PROFESIONÁLNÍ SOUTĚŽ SWPA 2024

VYHLÁŠENÍ FINALISTŮ A UŽŠÍHO VÝBĚRU

© Albrecht Voss, Germany, Shortlist, Professional competition, Architecture & Design, Sony World Photography Awards 2024 .jpg

VÝSTAVA: 19. DUBNA - 6. KVĚTNA 2024 | SOMERSET HOUSE, LONDÝN

 

Světová fotografická organizace s potěšením představuje finalisty a fotografy zařazené do užšího výběru profesionální soutěže Sony World Photography Awards 2024. Soutěž pro profesionální fotografy, která se koná již po sedmnácté, oceňuje výjimečné soubory prací jak za technické mistrovství, tak za originální přístup k vyprávění příběhů.

 

Do soutěže Sony World Photography Awards 2024 bylo přihlášeno přes 395 000 snímků z více než 220 zemí a regionů. Jedná se o historicky nejvyšší počet přihlášek do profesionální soutěže.

 

Nový držitel titulu Fotograf roku 2024 bude vybrán z profesionálních fotografů, kteří postoupili do finále. Jméno vítěze bude vyhlášeno 18. dubna. Fotograf roku získá finanční odměnu ve výši 25 000 USD, digitální fotografické vybavení Sony a navíc možnost samostatně prezentovat svou práci na výstavě Sony World Photography Awards, která se uskuteční příští rok. Tato příležitost dává fotografům možnost dále rozpracovat vítězný projekt nebo vystavit nové práce. Díky tomu získají další publicitu a možnost rozvíjet svou kariéru.

 

Výběr snímků finalistů a fotografů, kteří se dostali do užšího výběru, se představí v rámci výstavy Sony World Photography Awards 2024 v prostorách galerie Somerset House od 19. dubna do 6. května 2024 a poté se vydá na další místa.

 

Předsedkyně poroty Monica Allende za porotu uvedla: „Porotu zaujalo vášnivé vyprávění příběhů, které zachycuje radosti i problémy lidského bytí po celé naší planetě. Byli jsme nadšeni rozmanitým, kvalitní a kreativní paletou stylů přihlášených fotografií.“


Tři finalisté a projekty v jednotlivých kategoriích profesionální soutěže Sony World Photography Awards 2024 jsou:

 

ARCHITEKTURA A DESIGN (ARCHITECTURE & DESIGN)

Siobhán Doran (Irsko) dokumentuje ve své práci Sala Mayor (Obývací pokoj) domovy rodin, které získaly bohatství obchodem s cukrem na Filipínách, a to prostřednictvím série portrétů jejich hlavních obývacích pokojů. Yaser Mohamad Khani (Íránská islámská republika) zkoumá ve svém cyklu Tehran Campus Town nové čtvrti vznikající na předměstí Teheránu prostřednictvím série působivých fotografií městské zástavby ve skalnaté hornaté krajině. Projekt Karola Pałky (Polsko) Spa Island se zase zabývá tím, jak jsou lázeňská zařízení zakotvena v komunitním životě na Slovensku jako prostor pro setkávání a interakci.

© Siobhán Doran, Ireland, Finalist, Professional competition, Architecture & Design, Sony World Photography Awards 2024
© Siobhán Doran, Ireland, Finalist, Professional competition, Architecture & Design, Sony World Photography Awards 2024

KREATIVNÍ FOTOGRAFIE (CREATIVE)

V díle The Gay Space Agency Mackenzie Calle (Spojené státy) nově pojímá historii agentury NASA, která zatím nikdy nevypravila do kosmu astronauta, jenž by se otevřeně hlásil k LGBTQ+. Místo toho vytváří koncepci vesmírné agentury, která by LGBTQ+ astronauty vítala a oslavovala. Tine Poppe (Norsko) zase představuje cyklus Gilded Lilies: Portraits of Cut Flowers, v němž se prostřednictvím pečlivě propracovaných obrazů kytic na pozadí krajiny zničené změnou klimatu zabývá škodlivým dopadem řezaných květin na životní prostředí. V projektu A Thousand Cuts ukazuje Sujata Setia (Spojené království) bolest a odolnost lidí z jihoasijské komunity ve Velké Británii, kteří přežili domácí násilí. Jedná se o sérii složitě vytvořených portrétů s řezy na povrchu fotografií, které odhalují vrstvu červeného papíru pod nimi.

