveň ochrany proti pevným tělesům, včetně prachu. Druhá číslice představuje stupeň ochrany zařízení před pitnou vodou.

  Ochrana před pevnými tělesy a prachem

  IP0X

  Bez zvláštní ochrany

  IP1X

  Chráněno proti pevným tělesům o průměru větším než 50 mm.

  IP2X

  Chráněno proti pevným tělesům o průměru větším než 12,5 mm.

  IP3X

  Chráněno proti pevným tělesům o průměru větším než 2,5 mm.

  IP4X

  Chráněno proti pevným tělesům o průměru větším než 1 mm.

  IP5X

  Chráněno proti prachu, omezená ochrana před vniknutím (žádné nebezpečné částice).

  IP6X

  Prachotěsné.

  Ochrana před pitnou vodou

  IPX0

  Bez zvláštní ochrany

  IPX1

  Chráněno proti kapající vodě.

  IPX2

  Chráněno proti kapající vodě při naklonění až 15 stupňů vzhledem k normální poloze.

  IPX3

  Chráněno proti vodní tříšti.

  IPX4

  Chráněno proti stříkající vodě.

  IPX5

  Chráněno proti vodě tryskající pod nízkým tlakem po dobu nejméně 3 minut.

  IPX6

  Chráněno proti silnému proudu tryskající vody po dobu nejméně 3 minut.

  IPX7

  Chráněno proti účinkům ponoření do vody do hloubky až 1 metru po dobu 30 minut.

  IPX8

  Chráněno proti účinkům trvalého ponoření do vody do hloubky větší než 1 metr. Přesné podmínky pro jednotlivá zařízení jsou stanoveny výrobcem.

  Co to znamená pro mé zařízení

  Vaše zařízení poskytuje určitý stupeň krytí IP. To znamená, že hardware v přísně kontrolovaném laboratorním prostředí funguje i po vystavení specifickým podmínkám tak, jak byl navržen.

  Při testování odolnosti proti vodě jsou zařízení Sony opatrně ponořena do nádoby s vodou do hloubky 1,5 metru. Po 30 minutách jsou vytažena a testují se jejich funkce.

  Jen ať prší

  Chytil vás liják na autobusové zastávce? Žádný problém. Vaše zařízení Xperia pár kapek určitě nerozhází, venku ani doma.

  Stejně tak pokud při večeři náhodou polijete své zařízení vodou, nelamte si s tím hlavu. Prostě ho nechte uschnout.

  Nebo si můžete při mytí nádobí pustit na zařízení Xperia video. (Mimochodem jde o skvělý nápad, který dokazuje, že skutečně ovládáte umění multitaskingu!) Jen dbejte na to, aby vám zařízení nechtěně nespadlo do vody, a po skončení práce z něj setřete veškeré kapky vody.

  Další způsoby používání zařízení

  Existují i jiné způsoby, jak můžete využít ochranu vašeho zařízení Sony před vodou a prachem. Zařízení můžete použít v následujících situacích:

  • Když máte mokré ruce.
  • V prašném prostředí, například na větrné pláži nebo při túře po prašné stezce. Jen poté nezapomeňte smýt vodou veškerý prach ze zařízení.
  • K pořizování fotografií a filmů ve vlhkém prostředí. Nepoužívejte však zařízení pod vodou. Pokud nechtěně namočíte zařízení nepitnou vodou, omyjte jej kohoutkovou vodou.

  Ale nezapomeňte na kryty…

  Tak jako se musíte seznámit se svým zařízením, nesmíte také zapomenout předtím, než jej vystavíte vodě a prachu, pečlivě uzavřít všechny kryty. Jedná se o kryty portu USB, slotu pro kartu SIM a slotu pro paměťovou kartu. Některá z našich zařízení jsou vybavena voděodolným portem USB bez krytky. Pokud se takové zařízení dostane do kontaktu s vodou, je důležité, abyste k němu nepřipojovali kabel USB, dokud port USB zcela nevyschne. Chcete-li port USB vysušit rychleji, zkuste z něho vodu vytřepat a poté otřít zařízení dosucha hadříkem z mikrovlákna. Postup opakujte, dokud bude na portu USB viditelná nějaká vlhkost.

  Je také nutné zkontrolovat, zda se za kryty při jejich zavírání nezachytily prameny vlasů nebo jiné malé předměty. Pokud tak neučiníte, může dojít k závažnému poškození zařízení.

  Základní péče

  Zde uvádíme několik tipů, které vám pomohou co nejlépe využít schopností zařízení:

  • Po použití smartphonu, tabletu nebo příslušenství ve vlhkém prostředí nezapomeňte osušit všechny kryty a další oblasti, ve kterých se může hromadit voda.
  • Nevystavujte zařízení mořské, slané nebo chlorované vodě ani kapalinám, jako jsou ovocné nápoje, tekuté saponáty a ocet.
  • Pokud je zařízení náhodně vystaveno nepitné vodě, například chlorované vodě z plaveckého bazénu, vždy zařízení opláchněte pitnou vodou.
  • Pokud dojde k navlhnutí reproduktoru nebo mikrofonu, může být ovlivněna jejich funkce, dokud veškerá vlhkost zcela nezmizí.
  • Stupeň krytí IP vašeho zařízení byl stanoven v laboratorních podmínkách v pohotovostním režimu, takže byste neměli zařízení používat pod vodou, například k pořizování fotografií. Nepoužívejte zařízení k pořizování fotografií při provádění jakéhokoli typu aktivit pod vodou, včetně potápění nebo šnorchlování.
  • Doba schnutí se bude lišit v závislosti na prostředí, nicméně proces může trvat až tři hodiny. Během této doby můžete nadále používat všechny funkce, které nevyužívají reproduktor ani mikrofon, takže lze bez obav pořizovat fotografie, kontrolovat e-maily nebo odesílat textové zprávy.
  • K vysušení vlhkých částí nepoužívejte vysoušeč vlasů.
  • Schopnost zařízení zůstat chráněno před prachem a vlhkostí se může snížit v důsledku každodenního opotřebení a také poškození zařízení.

  Záruka, opravy a služby zákazníkům

  Je důležité mít na paměti, že vaše záruka nepokrývá poškození nebo vady způsobené zneužitím nebo nesprávným použitím zařízení. Nezapomeňte také, že kompatibilní příslušenství, včetně baterií, nabíječek, zařízení hands-free a kabelů USB, nejsou sama o sobě odolná vůči vodě a prachu.