Alpha 1

Revoluční fotoaparát Alpha 1 otevírá novou éru profesionální práce s obrazem

15 úno, 2021

●Nový 50,1 megapixelový (přibližný počet efektivních megapixelů) plnoformátový full-framový skládaný obrazový snímač Exmor RS ™ CMOS v kombinaci se zdokonaleným obrazovým procesory BIONZ XR ™ s osminásobným výkonem[1]

●Sériové snímání bez black-outu rychlostí až 30 snímků za sekundu[2]

●Rychlé čtení dat ze snímače umožňuje provádět až 120 výpočtů AF / AE za sekundu[3]. Díky tomu dosahuje až dvojnásobné rychlosti oproti modelu Alpha 9 II, a to i při nepřetržitém snímání rychlostí 30 sn./s

●Jasný a velký OLED Quad-XGA elektronický hledáček typu 0,64 (přibližně 9,44 milionu bodů), který jako první na světě[4] dosahuje obnovovací frekvence 240 snímků za sekundu

●Tichá elektronická závěrka bez vibrací

●Jako první na světě[5] nabízí snímání bez flickeringu s mechanickou i elektronickou závěrkou

●Synchronizace blesku s elektronickou závěrkou[6] s rychlostí až 1/200 s poprvé u řady Alpha™

●Nejrychlejší synchronizace blesku s mechanickou závěrkou na světě[v] dosahující rychlosti až 1/400 s.

●Kromě možnosti 10bitového záznamu videa ve formátu 4K 120p[7]4: 2: 2 nabízí 10bitový záznam 8K 30p[8] 4: 2: 0 v XAVC HS s 8,6K převzorkováním pro mimořádné detaily a rozlišení

●Široký dynamický rozsah 15 kroků pro fotografie[9] a 15+ kroků pro video[10]

●Vylepšená funkce Real-time Eye AF (automatické zaostřování na oči) pro lidi a zvířata a nově Real-time Eye AF pro ptáky[11], dále sledování v reálném čase Real-time Tracking, které automaticky udržuje přesné zaostření

●5osá optická stabilizace obrazu v těle umožňuje prodloužit expozici až o 5,5 kroku[12]

●Barevný matrix S-Cinetone přináší expresivní filmový vzhled, který můžete nalézt u FX9 a FX6

●Podporuje profesionální pracovní postupy díky nejrychlejší vestavěné Wi-Fi ve své kategorii[13], SuperSpeed USB 10 Gbps, 1000BASE-T Ethernet a další

Společnost Sony, přední světový výrobce v oblasti obrazových snímačů a digitálních zobrazovacích technologií, ohlásila příchod nového průkopnického full-framového bezzrcadlového fotoaparátu Alpha 1 – tím potvrdila svůj závazek stát se lídrem v oboru díky ohromu jící kombinaci nových inovativních funkcí.

Alpha 1, technologicky nejpokročilejší a nejinovativnější fotoaparát, jaký kdy společnost Sony uvedla na trh, kombinuje vysoké rozlišení s vysokou rychlostí na úrovni, která ve světě digitálních fotoaparátů nebyla doposud dosažena. Se zbrusu novým 50,1megapixelovým skládaným obrazovým snímačem Exmor RS ™ pro full-frame, přepočítáváním AF/AE 120krát za sekundu, 8K 30p 10bitovým videem 4:2:0 a mnoha dalšími funkcemi umožní model Alpha 1 tvůrcům zachytit i to, co nikdy dříve zachytit nedokázali.

„Neustále nasloucháme našim zákazníkům a snažíme se přinášet na trh další inovace, které přesahují jejich očekávání,“ uvedl Yann Salmon Legagneur, ředitel produktového marketingu divize Digital Imaging společnosti Sony Europe. „Alpha 1 překračuje všechny stávající hranice a nastavuje nový standard toho, čeho mohou tvůrci pomocí jediného fotoaparátu dosáhnout. To, co nás nejvíce vzrušuje – více než široká škála funkcí – je schopnost fotoaparátu Alpha 1 zachytit to, co ještě nikdy nebylo zachyceno. Tento fotoaparát otevírá nový svět kreativních možností, díky nimž se to, co dříve bylo nemožné, stává možným.“

Nově vyvinutý obrazový snímač je vybaven integrovanou pamětí a v kombinaci se zdokonaleným obrazovými procesory BIONZ XR je schopen kontinuálně snímat 50,1megapixelové snímky rychlostí až 30 snímků za sekundu s přepočtem AF / AE až 120krát za sekundu. Fotografické schopnosti modelu Alpha 1 jsou dále zdokonaleny díky elektronickému OLED Quad-XGA hledáčku s 9,44 miliony body a obnovovací frekvencí až 240 snímků za sekundu[14], která zajišťuje, aby nedocházelo k blackoutu. Vůbec poprvé nabízí fotoaparát řady Alpha 10bitové 8K 30p video 4: 2: 0. Alpha 1 ale nabízí také 4K 120p / 60p 10bitový záznam 4: 2: 2 s možností barevného režimu S-Cinetone. Alpha 1 je také nabitá funkcemi, které podporují rychlost práce profesionálů v terénu, včetně 3,5krát vyšší rychlosti bezdrátového přenosu FTP[15] a dalších funkcí.

