OTEVŘENÁ SOUTĚŽ 2024

VYHLÁŠENÍ VÍTĚZŮ JEDNOTLIVÝCH KATEGORIÍ A UŽŠÍHO VÝBĚRU

© Anna Rossetti, Italy, Shortlist, Open Competition, Architecture, Sony World Photography Awards 2024.jpg

VÝSTAVA: 19. DUBNA - 6. KVĚTNA 2024 | SOMERSET HOUSE, LONDÝN

Světová fotografická organizace s potěšením představuje vítěze jednotlivých kategorií a jména fotografů postupujících do užšího výběru v otevřené soutěži Sony World Photography Awards 2024. Soutěž oceňuje nejlepší jednotlivé snímky z celého světa, které vznikly v roce 2023.

Do soutěže Sony World Photography Awards 2024 bylo přihlášeno více než 395 000 snímků z více než 220 zemí a regionů. Vítězové jednotlivých kategorií získají digitální fotografické vybavení od společnosti Sony a utkají se o prestižní titul Fotograf roku v otevřené kategorii a odměnu 5 000 dolarů (USD).

Celkový vítěz otevřené soutěže bude vyhlášen na slavnostním předávání cen 18. dubna v Londýně. Vybrané vítězné snímky a snímky z užšího výběru budou vystaveny v rámci výstavy Sony World Photography Awards v galerii Somerset House od 19. dubna do 6. května 2024 a poté se vydají na turné do dalších míst.

 

Deseti vítězi jednotlivých kategorií se stali:


ARCHITEKTURA (ARCHITECTURE)

Ana Skobe (Slovinsko) se snímkem Falling Out of Time, který zobrazuje maják na pozadí jasné oblohy za soumraku, jehož elegantní geometrický design kontrastuje s pobřežní krajinou a osamělou postavou.

KREATIVNÍ (CREATIVE)

Rob Blanken (Netherlands) za makrofotografii krystalů aminokyselin B-alaninu, L-glutaminu a glycinu, která ukazuje pozoruhodné barvy a textury těchto komplexních struktur.

KRAJINA (LANDSCAPE)

Liam Man (Spojené království) se snímkem Moonrise Sprites over Storr, který zachycuje nejranější okamžiky vycházejícího Měsíce a několik světel z dronu nad kopcem Old Man of Storr na ostrově Skye ve Skotsku. Snímek byl pořízen během sněhové bouře a byl pořízen s velkou pečlivostí těsně předtím, než měsíční světlo příliš zesílilo.

LIFESTYLE

Alvin Kamau (Keňa) se studiovou fotografii Twende Ziwani (Pojďme k jezeru) inspirovanou módní fotografií, na níž modelka pózuje a dívá se mimo záběr.

POHYB (MOTION)

Samuel Andersen (Norsko) se snímkem Rider Getting Down and Dirty, akčním záběrem jezdce na horském kole projíždějícího blátivou částí trati na norském národním šampionátu v Hafjell Bike Parku, který rozstřikuje bláto do objektivu kamery.

SVĚT PŘÍRODY A DIVOKÁ ZVÍŘATA (NATURAL WORLD & WILDLIFE)

Ian Ford (Velká Británie) za snímek Caiman Crunch, na němž jaguár útočí na kajmana na břehu řeky. Fotograf sledoval, jak jaguár pronásleduje svou kořist, a zachytil přesně okamžik, kdy se na ni vrhá.

OBJEKT (OBJECT)

Toni Rinaldo (Indonésie) se snímkem Coalition, pečlivě komponovaným záběrem dvou židlí v čekárně. Fotografka vysvětluje, že různé barvy židlí evokují sounáležitost různých kultur, které vedle sebe v indonéské společnosti existují.

PORTRÉT (PORTRAITURE)

Michelle Sank (Velká Británie) se snímkem Zenande, Sinawe, Zinathi and Buhle at Sea Point Pavilion, Cape Town, zobrazujícím skupinu teenagerů během dne stráveného na koupališti. Fotografka se zamýšlí nad tím, jak se město změnilo od konce apartheidu, a uvažuje o tom, jak se nyní oslavuje kulturní a sociální rozmanitost.