© Mackenzie Calle, United States, Finalist, Professional competition, Creative, Sony World Photography Awards 2024
© Mackenzie Calle, United States, Finalist, Professional competition, Creative, Sony World Photography Awards 2024

 

DOKUMENTÁRNÍ PROJEKTY (DOCUMENTARY PROJECTS)

Davide Monteleone (Itálie) se ve svém cyklu fotografií Critical Minerals - Geography of Energy zabývá těžbou nerostných surovin potřebných pro obnovitelné zdroje energie a blíže se věnuje kruté dřině, s níž je spojena těžba kobaltu v Demokratické republice Kongo. V sérii Spiralkampagnen: Forced ​ ​ Contraception and Unintended Sterilisation of Greenlandic Women zkoumá Juliette Pavy (Francie) trvalé dopady antikoncepční kampaně vedené dánskými úřady v Grónsku v letech 1966-1975, během níž byla tisícům mladých grónských žen bez jejich souhlasu zavedena nitroděložní tělíska, což v mnoha případech vedlo k jejich sterilizaci. Projekt Brenta Stirtona (Jihoafrická republika) LGBTQIA Refugees: Fleeing Uganda dokumentuje životy lidí, kteří byli nuceni opustit Ugandu kvůli přísným zákonům zakazujícím homosexualitu a nyní se snaží znovu vybudovat své životy v bezpečných azylových domech v Keni.

© Davide Monteleone, Italy, Finalist, Professional competition, Documentary Projects, Sony World Photography Awards 2024
© Davide Monteleone, Italy, Finalist, Professional competition, Documentary Projects, Sony World Photography Awards 2024

ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ (ENVIRONMENT)

Projekt Mahé Elipeho (Francie) Echoes of the Hive dokumentuje snahu Mayů v jižním Mexiku zachovat druh včel, který je klíčový pro jejich náboženství a kulturu, poté, co došlo k jejich hromadné otravě pesticidy. Cyklus snímků Tropicalia od Jean-Marca Caimiho a Valentiny Piccinni (Itálie) se zabývá tím, jak se Sicílie přizpůsobila měnícímu se klimatu a rostoucím teplotám, a zaměřuje se na nové zemědělské postupy, které místní zemědělci a vědci zavádějí a začínají pěstovat více tropického ovoce. Maurizio Di Pietro (Itálie) se v sérii Zero Hunger věnuje propagaci hmyzu jako zdroje potravy. Vychází přitom z cíle OSN v oblasti udržitelného rozvoje, kterým je vymýcení hladu.

© Mahé Elipe, France, Finalist, Professional competition, Environment, Sony World Photography Awards 2024
© Mahé Elipe, France, Finalist, Professional competition, Environment, Sony World Photography Awards 2024

KRAJINA (LANDSCAPE)

V cyklu snímků Wildfires of Palermo zachycuje Jim Fenwick (Velká Británie) nevšední barvy palermské oblohy osvětlené lesními požáry zuřícími na sicilském venkově. Eddo Hartmann (Nizozemsko) portrétuje ve svém cyklu fotografií The Sacrifice Zone odlehlou oblast Kazachstánu, která byla kdysi místem rozsáhlých jaderných testů v Sovětském svazu, a pomocí infračerveného záření evokuje dopad lidským okem neviditelné kontaminace radiací. V sérii snímků An Atypical Chinese Landscape představuje Fan Li (pevninská Čína) tajemnou, řídce osídlenou krajinu plnou opuštěných objektů a staveb. Tyto opuštěné objekty připomínají neznámé životy lidí z minulosti a zanechávají v krajině trvalé stopy.

© Jim Fenwick, United Kingdom, Finalist, Professional competition, Landscape, Sony World Photography Awards 2024
© Jim Fenwick, United Kingdom, Finalist, Professional competition, Landscape, Sony World Photography Awards 2024

PORTFOLIO

V cyklu Quest for Coherence od Aly Hazzaa (Egypt) zachycuje fotografka díky svému smyslu pro detail a hravému přístupu k pouliční fotografii vtipné vizuální momenty v káhirských ulicích. Angelika Kollin(Estonsko) se ve své sérii Parenthood zabývá konceptem rodiny jako jádra života prostřednictvím série černobílých portrétů rodičů a jejich dětí. V cyklu Jorge Mónaca (Argentina) pojmenovaném Portraits and Landscapes zve fotograf diváka k tomu, aby se ponořil do intimních příběhů fotografovaných osob, a nabízí tak přemýšlivý pohled na lidskou rozmanitost.

