Proměna konstrukční vize v realitu

Rozhovor s týmem, který vyvíjel objektiv FE 50mm F1.2 G Master

Vedoucí týmu optické konstrukce drží čočku XA a současně vysvětluje
Vášeň pro optickou konstrukci
Vedoucí týmu mechanické konstrukce drží lineární motory XD a současně vysvětluje
AF a mechanická konstrukce
Snímek fotoaparátu drženého ve svislé poloze s nasazeným objektivem FE 50 mm F1.2 GM
Spolehlivost a snadné použití
Koncepce vývoje

Vytvoření skutečně snadno použitelného objektivu F1,2

Produktový vedoucí a vedoucí týmu optické konstrukce / Atsuo Kikuchi

Vedoucí týmu optické konstrukce drží objektiv FE 50mm F1.2 a současně vysvětluje

– Jaké byly vaše cíle při konstruování prvního objektivu Sony se světelností F1,2? 

Kikuchi: Na trh jsme již dodali mnoho objektivů s pevnou ohniskovou vzdáleností a vysokou světelností, ale věděli jsme, že zákazníci po celém světě chtějí objektiv s ještě větší světelností. Největší poptávka byla po 50mm „standardním“ modelu F1.2 G Master.
 
Při vývoji objektivu s vysokou světelností F1,2 jsme si byli vědomi, že musíme zachovat úrovně rozlišení a rozostření typické pro řadu G Master a zároveň zajistit, aby byl objektiv snadno použitelný. Pokud bychom jednoduše upřednostnili světelnost, výsledný objektiv by byl velký a těžký, čímž bychom ztratili kompaktnost a nízkou hmotnost kombinace objektiv/tělo, které jsou hlavní předností systému s bajonetem E. Objektiv, který nedokáže využít výkonu špičkových systémů automatického ostření těl fotoaparátů, nebo vůbec nedokáže automatické ostření používat, bude zákazníky předem odsouzen k neúspěchu bez ohledu na to, jaké optické vlastnosti nabízí.

K vytvoření objektivu s automatickým ostřením a nejnižším clonovým číslem v historii řady Alpha, který si zachová vysoký výkon automatického ostření, stejně jako snadnou manipulaci a přenosnost, jsme museli využít nejmodernější technologii Sony. Myslím si, že zákazníci budou kromě skvělého optického výkonu překvapeni také nízkou hmotností a rychlým a tichým automatickým ostřením, které objektiv s vysokou světelností F1,2 nabízí.

Domnívám se, že doplnění tohoto objektivu F1,2 do řady Alpha výrazně posouvá tvůrčí možnosti. Jde o objektiv, který mohou profesionálové i amatéři použít v nejrůznějších situacích, od fotografování portrétů a svateb po snímky krajiny a momentky.

Řada Alpha již zahrnuje objektiv Planar T* FE 50mm F1.4 ZA. Při srovnání tohoto objektivu s novým objektivem FE 50mm F1.2 GM zjistíme, že i když se rozdíl mezi světelnostmi F1,4 a F1,2 zdá nepatrný, jde o polovinu kroku. Mimořádné soustředění světla objektivu F1,2 vyžaduje přibližně o 17 % větší efektivní clonu (průměr), tedy téměř o 40 % větší plochu, což představuje hlavní konstrukční a výrobní překážku při realizaci kompaktního objektivu F1,2.
 
Vypořádat se s tímto problémem znamenalo mnoho nových výzev.

Jednou z nich bylo zachovat velikost předního členu objektivu navzdory světelnosti F1,2. Tuto výzvu se podařilo zvládnout použitím několika čoček XA (vysoce asférických), unikátní technologie společnosti Sony. Tento přístup zabránil nutnosti zvětšit velikost přední čočky a umožnil důkladně kompenzovat aberace, které vznikají u čoček s větším průměrem.

K úplnému potlačení aberací byl použit nezávisle poháněný plovoucí systém ostření, který obsahuje dvě zaostřovací skupiny. Aberace jsou tak optimálně kompenzovány v celém rozsahu ostření, včetně minimální zaostřovací vzdálenosti.

K pohonu ostření je použit lineární motor XD (mimořádně dynamický) od společnosti Sony nabízející kombinaci vysokého tahu a tichého provozu. Čtyři kompaktní akční členy s přímým pohonem a přesným ovládáním umožňují, aby konstrukce zaostřovacích skupin obsahovala více členů k zajištění vynikající kompenzace aberace.

