FX3_front

Společnost Sony uvádí na trh plnoformátovou kameru FX3 s cinema look a vylepšeným ovládáním pro tvůrce

26 úno, 2021

Nejkompaktnější a nejlehčí kamera řady Cinema Line a první volba pro tvůrce, kteří usilují o novou kinematografickou svobodu

Hlavní vlastnosti produktu FX3:

Společnost Sony dnes oficiálně představila kameru FX3 (model ILME-FX3), která kombinuje to nejlepší ze špičkové digitální kinematografické technologie společnosti Sony s pokročilými zobrazovacími funkcemi bezzrcadlovek Alpha™ a přináší dokonalý cinematic look.

Nejnovější přírůstek do řady Cinema Line společnosti Sony, model FX3, přináší cinematic look, profesionální ovladatelnost a spolehlivost v jednom zařízení. Je odpovědí na potřeby mladých tvůrců, kteří hledají nové způsoby, jak vyjádřit své tvůrčí vize. Nový model poskytuje vynikající kvalitu obrazu a hodí se pro natáčení v malém měřítku nebo natáčení jednou osobou. FX3 se může pochlubit prvotřídním výkonem ostření, optickou stabilizací obrazu, designem pro pohodlné snímání z ruky a pokročilým odváděním tepla pro prodlouženou dobu záznamu. To vše v kompaktním a lehkém těle, které přináší výkon a mobilitu, jež splní rostoucí požadavky dnešních tvůrců obsahu.

„Model FX3 byl navržen tak, aby přeměnil kreativní vizi na realitu,“ řekl Yann Salmon Legagneur, ředitel produktového marketingu divize Digital Imaging společnosti Sony Europe. „Umožňuje tvůrcům ukázat jejich vizuální výraz světu kinematografie díky pohlcujícímu obsahu. Budeme i nadále podporovat světové tvůrce prostřednictvím řady Cinema Line od Sony.“

Cinematic Look

Model FX3 se chlubí špičkovou technologií obrazového snímače Sony, který umožňuje dosáhnout vysokých rychlostí zpracování a vynikající kvality obrazu. Fullframový snímač Exmor R CMOS se zadním osvitem a rozlišením 10,2 megapixelů (přibližně efektivních) pro nahrávání filmů (a 12,1 efektivních megapixelů pro fotografie) a procesor pro zpracování obrazu BIONZ XR společně zajišťují vysokou citlivost s nízkým šumem. Standardní rozsah ISO je 80 až 102400 (při natáčení videa lze rozšířit na 409600) a působivý dynamický rozsah 15+ kroků[ii].

S ohledem na rostoucí potřebu větší hloubky výrazu umožňuje FX3, stejně jako kamery FX9 a FX6 Cinema Line, uživatelům vytvářet kinematografický dojem bez postprodukce pomocí S-Cinetone. Na základě znalostí o barvách inspirovaných vlajkovou kamerou Sony VENICE přináší S-Cinetone přirozené střední tóny, jemné barvy a měkké světlé tóny, které jsou pro cinema look nezbytné.

Vytvářejte videa s nahráváním 4K přímo v kameře rychlostí až 120 snímků za sekundu[iii]. Mimořádně plynulé zpomalené záběry[vi] (až 5x) v rozlišení QFHD (3840 x 2160) s automatickým zaostřováním poskytují nové možnosti vyjádření.

Navrženo pro pohodlné natáčení v jedné osobě (Solo-Shooting)

Nejkompaktnější a nejlehčí kamera z řady Cinema Line je ideální pro natáčení z ruky, gimbalu a z dronu. Váží pouhých 715 gramů včetně baterie a paměťových karet a tělo je vysoké 77,8 mm, široké 129,7 mm a hluboké 84,5 mm – bez vystouplých částí. Rukojeť kamery byla pečlivě navržena tak, aby poskytovala optimální flexibilitu, stabilitu a pohodlí pro dlouhé natáčení.

