Představujeme systém Android 10

  Už je tady! Systém Android dostal velkou každoroční aktualizaci. Tato přelomová verze se nazývá Android 10. Tentokrát sice nedostala jméno podle lahodného zákusku, ale je opět nabitá skvělými novými funkcemi a vylepšeními, které pomáhají zjednodušit používání zařízení Xperia, aby bylo ještě intuitivnější.

  Došlo k velkým změnám, které zajišťují větší kontrolu nad soukromím. K dispozici máte funkce, které vám pomohou hlídat si čas, který trávíte online. Využít můžete také řadu užitečných nových funkcí, jako je ovládání gesty bez použití tlačítek a dlouho očekávaný tmavý motiv.

  Sjeďte níže a podívejte se na skvělé nové funkce systému Android 10.

  Ztlumte si podsvícení

  Když v tmavém prostředí sledujete jasnou obrazovku, je to pro oči dost náročné. Proto se mezi nejvíce ceněné funkce systému Android 10 řadí tmavý motiv celého prostředí. Tmavý motiv nastavuje černé pozadí namísto bílého, což tolik nenamáhá oči. Pokud má zařízení obrazovku OLED, při zapnutí tmavého motivu bude spotřebovávat méně energie, což může prodloužit životnost baterie. A co si budeme povídat, vypadá to zkrátka skvěle!

  Je ale potřeba si uvědomit, že tmavý motiv může znamenat horší viditelnost v silně osvětleném prostředí. Měli byste si jej vyzkoušet v různých světelných podmínkách a zjistit, co vám bude vyhovovat.

  Tmavý motiv můžete nejsnáze zapnout pomocí jeho ikony v části Quick settings (Rychlá nastavení). Pak stačí sjet dolů a klepnutím na ikonu tmavého motivu na něj rychle přepnout.

  Kompletní ovládání gesty

  Možná největší změnou v systému Android 10 je implementace kompletního ovládání gesty. Zařízení teď můžete ovládat jen pomocí několika jednoduchých a intuitivních gest. Ovládání pomocí nových gest také uvolňuje místo na obrazovce, kde před tím byla tlačítka, což zlepšuje zážitek při používání smartphonu.

  Pokud chcete přejít na domovskou obrazovku, stačí potáhnout zdola nahoru. Když chcete změnit aplikace, potáhněte zdola nahoru a před uvolněním asi na sekundu podržte displej. Pokud chcete přejít zpátky, potáhněte prstem ze stran směrem do středu displeje. Pokud chcete aktivovat asistenta, potáhněte po úhlopříčce ze spodních rohů. Až si na toto ovládání zvyknete, bude vám připadat mnohem jednodušší a přirozenější.

  Pokud chcete přejít na režim, který vám umožní kompletní ovládání gesty, přejděte do nabídky Settings (Nastavení) a vyhledejte výraz System navigation (Ovládání systému). Pak vyberte položku Gesture navigation (Ovládání gesty) a je to. Pokud vám chybí klasické ovládání třemi tlačítky, nemusíte se bát. K ovládání tlačítky se můžete samozřejmě kdykoli vrátit.

  Funkce Gesture navigation (Ovládání gesty) nemusí být u některých modelů dostupná.

  Zachování soukromí

  Soukromí uživatelů našich zařízení je pro nás zcela zásadní a se systémem Android 10 přinášíme významná zlepšení v této oblasti. V části Setting (Nastavení) je například sekce Privacy (Soukromí), kde jsou shromážděné nabídky týkající se ochrany soukromí.

  Uvidíte v ní, jaké informace chcete, nebo nechcete sdílet s aplikacemi instalovanými do zařízení. Můžete se podívat a nastavit, které aplikace využívají fotoaparát nebo mikrofon a které mohou používat informace o poloze, kalendář a tak dále.

  Co se informací o poloze týče, při volbě toho, jak aplikace tyto údaje využívají, si teď můžete vybrat ze tří stavů: Always Allow (Vždy povolit), Allowed Only While in Use (Povolit pouze při používání) a Never (Nikdy).

  Zdravý životní styl v digitálním prostředí

  V současné digitální době se stále více spoléháme na mobilní zařízení, což nutně znamená více času u obrazovky. Systém Android 9 Pie proto už při vydání obsahoval nabídky Digital wellbeing (Digitální kvalita života), které pomáhají omezovat čas strávený se zařízením.

  Nyní jsou tyto nabídky na zařízení Xperia se systémem Android 10 předinstalované. Funkce App Timer (Časovač aplikace) umožňuje nastavit časovač a omezit, kolik času strávíte v určité aplikaci. Funkce Wind Down (Odpočinek) umožňuje nastavit časovač, kdy se obrazovka zbarví černobíle jako připomínka, že je na čase si odpočinout.

  Jakkoli užitečná mohou mobilní zařízení být, není dobré je používat až moc. Tyto funkce Digital wellbeing (Digitální kvality života) vám mohou pomoci vybalancovat skutečný život s tím digitálním.

  Bleskové sdílení sítě Wi-Fi

  Představte si situaci, kdy pozvete přátele a chcete, aby se cítili jako doma. Chcete jim dát přístup na síť Wi-Fi, ale počkat, kde je heslo? Zní vám to povědomě?

  Systém Android 10 umožňuje sdílet připojení Wi-Fi pomocí kódu QR. Stačí přejít do nabídky Settings (Nastavení), najít síť Wi-Fi, kterou chcete sdílet, a klepnout na ni. Když klepnete na ikonu kódu QR, zobrazí se na displeji kód QR s informacemi včetně hesla. Potom stačí, aby si vaši přátelé vyfotili kód QR pomocí fotoaparátu na svém smartphonu a rovnou se připojí k síti Wi-Fi. Už nemusíte hledat správnou síť Wi-Fi a zadávat otravně dlouhá hesla. Jde to chytře a jednoduše!

  Tichá oznámení

  Vadí vám, že vám na zařízení neustále zvoní nebo vibrují oznámení? V systému Android 10 je nová funkce Silent notifications (Tichá oznámení), která vám pomůže roztřídit důležitá a méně důležitá oznámení.

  Tichá oznámení se nebudou zobrazovat na zamčené obrazovce, nebudou vibrovat a nebudou překrývat jiné aplikace. Až je budete chtít zkontrolovat, můžete přejít na lištu Notifications (Oznámení), kde budou tyto položky uvedené v části Silent notifications (Tichá oznámení). Některá tato oznámení jsou automaticky nastavená od začátku a jiná je možné nastavit manuálně podržením oznámení na liště Notifications (Oznámení).

  Upozorňujeme, že tento článek nepopisuje konkrétní produkt. Prvky a funkce v něm popsané se mohou lišit podle zařízení nebo verze softwaru.