Výsledkem je objektiv s úrovní rozlišení typickou pro řadu G Master, který dokáže využít maximální rychlost, přesnost a výkon sledování automatického ostření fotoaparátu, přestože je tělo objektivu dlouhé jen 108 mm (4 3/8") a váží pouhých 778 g (27,5 oz.), tedy stejně jako současný planární objektiv. Jsme velmi hrdí na to, že jsme vytvořili objektiv F1,2, jaký tu dosud nebyl, a doufáme, že poskytne hodnotu profesionálům i nadšencům.

Vášeň pro optickou konstrukci
Ohromující rozlišení i při světelnosti F1,2

Kikuchi: K dosažení vysokého optického výkonu při zachování malých rozměrů objektivu F1,2 byly použity patentované čočky XA od společnosti Sony a simulační technologie pro rozlišení, rozostření a chromatické vady.
 
Zvyšování optického výkonu v zásadě spočívá v tom, jak se vám podaří omezit aberace.

V minulosti 50mm objektivy obvykle používaly uspořádání Gaussova typu. Gaussovo uspořádání tvoří skupiny členů objektivu rozmístěné symetricky na obou stranách středového otvoru clony, takže aberace z jednotlivých stran clony se navzájem vyruší. To je obzvláště vhodné pro 50mm zorný úhel, takže většina 50mm objektivů toto uspořádání v minulosti používala.

Nicméně tato symetrická struktura sama kompenzuje pouze aberace zkreslení a zakřivení pole, ale například již účinně nekompenzuje sférickou aberaci nebo předozadní odlesk. Stručně řečeno, tato varianta optické konstrukce by nám neumožnila dosáhnout vysoké účinnosti kompenzace aberace, o kterou jsme usilovali.

Jak zkušení uživatelé fotoaparátů vědí, bez dostatečné kompenzace aberace není možné dosáhnout vysoké rozlišovací schopnosti v celém obrazu. Bodové zdroje světla, jako jsou hvězdy na obloze, by měly být v ideálním případě zaostřeny jako body, ať se objeví v jakékoli části snímku, ale při nedostatečně kompenzované aberaci mohou vypadat jako poletující ptáci nebo u nich může docházet k rozplývání barev. Tomu lze čelit přivřením clony, ale v takovém případě přirozeně ztratí použití objektivu s vysokou světelností smysl.

Naším cílem u tohoto objektivu byla úroveň optického výkonu, při které lze dosáhnout naprosto pohodlného snímání při plném otevření clony. Bylo proto nutné částečně narušit symetrické uspořádání optických členů a důkladně potlačit aberace, které jsou obtížně potlačitelné symetrickou konstrukcí objektivu.

Objektivy symetrického typu mají obvykle k dosažení korekce sférické aberace a předozadního odlesku velké přední členy a mohou být složeny z mnoha členů.

Naše nové optické uspořádání používá pouze tři čočky XA (vysoce asférické), vyhýbá se zvětšení průměru předního členu a používá minimální možný počet členů objektivu, aby byla zachována kompaktní celková velikost. 

Obrázek zobrazující konfiguraci objektivu
Schéma konfigurace objektivu

[1] Vysoce asférický člen 

Jak už naznačuje název „asférický“, zakřivení povrchu čočky XA není konstantní a mění se od středu k okraji členu. Tvary tří čoček XA použitých v tomto objektivu byly jednotlivě optimalizovány během několika iterací pomocí patentované technologie společnosti Sony pro optickou simulaci.
 
Jak možná víte, přesnost povrchu čoček XA použitých v objektivech řady G Master dosahuje méně než mikronové úrovně. Vysoká světelnost F1,2 a velký vnější průměr členů tohoto objektivu vyžadovaly podstatné zvýšení přesnosti všech fází výrobního procesu tří použitých čoček XA, aby byla zajištěna požadovaná zvýšená přesnost povrchu. Jednalo se o největší výrobní překážku, které jsme byli kdy vystaveni. Nicméně integrace konstrukčních a výrobních procesů se každým krokem zlepšovala a fakt, že jsme otevřeně čelili novým technologickým výzvám, nám pomohl docílit velkého průměru i vysoké přesnosti.