© Aly Hazzaa, Egypt, Finalist, Professional competition, Portfolio, Sony World Photography Awards 2024
© Aly Hazzaa, Egypt, Finalist, Professional competition, Portfolio, Sony World Photography Awards 2024

PORTRÉT (PORTRAITURE)

Po rozsáhlém archivním výzkumu, který Drew Gardner (Velká Británie) prováděl ve spolupráci s genealogy, vypátral fotograf potomky černošských bojovníků z americké občanské války, jež na svých fotografiích následně zachytil. Vytvořil tak cyklus Descendants of Black American Civil War Combatants, v němž rekonstruuje fotografie černošských bojovníků z americké občanské války prostřednictvím portrétů jejich pózujících potomků. V projektu Valeryho Poshtarova (Bulharsko) Father and Son požádal fotograf otce a jejich syny pocházející z Bulharska, Gruzie, Turecka, Arménie, Srbska a Řecka, aby se drželi za ruce. Tento malý, ale důležitý akt rodinné něhy vytváří intimní a dojemný portrét mužnosti a otcovských vztahů. V sérii snímků The First Car zachycuje Adali Schell (Spojené státy) své přátele v jejich prvních autech. Evokuje tak pocit společné cesty, napůl zapomenutých vzpomínek a pocit mladického neklidu při dospívání v L. A.

© Drew Gardner, United Kingdom, Finalist, Professional competition, Portraiture, Sony World Photography Awards 2024
© Drew Gardner, United Kingdom, Finalist, Professional competition, Portraiture, Sony World Photography Awards 2024

SPORT

Angelika Jakob (Německo) se ve své práci Finger Wrestling in Bavaria věnuje méně známému sportu – prstovému zápasu. Jakob na snímcích s humorem a vřelostí zachycuje intenzivní trénink, při němž se používají závaží na prsty, a bouřlivou atmosféru mistrovství. Cyklus snímků Kald Sòl autora Thomase Meurota (Francie) sleduje výpravu za surfováním v mrazivém islandském počasí. Černobílé provedení snímků zdůrazňuje mrazivé teploty, které přetrvávají, i když venku zářilo zimní slunce. Projekt Surf in Dakar (Itálie) fotografa Tommasa Pardiniho se zase zabývá vzkvétající senegalskou surfařskou scénou. Tu představuje prostřednictvím cesty nadějného mladého surfaře, který se chce prosadit na mezinárodní scéně.

© Angelika Jakob, Germany, Finalist, Professional competition, Sport, Sony World Photography Awards 2024
© Angelika Jakob, Germany, Finalist, Professional competition, Sport, Sony World Photography Awards 2024

ZÁTIŠÍ (STILL LIFE)

V cyklu Still Like Art zachytil fotograf Peter Franck (Německo) sérii podivných a surrealistických kompozic a zátiší, zachycených v strohém černobílém provedení. Beth Galton (Spojené státy) se svým projektem London Plane Tree zamýšlí nad odhalováním vrstev naší identity prostřednictvím fotografií pásů stromové kůry, které překrývá autoportréty. Série Flora od Federica Scarchilliho (Itálie) vyzdvihuje zásadní roli rostlin v medicíně. Staví proti sobě fotografie klíčových druhů, které se zasloužily o rozvoj moderní medicíny, a úhledné řady symetricky vyskládaných pilulek.

© Peter Franck, Germany, Finalist, Professional competition, Still Life, Sony World Photography Awards 2024
© Peter Franck, Germany, Finalist, Professional competition, Still Life, Sony World Photography Awards 2024

DIVOKÁ ZVÍŘATA A PŘÍRODA (WILDLIFE & NATURE)

Eva Berler (Řecko) přináší divákům svým dílem Suspended Worlds bližší pohled do světa pavučin, kde se zastavil čas, a zachycuje umělecké, nepravidelné složitosti těchto pomíjivých výtvorů. Ve svém projektu Footsteps of Giants odhaluje fotograf Jasper Doest (Nizozemsko) křehkou rovnováhu mezi lidmi a slony ve venkovských oblastech Zambie – nelehké příměří, které je stále více narušováno tím, jak obě populace soupeří o omezené zdroje. V sérii snímků King Without a Throne: Poached or Dehorned, dokumentuje fotograf Haider Khan (Indie) život dvou nosorožců chované v zajetí v Německu a Indii. Série zkoumá rozporuplnost "odrohování", které sice pomáhá chránit nosorožce před pytláky, ale na druhou stranu způsobuje, že jsou bez své přirozené obrany zranitelní.