Tělo kamery FX3 bylo navrženo pro mobilitu a efektivitu. Disponuje pěti otvory pro závit (1 / 4-20 UNC), což umožňuje snadné připojení kompatibilního příslušenství. Tělo je zároveň dostatečně lehké pro natáčení z ruky, snadno se přenáší a nastavuje. Dodávaná jednotka rukojeti XLR se bez speciálních nástrojů bezpečně připevní k tělu pomocí patice Multi Interface Shoe a poskytuje tři další otvory se závity pro připojení příslušenství: dva nahoře a jeden na konci. Můžete bezpečně připevnit externí monitory, rekordéry, bezdrátové mikrofonní přijímače, patice pro příslušenství (cold shoe) nebo jiné doplňky.

Jednotka XLR je vybavena dvěma zvukovými vstupy XLR / TRS do FX3, díky nimž umožňuje pořizování vysoce kvalitního zvukového záznamu. S volitelným mikrofonem XLR je možné digitální zvuková data přenášet přímo do kamery a dosáhnout tak vynikající zvukové kvality. Nastavení kamery nabízí různé formáty pro záznam zvuku, včetně 4kanálového 24bitového záznamu. Protože je adaptér XLR integrován do rukojeti a nevyžaduje žádné další kabely ani baterie, umožňuje pohodlné sestavení.

Kamera FX3 přichází se systémem ostření Fast Hybrid autofocus (AF) s využitím 627[vii] bodů fázové detekce ostření během záznamu videa. Kamera je dále vylepšena o funkci Touch Tracking (sledování v reálném čase Real-time Tracking), kde pouhým dotykem v místě, kde se na obrazovce monitoru nachází požadovaný objekt, docílíte automatického zaostření a sledování tohoto objektu. Přesné a plynulé zaostření je zajištěno pomocí Real-time Eye AF – technologie, která přesně sleduje oko, i když se objekty dívají dolů nebo nahoru ve velkých úhlech. Kromě toho jsme zahrnuli a vylepšili také další funkce AF na základě zpětné vazby od profesionálních uživatelů, včetně AF Transition Speed, AF Subject Shift Sensitivity, intuitivního ovládání a podpory AF při ručním zaostřování. Tyto funkce AF byly použity u modelu FX3, aby zajistily stabilní, flexibilní a přesné zaostření v jakékoli situaci, a lze je snadno ovládat i při individuálním natáčení.

Fotoaparát FX3 je vybaven pětiosou optickou stabilizací obrazu v těle, která je vysoce efektivní při natáčení z ruky. Díky vysoce přesné stabilizační jednotce a gyroskopickým senzorům nabízí novinka aktivní režim (Active Mode)[iv], který lze použít při natáčení filmů v jakémkoliv formátu, včetně 4K. Stabilizace obrazu v těle zajišťuje, aby bylo možné dosáhnout efektivní stabilizace u široké škály objektivů, včetně objektivů s bajonetem E, které nemají vlastní stabilizaci. FX3 navíc zaznamenává metadata stabilizace obrazu, která umožňují provádět praktické úpravy během postprodukce pomocí Catalyst Browse/Prepare[viii].

Rozšiřitelnost a ovladatelnost pro tvůrce obsahu

Ovládání

Při navrhování FX3 nedošlo k žádným kompromisům, pokud jde o profesionální ovládání a manipulaci. Tlačítka často používaná při natáčení filmů, jako je ISO, clona a vyvážení bílé, jsou umístěna na rukojeti a na horní části těla. Design umožňuje sólovým tvůrcům ovládat tlačítka jednou rukou. Kromě toho zajišťuje maximální efektivitu také 140 funkcí, které lze přiřadit 15 uživatelským tlačítkům.

Páčka zoomu umístěná v horní části rukojeti nejenže ovládá kompatibilní objektivy s aktivním zoomem, ale umožňuje také použití funkce Clear Image Zoom s bezmotorovým zoomem a pevnými objektivy s menší degradací obrazu, což snižuje počet objektivů potřebných pro mnohé projekty. Tato páčka také umožňuje plynulé přiblížení, které je při manuálním ovládání zoomovým kroužkem obtížné.