Obzvláště čočka XA umístěná jako druhá zepředu ve výše zobrazeném schématu konfigurace objektivu významně přispívá ke snížení počtu členů objektivu požadovaných v přední sestavě, její velikosti a hmotnosti. Schopnost použít v této pozici asférickou čočku s velkým průměrem s přesností výroby, jaké dokáže dosáhnout pouze společnost Sony, představovala obrovskou výhodu, která se stala základním pilířem celé optické konstrukce kompaktního objektivu se světelností F1,2.

K optimalizaci kombinace skleněných materiálů, které velmi výrazně omezují chromatické vady a rozplývání barev a dosahují nejvyšších úrovní rozlišení a kontrastu i přes vysokou světelnost v souladu s označením G Master, byla použita patentovaná technologie společnosti Sony pro simulaci chromatických vad.

Když se optičtí konstruktéři podívají na schéma konfigurace objektivu, mohou si někdy myslet, že „tento člen příliš nepřispívá ke korekci aberací“ (smích). Mým cílem jako konstruktéra je dosáhnout nejefektivnější korekce aberací s nejmenším počtem členů objektivu, jinými slovy, hledat řešení, která zajistí celkovou kompaktnost objektivu při zachování optického výkonu. Jak můžete vidět na výše uvedeném schématu konfigurace objektivu FE 50mm F1.2 GM, konstrukce neobsahuje žádné kompromisy ani zbytečné součásti. Zakřivení všech členů objektivu bylo složitě zvažováno tak, aby poskytlo požadovaný příspěvek k potlačení aberací. Doufám, že si tvůrci vyzkoušejí a užijí kombinaci kompaktnosti a optického výkonu, kterou přináší špičková optická konstrukce.

Unikátní čočky XA (vysoce asférické) od společnosti Sony
Vedoucí týmu optické konstrukce drží čočku XA a současně vysvětluje
Obrázek zobrazující grafy MFT
Tabulka MTF

[1] Kontrast (%) [2] Vzdálenost od optického středu objektivu (mm) [3] Světelnost [4] Clona F8 [5] Prostorová frekvence [6] 10 párů linek / mm [7] 30 párů linek / mm [8] Radiální hodnoty [9] Tangenciální hodnoty

Objektiv F1,2 řady G Master přináší neuvěřitelně plynulé a bohaté rozostření.

Kikuchi: Objektivy se světelností F1,2 jsou známé bohatým rozostřením, nicméně tento objektiv se může pochlubit nejen rozsahem rozostření, ale také poskytováním plynulého a jemného rozostření v souladu s označením G Master. Zejména při pořizování portrétů má rozostření mimořádně důležitou roli, neboť přispívá k přirozenému vyniknutí objektu. Rozostření je velmi senzuální záležitost, což ztěžuje práci konstruktérům, ale věděli jsme, že ho musíme zajistit, abychom splnili očekávání zákazníků objektivu F1,2 řady G Master.
 
Od prvních fází návrhu jsme prováděli opakované simulace a úpravy rozostření, abychom rozeznali ideální úroveň sférické aberace, což nám umožnilo společně a bez kompromisů optimalizovat rozostření a rozlišení.

Navíc během výroby je u každého objektivu upravena rozteč členů za účelem jemného doladění korekce sférické aberace, aby objektiv dokázal zvládnout obtížné vyvážení mezi popředím a rozostřením pozadí, a dosáhnout tak nádherně neutrálního celkového efektu.

Již dříve jsem se zmínil o rozlišení při výrobě čoček XA, ale řízení přesnosti povrchu až do méně než mikronové úrovně také potlačuje proužkování a vznik mezikruží u kruhového rozostření.

Čočky XA: řízená přesnost povrchu až do úrovně 0,01 mikronu

[1-1] Povrch běžné asférické čočky [1-2] Nežádoucí výsledek rozostření [2-1] Povrch čočky XA (vysoce asférické) [2-2] Nádherný výsledek rozostření

Obrázek porovnávající nepravidelnosti povrchu u běžných čoček a čoček XA a ukazující výsledné rozdíly v rozostření s „mezikružím“
Vedoucí týmu mechanické konstrukce drží objektiv FE 50mm F1.2 a současně vysvětluje

Vedoucí týmu mechanické konstrukce / Yuichiro Takata

Takata: Jemné a nádherné rozostření je také způsobeno kruhovou clonou s 11 lamelami. Clonová jednotka byla nově vyvinuta tak, aby zachovávala téměř kruhový tvar i při dvou krocích před úplným otevřením.
 
