FE 16–35mm F2,8 GM II

Kompletní specifikace a funkce

SEL1635GM2

MOC

65 999,00 Kč

(včetně DPH a PHE poplatku)

Specifikace objektivu

Bajonet
Bajonet E společnosti Sony
Formát
Full-Frame, 35 mm
Ohnisková vzdálenost (mm)
16–35
Ekvivalent ohniskové vzdálenosti 35 mm (APS-C)
24–52,5
Skupiny/členy objektivu
12–15
Zorný úhel (35 mm)
107°–63°
Zorný úhel (APS-C)
83゚–44゚
Světelnost (F)
2,8
Světelnost (F)
22
Čepele clony
11
Kruhová clona
Ano
Minimální vzdálenost pro zaostření
0,22(Š, T) m (0,73(Š, T) stop)
Maximální poměr zvětšení (x)
0,32
Průměr filtru (mm)
82
Stabilizace obrazu (SteadyShot)
– (integrováno v těle)
Systém zoomu
Příručka
Kompatibilní s telekonvertorem (1,4x)
-
Kompatibilní s telekonvertorem (2,0x)
-
Typ sluneční clony
Destičková, typ bajonet

Velikost a hmotnost

Rozměry (hloubka x délka):
87,8 x 111,5 mm (3 1/2 x 4 1/2 palce)
Hmotnost
547 g (19,3 unce)

Obsah balení

  • Sluneční clona (model): ALC-SH177
  • Přední krytka objektivu: ALC-F82S
  • Zadní krytka objektivu: ALC-R1EM
  • Měkké pouzdro
  • Popruh na brašnu
Placeholder

Funkce

Vzorový snímek pohledu na velký kruhový skleněný strop s detaily ve vysokém rozlišení

Dechberoucí rozlišení řady G Master

Vysoké prostorové rozlišení umožňuje detailní vykreslování dynamických širokoúhlých scén až do okrajů snímku napříč celým rozsahem zoomu 16–35 mm, a to i při plném otevření objektivu. Pět asférických členů zahrnuje tři členy XA (extrémně asférické) a aberace je řízena k dosažení překrásného spojení vysokého rozlišení a úchvatného efektu bokeh.

Další informace o čočce XA

Vzorový portrét ženy, na kterou je zaostřeno, se širokoúhlým pozadím s efektem bokeh na důkaz, že lze současně dosáhnout širokoúhlého záběru i efektu bokeh.

Vynikající rozlišení a efekt bokeh

Překrásně plynulý efekt bokeh, který dokáže výjimečnému rozlišení tohoto objektivu dodat hloubku, je možný díky maximální světelnosti F2,8, inovativní optické konstrukci a pokročilé jednotce clony s 11 lamelami. Úchvatný kruhový efekt bokeh dokáže spoustu snímků zkrášlit a dodat jim na expresivnosti.

Zjistěte více o kruhové cloně

Vzorový detailní snímek okvětního lístku s rozmazaným okolím

Ostrý obraz při snímání zblízka

Model FE 16–35mm F2,8 GM II nabízí vynikající obraz při snímání zblízka s minimální zaostřovací vzdáleností 0,22 metru (0,73 stopy) a maximálním zvětšením 0,32x. Díky tomu je možné snímat zblízka k získání dynamické perspektivy, zatímco hluboký efekt bokeh vám dodá větší možnost vyjádření.

Vzorový snímek, který nádherně znázorňuje světlo potlačením odlesků a vícenásobných obrazů

Čistý obraz s minimem odlesků a vícenásobných obrazů

K odleskům a vícenásobnému obrazu může dojít, když je v záběru slunce nebo jiný silný zdroj světla. Originální technologie Nano AR Coating II od společnosti Sony na povrchu čoček vytváří jednolitou antireflexní vrstvu, která účinně potlačuje odlesky a vícenásobný obraz v obtížných světelných podmínkách. Potlačeny jsou navíc i vnitřní odrazy, které mohou snížit zřetelnost.

Další informace o antireflexní nanovrstvě 2. generace

Vzorový snímek znázorňující rychlost, kterou může širokoúhlý objektiv poskytnout

Navrženo pro vylepšené snímání videí

Nejnovější technologie objektivu snižuje zvětšování a zmenšování obrazu při ostření, posun zaostření při zoomování a osový posun při zoomování. K zajištění plynulého obrazu videí bez rušivých prvků jsou minimalizovány posuny obrazu a změny zorného úhlu. Lineární motory XD (extrémně dynamické) a pokročilá jednotka clony také snižují šum a vibrace, které by mohly narušovat záznam videa.

Zjistěte více o lineárních motorech XD

Snímek využití zobrazující natáčení pomocí fotoaparátu FX3 na gimbalu s připevněným objektivem FE 16–35mm F2,8 GM II

Dokonale vyvážený na videa

Kromě toho, že je lehký, byl objektiv FE 16–35mm F2,8 GM II navržen tak, aby byl ideálně vyvážený a při zoomování se minimálně vysouval. Těžiště, které se jen velmi málo mění, přispívá k svižné manipulaci a větší stabilitě při snímání z ruky a eliminuje potřebu úprav po změně nastavení zoomu při použití gimbalu.