Na přední a zadní straně kamery jsou umístěny indikátory záznamu (tally), které umožňují uživateli snadno rozeznat, zda kamera natáčí. Boční dotykový LCD displej s variabilním úhlem, který se vyklápí do strany, umožňuje snadné ovládání a je vhodný pro záběry pořízené pomocí gymbalu, komplikované úhly, ruční ovládání a další. Flexibilní režim expozice (Flexible Exposure Mode) přináší u modelu FX3 podobnou funkci automatického / manuálního přepínání, jakou disponují ostatní kamery řady FX pro clonu (iris) a rychlost závěrky a ISO, které lze nastavit nezávisle. Krátké stisknutí přiřazených uživatelských tlačítek umožňuje přepínání mezi uzamčením ovládáním / manuálním a dlouhé stisknutí uživatelských tlačítek umožňuje zapnutí / vypnutí přepínání automatického nastavení.

Spolehlivost

Tvůrci potřebují víc než jen vylepšené funkce a výkon; potřebují také spolehlivost a odolnost. Model FX3 kombinuje ventilátor pro aktivní chlazení s účinným odváděním tepla, což zajišťuje nepřerušovaný záznam 4K 60p bez vypnutí kvůli přehřátí[v]. Nově vyvinutý ventilátor zajišťuje vysoce účinné chlazení.

Nová kamera má také konstrukci odolnou proti prachu a vlhkosti[ix]a odolné šasi ze slitiny hořčíku. USB PD (Power Delivery) navíc podporuje rychlé nabíjení[x]a umožňuje nepřerušovaný záznam.

Možnosti rozšíření

Model FX3 je kompatibilní s několika nahrávacími funkcemi, včetně gamma S-Log3 s barevným prostorem S-Gamut3.Cine pro zachování bohatých barev a gradace, které lze nahrávat ve vysokém dynamickém rozsahu a širokém barevném gamutu. Podporuje také interní nahrávání ve formátech XAVC S™ a XAVC S-I ve formátu 4K (QFHD) a FHD a XAVC HS™ (pouze MPEG-H HEVC / H.265, 4K). Video 4K 60p v 10bitovém formátu 4: 2: 2 nebo 16bitovém formátu RAW lze na externí zařízení odeslat prostřednictvím konektoru FX3 HDMI typu A.

FX3 také nabízí rychlé moderní sloty pro média, které přispívají k nebývalé svobodě natáčení díky dvěma kartám CFexpress Type A. Na obě karty lze při zálohování zaznamenat stejná data současně a režim „relay“ zajistí automatické přepnutí na druhou paměťovou kartu, když se během záznamu první paměťová karta zaplní.

Nová kamera byla vybavena pokročilými funkcemi konektivity, aby lépe pomohla profesionálním tvůrcům s funkcemi vysokorychlostní bezdrátové sítě LAN (pásmo 2,4 GHz nebo 5 GHz[xi]) a kabelovým připojením LAN prostřednictvím kompatibilního adaptéru USB-Ethernet. Model FX3 také podporuje vzdálené snímání z počítače pomocí aplikace Imaging Edge Desktop™ „Remote“ přes Wi-Fi nebo připojení SuperSpeed USB 5 Gbps přes terminál USB Type-C®.

O řadě Cinema Line

Cinema Line je řada záznamových zařízení, která přinášejí cinematic look, a staví na dlouholetých zkušenostech společnosti Sony s digitální kinematografickou produkcí. Navíc přinášejí vylepšenou funkčnost a spolehlivost, které reagují na celou řadu náročných požadavků tvůrců.

Součástí řady Cinema je digitální kinofilmová kamera VENICE, která je vysoce ceněna v oboru celovečerních a seriálových produkcí, profesionální kamera FX9, která je oblíbená pro dokumentární a dramatickou tvorbu a model FX6, určený pro pohotové natáčení a tvorbu obsahu. Rozšířením nabídky o nový model FX3, nejkompaktnější kameru v této řadě, nabízí Sony skutečně řadu univerzálních kreativních nástrojů pro všechny typy vizuálních vypravěčů.