Vzhledem k tomu, že hodnota F1,2 odpovídá velkému otvoru clony, při konvenční konstrukci by byly přirozeně velké i lamely clony. A když je clona otevřená, musí být velké lamely přesunuty do obvodového prostoru mimo optickou cestu a za efektivní průměr, což zvětšuje vnější průměr samotného objektivu. K zachování malé velikosti clonové jednotky jsme museli navrhnout vše znovu od úplného začátku, počínaje tvarem lamel až po součásti pohonného mechanismu, jedno po druhém.

Clonová jednotka je mimořádně důležitá při určování clonového čísla a expozice. Zmenšení součástí znamená, že je vyžadována vyšší přesnost obrábění každé z nich a preciznosti sestavení. Důkladné opětovné prozkoumání procesů obrábění a sestavení nám umožnilo dosáhnout jak miniaturizace, tak přesnosti.

Vedoucí týmu mechanické konstrukce drží irisové jednotky a současně vysvětluje
Clonová jednotka
Pohled zepředu na objektiv FE 50mm F1.2 s clonou přivřenou o několik kroků
Kruhový tvar je zachován i při zaclonění o 2 kroky
Lineární pohonné akční členy: klíč k miniaturizaci

Takata: K dosažení vysokého optického výkonu s automatickým ostřením bylo důležité zajistit, aby týmy zabývající se mechanickou konstrukcí a softwarovým ovládáním úzce spolupracovaly.

Jak jsem již dříve vysvětlil, zachování vysokého výkonu v celém rozsahu ostření vyžadovalo dvě zaostřovací skupiny složené z více členů. A velký průměr objektivu se světelností F1,2 nevyhnutelně zvýšil hmotnost zaostřovacích skupin. Zvýšená hmotnost zaostřovacích skupin vytváří závažné výzvy, pokud jde o rychlost ostření a také o zvýšený hluk a vibrace způsobené provozem motorového pohonu.

Otázkou bylo, jak zachovat ideální úrovně rozlišení a rozostření bez obětování rychlosti automatického ostření. Řešení pro tento objektiv spočívalo v použití patentovaných lineárních motorů XD s přímým pohonem od společnosti Sony jako akčních členů.

AF a mechanická konstrukce
Vysoce rychlé a vysoce přesné automatické ostření, dokonce i při cloně F1,2

Takata: Největší výzvou při dosahování vysoce výkonného automatického ostření u objektivu F1,2 bylo zajistit mimořádně vysokou přesnost ostření vyžadovanou pro malé hloubky ostrosti.

I při světelnosti F1,2 nelze o objektivu ve skutečnosti prohlásit, že je „snadno použitelný“, jestliže neposkytuje přiměřené úrovně přesnosti automatického ostření a výkonu sledování. Ale dosáhnout toho je technicky opravdu velmi obtížné. Tento objektiv obsahuje celou řadu technologií a technik k dosažení vysoce rychlého a velmi přesného automatického ostření, i když se jedná o mimořádně malou hloubku ostrosti při cloně F1,2. Nejvýznamněji přispívají čtyři vlastnosti: plovoucí zaostřovací struktura, lineární motory XD, čtyři snímače polohy zaostření a optimalizované vyvážení těžišť dvou skupin zaostřovacích čoček.

Plovoucí zaostřovací struktura nejen zlepšuje optický výkon, neboť rozdělení jedné zaostřovací skupiny do dvou také snižuje hmotnost jednotlivých skupin, a pomáhá tak zajistit rychlost a přesnost pohonu automatického ostření.

Na druhou stranu je k dosažení plné rozlišovací schopnosti při cloně F1,2 zcela zásadní mimořádná přesnost ostření, která vyžaduje přesně synchronizovaný pohyb dvou skupin zaostřovacích čoček, které jsou stále relativně velké a těžké. Ten je zajištěn pomocí patentovaných lineárních motorů XD od společnosti Sony, které se mohou navzdory svým malým rozměrům pochlubit velkým tahem.

Malá hloubka ostrosti při cloně F1,2 neposkytuje absolutně žádný prostor pro chyby, takže objektiv používá čtyři snímače polohy ke sledování skupin zaostřovacích čoček, aby byly vždy přesně známé jejich aktuální polohy.