© Eva Berler, Greece, Finalist, Professional competition, Wildlife & Nature, Sony World Photography Awards 2024 ​
© Eva Berler, Greece, Finalist, Professional competition, Wildlife & Nature, Sony World Photography Awards 2024 ​

Práce finalistů a fotografů zařazených do užšího výběru v profesionální soutěži hodnotili: Elena Navarro, kurátorka, producentka a konzultantka v oblasti fotografie, Mexiko; Mutsuko Ota, ředitelka redakce časopisu IMA, Japonsko; Elisabeth Sherman, hlavní kurátorka, ředitelka výstav a sbírek Mezinárodního centra fotografie (ICP), Spojené státy; Tanzim Wahab, kurátor Spore Initiative, Německo a ředitel festivalu Chobi Mela, Bangladéš; a Monica Allende, nezávislá kurátorka, konzultantka v oblasti fotografie a předsedkyně poroty.


FINALISTÉ SOUTĚŽE PROFESIONÁLŮ A UŽŠÍ VÝBĚR

ARCHITEKTURA A DESIGN

Finalisté

Siobhán Doran, Irsko

Yaser Mohamad Khani, Íránská islámská republika

Karol Pałka, Polsko

Užší výběr

Francesco Amorosino, Itálie

Maciej Czarnecki, Polsko

Joseph Horton, Spojené království

Marc Koegel, Kanada

Julia Mustonen-Dahlkvist, Finsko

Nick Ng, Malajsie

Albrecht Voss, Německo

KREATIVNÍ FOTOGRAFIE

Finalisté

Mackenzie Calle, Spojené státy

Tine Poppe, Norsko

Sujata Setia, Spojené království

Užší výběr

Daniela Balestrin, Brazílie

Diana Cheren Nygren, Spojené státy

Peter Franck, Německo

Noru Innes, Finsko

Lei Jiang, Pevninská Čína

Romain Laurendeau, Francie

Qiu Yan, pevninská Čína

DOKUMENTÁRNÍ PROJEKTY

Finalisté

Davide Monteleone, Itálie

Juliette Pavy, Francie

Brent Stirton, Jihoafrická republika

Užší výběr

Raphael Alves, Brazílie

Ernesto Benavides, Peru

Natalia Garbu, Moldavsko

Eddo Hartmann, Nizozemsko

Jens Juul, Dánsko

Frankie Mills, Spojené království

Renaud Philippe, Kanada

ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

Finalisté

Jean-Marc Caimi & Valentina Piccinni, Itálie

Mahé Elipe, Francie

Maurizio Di Pietro, Itálie

Užší výběr

Javier Arcenillas, Španělsko

Aletheia Casey, Austrálie

Sachin Ghai, Indie

Jonas Kakó, Německo

Maximilian Mann, Německo

Kathleen Orlinsky, Spojené státy

KRAJINA

Finalisté

Jim Fenwick, Spojené království

Eddo Hartmann, Nizozemsko

Fan Li, pevninská Čína

Užší výběr

Liang Chen, pevninská Čína

Hendrik J. Hunter, Nizozemsko

Kevin Kraugartner, Německo

Alessio Paduano, Itálie

Ekrem Sahin, Turecko

Jevhen Samučenko, Ukrajina

Haozheng Wu, Macao

PORTFOLIO

Finalisté

Aly Hazzaa, Egypt

Angelika Kollin, Estonsko

Jorge Mónaco, Argentina

Užší výběr

Paweł Bojarski, Polsko

Lydia Grizzle, Spojené státy

Horst Kirstner, Německo

Anna Neubauer, Rakousko

Mojtaba Radmanesh, Íránská islámská republika

 

PORTRÉT

Finalisté

Drew Gardner, Spojené království

Valery Poshtarov, Bulharsko

Adali Schell, Spojené státy

Užší výběr

Liang Chen, pevninská Čína

Owen Harvey, Spojené království

Jiatong Lu, pevninská Čína

Michael O. Snyder, Spojené státy

 

SPORT

Finalisté

Angelika Jakob, Německo

Thomas Meurot, Francie

Tommaso Pardini, Itálie

Užší výběr

Lorenzo Foddai, Itálie

Oles Kromplias, Ukrajina

James Rokop, Spojené státy

Piotr Sadurski, Polsko

Kai Schwörer, Německo

Luis Tato, Španělsko

Lucas Urenda, Chile

 