Schéma znázorňující umístění akčních členů v objektivu FE 16–35mm F2,8 GM, se 4 skupinami a 2 členy

Rychlé a přesné automatické ostření

Zásluhou plovoucího zaostřovacího mechanismu, obsahujícího čtyři lineární motory XD (extrémně dynamické) a přesné ovládání objektivu, dosahuje objektiv FE 16–35mm F2,8 GM II přibližně 2x vyšší rychlosti automatického ostření, díky čemuž je s tělem Sony α1 možné rychlé souvislé snímání při rychlosti až 30 sn./s.

Zjistěte více o lineárních motorech XD

s nasazeným objektivem FE 16–35mm F2,8 GM a řemínkem Sony omotaným kolem jejího pravého zápěstí, zatímco vychází schody.

Plynulé a tiché automatické ostření při natáčení

Ostření je důležité zejména při natáčení zpomalených záběrů nebo videa v rozlišení 4K/8K. Model FE 16–35mm F2,8 GM II dokáže ve spolupráci s těly řady α spolehlivě zaostřit i na rychle se pohybující objekty a následně je sledovat díky čtyřem lineárním motorům XD a pokročilé technologii ovládání, s nimiž dosahuje mimořádně hladkého, tichého a přesného chodu automatického ostření při záznamu videa.

Zjistěte více o lineárních motorech XD

Produktový snímek, který ilustruje otáčení ostřícího kroužku pomocí symbolu šipky se dvěma konci a popisuje manuální ostření s lineární odezvou

Přirozená a lineární odezva manuálního ostření

Manuální ostření s lineární odezvou zajišťuje, že ostřící kroužek při manuálním ostření reaguje na drobné změny nastavení přímo a lineárně. Rotace ostřícího kroužku se při snímání fotografií nebo videa projevuje přímo odpovídající změnou zaostření, takže ovládání působí okamžitým a přesným dojmem.

Zjistěte více o manuálním ostření s lineární odezvou

Detailní snímek osoby, která v pravé ruce drží fotoaparát s nasazeným objektivem FE 16–35mm F2,8 GM, zatímco vychází schody

Malý, lehký a všestranný

Přestože je model FE 16–35mm F2,8 GM II nejmenším objektivem F2,8 16–35 mm se zoomem na světě, nabízí díky členům XA a členům ze skla Super ED v pokročilé optické konstrukci vynikající kvalitu obrazu. Lineární motory XD přispívají k nízké hmotnosti, která činí pouhých 547 gramů (19,3 unce) – objektiv je tak o 20 % lehčí než model FE 16–35mm F2,8 GM. Celková délka objektivu je 111,5 mm (4 1/2 palce).

Vlevo: Produktový snímek zobrazující levou stranu těla objektivu se zeleným rámečkem zvýrazňujícím přepínač cvakání clony

Všestranné ovládání clony

Součástí objektivu FE 16–35mm F2,8 GM II jsou přepínač cvakání a přepínač aretace clony, které umožňují rychlé a flexibilní ovládání clony. Zarážky poloh kroužku lze zapnout, abyste získali dotykovou odezvu při pořizování fotografií, nebo vypnout, abyste dosáhli plynulého a tichého ovládání clony při záznamu videa.

Zjistěte více o přepínači clony

Vlevo: Produktový snímek zobrazující levou stranu těla objektivu se zeleným rámečkem zvýrazňujícím tlačítko aretace zaostření Vpravo: Produktový snímek zobrazující umístění tlačítka aretace zaostření na objektivu

Přizpůsobitelná tlačítka aretace zaostření

K zajištění snadného přístupu a pohodlného ovládání při fotografování na výšku i na šířku je objektiv opatřen dvěma přizpůsobitelnými tlačítky aretace zaostření. Tlačítkům aretace zaostření z nabídky těla lze přiřadit jednu funkci.

Další informace o tlačítku aretace zaostření

Schéma ilustrující polohy všech kruhových těsnění (znázorněny červeně) na těle objektivu, která jsou navržena tak, aby zabránila vniknutí prachu a vlhkosti

Provedení odolné proti prachu a vlhkosti

Objektiv FE 16–35mm F2,8 GM II nabízí lepší odolnost proti prachu a vlhkosti. Všechny spoje jsou strukturálně utěsněny, tlačítka a přepínače jsou vybaveny těsněním ze silikonové pryže a bajonet objektivu je utěsněn pryžovým kroužkem. Všechna tato vylepšení společně minimalizují možnost vniknutí prachu a vlhkosti v náročných venkovních prostředích.

Zjistěte více o konstrukci odolné proti prachu a vlhku

Detailní pohled na přední člen objektivu znázorňující fluorovou vrstvu odpuzující prach, vlhkost a další nečistoty

Fluorová vrstva na předním členu

Přední člen objektivu disponuje fluorovou vrstvou, která odpuzuje vodu, olej a další nečistoty. Zároveň usnadňuje čištění těchto nečistot a otisků prstů, které na povrchu objektivu ulpívají.

Zjistěte více o fluorové povrchové vrstvě

Detailní snímek sluneční clony na objektiv.

Kompaktní konstrukce sluneční clony na objektiv

Nová sluneční clona na objektiv, dodávaná s modelem FE 16–35mm F2,8 GM II, efektivně brání průniku nežádoucího světla, avšak je menší než sluneční clona dodávaná s objektivem FE 16–35mm F2,8 GM, takže méně překáží při používání a při uložení do brašny na fotoaparát.