Cena a dostupnost

Nová fullframová kamera FX3 řady Cinema Line bude v prodeji od března 2021 a bude se prodávat přibližně za 124 990 Kč u autorizovaných prodejců Sony.

Exkluzivní příběhy o produktech řady Cinema, FX3 a dalších zobrazovacích produktech společnosti Sony najdete na https://www.sony.net/cinema-line a https://www.sony.co.uk/alphauniverse – zdroje určené ke vzdělávání a inspiraci všech fanoušků technologie Sony pro tvorbu obsahu a fotografování.

Podrobné informace o produktu naleznete na adrese: https://www.sony.cz/electronics/fotoaparaty-s-vymennymi-objektivy-2/ilme-fx3

Produktové video o modelu FX3 si můžete prohlédnout zde: https://youtu.be/AXadUcPdCTo

Pro více informací, prosím, kontaktujte:

Lucie Brochová, Consultant, PR agentura společnosti SONY, Bison & Rose, +420 739 483 442, e-mail: lucie.brochova@bisonrose.cz

[i] Přibližný počet efektivních megapixelů pro video. 12,1 megapixelů pro fotografie.

[ii] Filmy S-Log 3. Interní test společnosti Sony.

[iii] S 10 % ořezem obrazu.

[iv] Mírné oříznutí obrazu v aktivním režimu. „Standardní“ nastavení se doporučuje pro ohniskové vzdálenosti 200 mm nebo delší. Aktivní režim není k dispozici při záznamu rychlostí 120 (100) sn./ s nebo vyšší, včetně režimu S&Q.

[v] Interní testy společnosti Sony. Napájení USB, XAVC S-I (All-I), 4K 60p 10-bit 4: 2: 2, 25 ° C (okolní teplota, teplota kamery při zahájení záznamu), teplota automatického vypnutí: vysoká, chlazení ventilátorem: Auto. Délka se bude lišit v závislosti na podmínkách snímání. Maximální doba nepřetržitého záznamu pro jednu relaci natáčení filmu je přibližně 13 hodin (limit specifikace produktu).

[vi] Vyžaduje postprodukční úpravy a nahrávání v režimu S&Q.

[vii] Maximální počet bodů AF a pokrytí oblasti. Liší se podle režimů nahrávání.

[viii] Podporováno v Catalyst Browse / Prepare verze 2020.1 nebo novější. Metadata stabilizace obrazu, která může použít Catalyst, se generují při použití objektivu Sony E-mount s optickou stabilizací obrazu fotoaparátu nastavenou na [OFF] nebo [Active].

[ix] Nezaručuje 100% odolnost proti prachu a vlhkosti. Rukojeť XLR nemá design odolný proti prachu a vlhkosti.

[x] Nabíjení USB a napájení jsou podporovány pouze prostřednictvím konektoru USB Type-C®. Při napájení USB musí být ve fotoaparátu vložena baterie. Interní baterie se může vybíjet, i při napájení pomocí USB, v závislosti na použitém adaptéru a provozních podmínkách fotoaparátu.

[xi] 5GHz komunikace může být v některých zemích a oblastech omezena.

Společnost Sony je zábavní společnost, jež staví na preciznosti a jedinečnosti svých technologií. Cílem společnosti je prostřednictvím svých produktů a kreativity probudit emoce u samotných spotřebitelů i firem a zároveň jim dát pocit, že se produkty staly jejich neodmyslitelnou součástí a mohou si tak kousek unikátnosti vychutnat každý den – od her a síťových služeb po hudbu, fotografie, spotřební elektroniku a finanční služby. Další informace jsou k dispozici na: http://www.sony.net/

Sign up to receive Sony press releases by email
You have successfully signed up for Sony press release emails
Done!
Invalid email