ZÁTIŠÍ

Finalisté

Peter Franck, Německo

Beth Galton, Spojené státy

Federico Scarchilli, Itálie

Užší výběr

William Abranowicz, Spojené státy

Raúl Belinchón Hueso, Španělsko

Kristina Kulak, Rakousko

Helen McLain, Spojené státy

Michael Young, Spojené státy

DIVOKÁ ZVÍŘATA & PŘÍRODA

Finalisté

Eva Berler, Řecko

Jasper Doest, Nizozemsko

Haider Khan, Indie

Užší výběr

Steven Begleiter, Spojené státy

Kathryn Cooper, Spojené království

Massimo Giorgetta, Itálie

Kathleen Orlisnky, Spojené státy

Jen Osborne, Kanada

Jacques Smit, Jihoafrická republika

Lukáš Zeman, Česká republika

 

 

Tomáš Korch

PR Manager, Bison & Rose

O SOUTĚŽI SONY WORLD PHOTOGRAPHY AWARDS

Celosvětově uznávaná soutěž Sony World Photography Awards, kterou pořádá Světová fotografická organizace (World Photography Organisation), je jednou z nejdůležitějších celosvětových událostí v kalendáři fotografů. Tato soutěž, do níž je možné se přihlásit zdarma, letos vstupuje již do svého 17. ročníku. Je celosvětovým hlasem fotografie a přináší zcela zásadní pohled na současnou fotografii. Jak pro etablované, tak i pro začínající fotografy nabízí tato soutěž prvotřídní možnosti, jak mohou svoji práci zviditelnit. Soutěž kromě toho uděluje ocenění nejvlivnějším umělcům světa, kteří s fotografickým médiem pracují, a to formou ceny za výjimečný přínos fotografii, mezi jejíž držitele se v uplynulých letech zařadili například William Eggleston, Marry Ellen Mark, Martin Parr, Candida Höfer, Nadav Kander, Gerhard Steidl, Edward Burtynsky, Graciela Iturbide a Rinko Kawauchi. V rámci soutěže se během prestižní každoroční výstavy v londýnské galerii Somerset House představí světu díla vítězů i práce fotografů, kteří se umístí v užším výběru. Naše hashtagy jsou #SonyWorldPhotographyAwards and #SWPA2024. ​ worldphoto.org/sony-world-photography-awards-exhibition

 

O SVĚTOVÉ FOTOGRAFICKÉ ORGANIZACI

Světová fotografická organizace je přední globální platforma zaměřená na rozvoj a podporu fotografické kultury. Naše programové a soutěžní iniciativy poskytují cenné příležitosti umělcům působícím v oblasti fotografie a pomáhají rozšiřovat diskusi o jejich práci. Soutěž Sony World Photography Awards je nejdůležitějším programem Světové fotografické organizace. Tato soutěž vznikla roku 2007 a je jednou z největších a nejprestižnějších fotografických soutěží. Oslavuje tvorbu předních i začínajících umělců a každoročně přiláká na výstavy desítky tisíc návštěvníků po celém světě. Světová fotografická organizace je fotografickým oddělením organizace Creo, která je zodpovědná za realizaci iniciativ a programů ve třech odvětvích: fotografie, film a současné umění. Sledujte Světovou fotografickou organizaci na Instagramu (@worldphotoorg), Twitteru (@WorldPhotoOrg) a LinkedIn/Facebooku (World Photography Organisation).

CREO

Organizace Creo iniciuje a pořádá akce a programy ve třech klíčových oblastech: fotografie, film a současné umění. Společnost Creo byla založena v roce 2007 jako Světová fotografická organizace a od té doby se její působnost rozrostla. Tato organizace nadále plní své poslání rozvíjet smysluplné příležitosti pro tvůrce a rozšiřovat rozsah svých kulturních aktivit. Dnes mezi její stěžejní projekty patří soutěž Sony World Photography Awards, PHOTOFAIRS Shanghai, Photo London a Sony Future Filmmaker Awards. Ve spolupráci se společností Angus Montgomery Arts pomáhá Creo realizovat projekty skupiny, které zahrnují některé z předních světových veletrhů umění. Název Creo je odvozen od latinského výrazu pro „tvořím“ a v tomto duchu si Creo klade za cíl podporovat a propagovat tvůrčí hlasy. www.creoarts.com

 

Dostávejte aktualizace do své poštovní schránky

Kliknutím na „Odebírat“ potvrzuji, že jsem si přečetl/a Zásady ochrany osobních údajů a souhlasím s nimi.