STREETOVÁ FOTOGRAFIE (STREET PHOTOGRAPHY)

Callie Eh (Malajsie) se snímkem The Hand, který zachycuje prchavý okamžik ze svatebního průvodu v nepálském Bhaktapuru. Ženich je téměř úplně skrytý a přes okénko projíždějícího auta je vidět pouze mávající ruka.

CESTOVNÍ FOTOGRAFIE (TRAVEL)

Yan Li (pevninská Čína) se snímkem Between Calm and Catastrophe (Mezi klidem a katastrofou), který představuje klidnou plovoucí vesnici na tichém břehu jezera Titicaca v kontrastu s blížícím se nebezpečím požáru na nedaleké pevnině.

Letošní otevřenou soutěž hodnotil Daniel Blochwitz, kurátor švýcarského fotografického festivalu v Lenzburgu.

Celkoví vítězové studentské soutěže, soutěže pro mladé fotografy, otevřené a profesionální soutěže Sony World Photography Awards 2024 budou vyhlášeni 18. dubna 2024. Jejich práce se představí na výstavě v londýnské galerii Somerset House ve dnech 19. dubna až 6. května 2024. Další informace o vítězích a užším výběru naleznete na adrese www.worldphoto.org

VÍTĚZOVÉ OTEVŘENÉ SOUTĚŽE 2024 A UŽŠÍ VÝBĚR

ARCHITEKTURA

Vítěz kategorie

Ana Skobe, Slovinsko

Užší výběr

Mark Benham, Velká Británie

Lim Chien Ting, Malajsie

Marcelo Cugliari, Argentina

Sophia Li, USA

Markus Naarttijärvi, Švédsko

Anna Rossetti, Itálie

Yang Shu, pevninská Čína

Chau Lun Shum, Hongkong

Eng Tong Tan, Malajsie

Hadriel Torres, Itálie

Siu Hang Andrew Tsang, Spojené království

Sheng Wang, pevninská Čína

Huanzhen Yang, pevninská Čína

Xiangsheng Zhang, pevninská Čína

KREATIVNÍ FOTOGRAFIE

Vítěz kategorie

Rob Blanken, Nizozemsko

Užší výběr

Laurence Cabantous, Francie

Elizabeth Casasola, Mexiko

Murray Chant, Nový Zéland

Jana Fašungová, Slovensko

Alastair McLellan, Spojené království

Margit Lisa Roeder, Německo

Hiromichi Shimizu, Japonsko

Natalie Strohmaier, Německo

Yang Tongyu, pevninská Čína

Rob Trendy, Spojené království

Maciej Wróblewski, Polsko

Bin Yang, USA

Ann Zhulan, Ukrajina

KRAJINA

Vítěz kategorie

Liam Man, Velká Británie

Užší výběr

Marco Capitanio, Itálie

Barry Crosthwaite, USA

Garrett Davis, USA

Filip Hrebenda, Slovensko

Guangming Hu, pevninská Čína

Charles Janson, USA

Li Jun, pevninská Čína

Lisa K. Kuhn, USA

Juan Lopez Ruiz, Španělsko

Ivan Padovani, Malta

Vladimir Tadić, Bosna a Hercegovina

Zhihe Yang, pevninská Čína

Marcin Zajac, Polsko

LIFESTYLE

Vítěz kategorie

Alvin Kamau, Keňa

Užší výběr

Sergio Attanasio, Itálie

Anirudha (Robi) Chakraborty, USA

Tony Cowburn, Velká Británie

Argus Paul Estabrook, USA

Leo Huang, Tchaj-wan

Philip Joyce, Velká Británie

Mahesh Pamidimarthi, Indie

Paul Robertson, Irsko

Amy Sacka, USA

Rosella Tapella, Itálie