A konečně, aby byl co nejefektivněji a bez plýtvání využit tah lineárních motorů XD a bylo usnadněno vyvážení příslušných těžišť dvou zaostřovacích skupin, je mezi obě zaostřovací skupiny vložena pevná optická skupina. Tato koncepce zajišťuje vyrovnání bodu tahu motorů s těžištěm jednotlivých zaostřovacích skupin, a tím maximalizuje efektivnost přenosu energie, eliminuje zbytečný tah a přispívá k dosažení vysokorychlostního, vysoce přesného a tichého pohonu automatického ostření. 

Vedoucí týmu pro řízení akčních členů a objektiv FE 50mm F1.2

Vedoucí týmu pro řízení akčních členů / Yuki Mizuno

Mizuno: Dovolte mi doplnit pár informací o pohonu ostření.
 
Především, tento objektiv používá celkem čtyři lineární motory XD s přímým pohonem, přičemž každé ze dvou skupin zaostřovacích čoček jsou přiřazeny dva motory.

Každý motor byl navržen na základě dat z patentované simulace konstrukce motorů od společností Sony. Pokrok v technologii simulace konstrukce motorů umožnil vyvinout vysoce účinné motory, které poskytují dostatečný výkon navzdory závažným omezením velikosti a dosahují vysoké spolehlivosti v různých náročných prostředích. Schopnost zkonstruovat motory, jejichž specifikace a rozměry jsou optimálně přizpůsobeny tomuto objektivu, přispěla ke kompaktnosti bez kompromisů ohledně výkonu.

Obvykle jsou pro pohon těžkých zaostřovacích skupin používány rotační akční členy, ale vačky a převody, které převádějí rotační pohyb na lineární, nevyhnutelně způsobují ztrátu výkonu. A zahrnutí mnoha mechanických částí může způsobovat hluk a vibrace.

Pro vysoce výkonný objektiv F1,2, o který jsme usilovali, bylo toto řešení nepoužitelné, takže jsme se rozhodli použít lineární motory XD, které mohou pohánět zaostřovací skupiny přímo a lineárně a vyznačují se vysokou rychlostí, nízkým hlukem a minimálními vibracemi.

Tyto lineární motory ale neobsahují mechanismus snižování rychlosti, takže k dosažení vysoce rychlého a přesného automatického ostření je vyžadováno mimořádně citlivé řízení.

Čtyři senzory, o nichž jsem se zmínil dříve, detekují polohy zaostřovacích skupin a poskytují data o poloze řídicímu systému v ultrarychlém cyklu zpětné vazby, který urychluje odezvu. I zde se uplatnila technologie simulace řízení od společnosti Sony. Důkladně a opakovaně jsme simulovali, testovali na skutečném hardwaru a analyzovali mnoho vzorů pohybu a zastavení objektivu. Nakonec jsme provedli vyladění s cílem dosáhnout plynulého pohybu akčních členů, optimalizovaného pro tento objektiv, od zrychlení po brzdění.

Jemné řízení snižuje hluk a vibrace pohonu do té míry, že by uživatel mohl pochybovat, zda se objektiv vůbec pohybuje. Lineární motory XD jsou řízeny softwarově, aby poskytovaly maximální rychlost a schopnost reakce automatického ostření, a tím nám umožnily vytvořit kompaktní objektiv s úžasným optickým výkonem.

Objektiv zrozený z jasné vize společnosti Sony o fotoaparátech budoucnosti

Kikuchi: Chtěl bych se také zmínit o tom, jak tento objektiv se světelností F1,2 plně využívá funkce těla fotoaparátu. Společnost Sony vyvíjí všechny základní součásti na úrovni zařízení, včetně snímače obrazu, takže fotoaparáty a objektivy jsou vyvíjeny interně současně jako celkový systém. Když vyvíjíme výměnné objektivy, očekáváme také budoucí pokrok u těl fotoaparátů, abychom zajistili, že tyto objektivy budou schopny maximálně využít výkon budoucích těl.

Tento objektiv je pochopitelně ideální pro použití s novým fotoaparátem α1, ohlášeným na leden 2021, který nabídne souvislé fotografování rychlostí 30 sn./s a záznam videí s vysokým rozlišením 8K a 4K120p. Snažili jsme se však také předvídat budoucí trendy v oblasti těl fotoaparátů. Naším cílem je vyvíjet konstrukce, které poskytnou maximální výkon nejen nyní, ale i v budoucnu.

Spolehlivost a snadné použití
Provozuschopnost bez kompromisů

Takata: Tento objektiv jsme vyvinuli také bez kompromisů v oblasti provozuschopnosti, takže jej lze používat v profesionálních situacích.
 
Například navzdory jeho kompaktnímu plášti jsou na horní i boční straně objektivu dostupná přizpůsobitelná tlačítka aretace zaostření, která poskytují stejný pocit z ovládání jak při fotografování ve vodorovné poloze, tak při pořizování portrétů ve svislé poloze.

Mizuno: Objektiv F1,2 jsme zkonstruovali také s ohledem na manuální ostření, přičemž jsme zvláštní pozornost věnovali umístění ostřicího kroužku, jeho točivému momentu a pocitu uživatele při otáčení kroužkem. Objektiv je vybaven funkcí manuálního ostření s lineární odezvou, která reaguje přímo a lineárně na otáčení ostřicího kroužku a zajišťuje přesné nastavení ostření, dokonce i v reakci na velmi malé pohyby ostřicího kroužku. Požadavek na polohovou přesnost je u clony F1,2 velmi přísný, ale objektiv jsme vyvinuli tak, aby byl uspokojen.

Dostatečně robustní pro použití v profesionálním prostředí

Kikuchi: Objektiv je řádně utěsněn proti nečistotám, prachu a stříkající vodě, takže jeho konstrukce odolná vůči prachu a vlhkosti poskytuje uživatelům jistotu.
 
Přední čočka je opatřena fluorovou vrstvou, aby odolávala nečistotám a bylo z ní možné snáze setřít veškeré znečišťující látky nebo otisků prstů.

Mizuno: Vzali jsme v úvahu také kolísání teploty prostředí. Vlastnosti mechanických a elektrických součástí, jako je tahová síla akčních členů, se liší v závislosti na prostředí a teplotě. Objektiv obsahuje software, který neustále optimalizuje výkon na základě autonomních výpočtů různých parametrů řízení, aby byla zachována přesnost i za nepříznivých podmínek.

Tvůrci si tak mohou být jisti vysokým výkonem i při snímání v terénu za náročných podmínek, například v prostředích s mimořádně nízkými nebo vysokými teplotami.

Závěr: Objektiv se světelností F1,2, jaký tu ještě nebyl

Kikuchi: Z pohledu konstruktéra není přehnané označit tento objektiv, jenž nabízí dokonalé rozlišení a rozostření, vrcholem řady G Master. Těším se, až naši zákazníci sami zažijí nádherné rozostření a vysoké rozlišení tohoto objektivu F1,2.
 
Navzdory světelnosti F1,2 nabízí objektiv vyvážení kompaktnosti a vysokého výkonu a také některé aspekty, které je obtížné vysvětlit pouze prostřednictvím specifikací. Doporučuji tvůrcům, aby si jej sami vyzkoušeli. Objektiv je vybaven řadou technologií Sony, takže jako konstruktér objektivu bych byl velmi rád, kdyby s ním uživatelé pořizovali záběry široké škály scén.

Mizuno: Je to skutečně flexibilní objektiv s mnoha způsoby použití a cílovými uživateli, od profesionálů po nadšence. Takový objektiv F1,2 tu ještě nikdy nebyl. Je úžasný nejen pro fotografování portrétů a svateb, ale díky výkonnému automatickému ostření je skvělý také k zachycení pomíjivých okamžiků a sledování rychlých objektů při sportovních a podobných událostech.

Takata: Tento kompaktní objektiv F1,2 také poskytuje vynikající výkon pro záznam videí. Při snímání z ruky nebo pomocí tříosého stabilizátoru výkon automatického ostření usnadňuje sledování objektů i při malé hloubce ostrosti a cloně F1,2. A díky tichému nastavení automatického ostření a clony v kombinaci s plynulým, přesným a citlivým kroužkem pro manuální ostření je velmi atraktivní i pro tvůrce videí. Doufám, že si lidé užijí nové formy vizuálního vyjadřování pro videa.

Tento objektiv poskytováním nových způsobů, jak zažít umění fotografování, představuje skutečnou hodnotu a potenciál řady G Master series.

Produktový snímek objektivu FE 50mm F1.2 GM
FE 50mm F1.2 GM