Catherine Wang, USA

POHYB

Vítěz kategorie

Samuel Andersen, Norsko

Užší výběr

Matteo Baronio, Itálie

Serkan Dogus, Turecko

Jelly Febrian, Indonésie

ChenYu Hsieh, Tchaj-wan

Thusitha Jayasundara, Srí Lanka

Herman Morrison, Indonésie

Andrew Moss, Velká Británie

Ron Ratner, USA

John Studwell, USA

Frederic Volpato, Francie

Sarah Wouters, Nizozemsko

F. Dilek Yurdakul, Turecko

Ryszard Zembrzuski, Polsko

 

SVĚT PŘÍRODY A DIVOKÁ ZVÍŘATA

Vítěz kategorie

Ian Ford, Velká Británie

Užší výběr

Christopher Baker, USA

Jesus Frias, Španělsko

Stuart James, USA

Pedro Jarque Krebs, Peru

Jayaprakash Joghee Bojan, Indie

Jonathan McSwain, USA

Thien Nguyen Ngoc, Vietnam

Francis Principe-Gillespie, Spojené království

Christopher Ratcliff Iverson, USA

Elodie Ruelleux-Dagorne, Francie

Rina Saito, Japonsko

Chris Schmid, Švýcarsko

Pui Sun Tang, Malajsie

Chee Kin Wong, Malajsie

OBJEKT

Vítěz kategorie

Toni Rinaldo, Indonésie

Užší výběr

Petia Angelova, Bulharsko

Robyn Barron, Austrálie

Martina Ceravolo, Itálie

Aleksandra Garbarczyk, Polsko

Ian Knaggs, Velká Británie

Tom Laszlo, Maďarsko

Doris Mangalu, Tanzanská republika

Marcos Medina Garcia, Španělsko

Daria Pietrasiewicz, Polsko

Oliver Sequenz, Německo

Natalie Strohmaier, Německo

PORTRÉT

Vítěz kategorie

Michelle Sank, Velká Británie

Užší výběr

Frederic Aranda, Velká Británie

Jonah Atkins, Kanada

Jon Enoch, Velká Británie

Mark Harrison, Velká Británie

Lloyd Jonathan Wright, Velká Británie

Andreas Kanellopoulos, Řecko

Vladimir Karamazov, Bulharsko

Tetiana Nikitina, Ukrajina

Maira Ray, Brazílie

Tyler Schiffman, USA

Amadeusz Świerk, Polsko

STREETOVÁ FOTOGRAFIE

Vítěz kategorie

Callie Eh, Malajsie

Užší výběr

Sonia De Wit, Belgie

Deepbrata Dutta, Indie

Seyed Ali Hosseini Far, Íránská islámská republika

Kathryn Mussallem, Kanada

Panfil Pîrvulescu, Rumunsko

Xavier Ponce, Ekvádor

Manuel Sáez Campillos, Španělsko

Apolo Sales, Brazílie

Stefano Valerio, Itálie

Carlo Yuen, Hongkong

 

CESTOVNÍ FOTOGRAFIE

Vítěz kategorie

Yan Li, pevninská Čína

Užší výběr

Matthew DeSantis, USA

Nicola Ducati, Itálie

Wasiri Gajaman, Srí Lanka

Todd Kennedy, Austrálie

Setsuna Kurouzu, Japonsko

Oscar Manso, Španělsko

Cziráki Orsolya Boglárka, Maďarsko

Alexandre Pietra, Švýcarsko

Joy Saha, Bangladéš

Azlan Shah Sahubar Naina Mohamed, Malajsie

John Seager, Velká Británie

Tran Tuan Viet, Vietnam

Beatrice Wong, Hongkong

 

 

 

Tomáš Korch

PR Manager, Bison & Rose

 

 

 

 

Dostávejte aktualizace do své poštovní schránky

Kliknutím na „Odebírat“ potvrzuji, že jsem si přečetl/a Zásady ochrany osobních údajů a souhlasím s nimi.