Bezprecedentní rozlišení a rychlost

Kontinuální snímání rychlostí až 30 snímků za sekundu

Model Alpha 1 zachycuje díky vysokorychlostnímu výkonu okamžiky, které by jinak byly ztraceny, a poskytuje každému fotografovi rychlost, kterou potřebuje k zachycení rychle se pohybujících objektů. Vysokorychlostní vyčtení z 50,1megapixelového obrazového snímače a velká vyrovnávací paměť umožňují snímat až 155 plnoformátových komprimovaných snímků RAW[16] nebo 165 fullframových snímků ve formátu JPEG[17] rychlostí až 30 snímků za sekundu s elektronickou závěrkou při zachování plného výkonu sledování AF a AE[18].

Díky neuvěřitelné rychlosti přepočtu AF / AE až 120krát za sekundu dokáže model Alpha 1 udržet zaostření s vysokou přesností také u rychle se pohybujících objektů. Dokáže automaticky upravit expozici, dokonce i při náhlých změnách jasu, s latencí odezvy AE již od 0,033 sekundy[2].

Pokročilý elektronický hledáček, který má jako první na světě 4 obnovovací frekvenci 240 snímků za sekundu

Hledáček Alpha 1 doplňuje schopnosti fotoaparátu a umožňuje pořizovat snímky bezprecedentní rychlostí. Jako první na světě[4] nabídne obnovovací frekvenci s rychlostí 240 snímků za sekundu[14] pro super plynulé zobrazení. Při expozici u hledáčku nedochází k blackoutu, nabízí tak nepřerušovaný náhled snímku, umožňuje plynulou změnu kompozice a sledování objektu i při sériovém snímání. 9,44 milionu bodů (přibližně), displej OLED Quad-XGA s vysokým rozlišením 0,64 a vylepšená optika poskytují nejvyšší rozlišení ve své třídě[4]. Nabízí také 0,90násobné[19]   zvětšení hledáčku, FOV s úhlopříčkou 41 ° a 25mm eyepoint pro jasný obraz s minimálním zkreslením při sledování po celé ploše hledáčku.

Pokročilé automatické ostření

Uvedením modelu Alpha 1 opět posouvá společnost Sony hranice technologie automatického ostření. Novinka dokáže snadno a s vysokou přesností sledovat složité a rychle se pohybující objekty. Systém automatického ostření disponuje 759 body fázové detekce, které jsou součástí systému AF s detekcí fáze ohniskové roviny o vysoké hustotě. Tyto body pokrývají přibližně 92% plochy záběru – zajišťují tak přesné a trvalé zaostření v prostředích, kde je jinak zaostření obtížné.

Pokročilá funkce Real-time Eye AF od Sony zlepšuje výkon detekce o 30 % oproti předchozímu systému[1], a to díky výkonným obrazovým procesorům BIONZ XR. Zajišťuje přesnou a spolehlivou detekci, a to i když fotografovaný objekt odvrátí tvář. Kromě zdokonalené funkce Real-time Eye AF pro lidi a zvířata využívá Alpha 1 také sofistikovanou technologii pro rozpoznávání objektů, která vůbec poprvé v historii přináší technologii Real-time Eye AF pro fotografování ptactva[11]. Optimalizované algoritmy udrží zaostření i v případě, že sedící pták vzlétne nebo se náhle změní kompozice[20].

Alpha 1 využívá funkci Real-time Tracking založenou na umělé inteligenci, která automaticky udržuje přesné zaostření. Algoritmus pro rozpoznávání objektů používá ke zpracování prostorových informací v reálném čase při vysoké rychlosti barvu, vzor (jas) a vzdálenost (hloubku) objektu.

Tichá elektronická závěrka bez vibrací

Vysokorychlostní čtení dat z nového obrazového snímače umožňuje omezit tzv. „rolling shutter“ efekt při fotografování až 1,5krát ve srovnání s modelem Alpha 9 II. Jako první na světě[5] nabízí novinka také tiché sériové snímání s elektronickou závěrkou eliminující problémy s blikajícími zářivkami. Elektronická závěrka[21] pracuje tiše, bez mechanického šumu a bez vibrací. Bezproblémové sériové snímání je možné i při fotografování v náročných světelných situacích se zářivkami nebo jinými typy umělého osvětlení, které bliká. Vůbec poprvé je u fotoaparátu Alpha možná synchronizace blesku s elektronickou závěrkou až do 1/200 s [22]. Výhody elektronické závěrky se nyní mohou naplno ukázat dokonce i při použití blesku, což zásadně rozšiřuje možnosti fotografování.

Systém Dual Driven Shutter pro synchronizaci blesku 1/400

Alpha 1 se může pochlubit nejvyšší rychlostí synchronizace blesku na světě[5] 1/400 s s mechanickou závěrkou, takže je ještě snazší zachytit dynamickou akci. Kromě clony z uhlíkových vláken je Alpha 1 vybavena nově vyvinutým systémem závěrky s dvojím pohonem, který využívá pružinu a elektromagnetický pohon a zajišťuje vysokou odolnost a současně lehkost.

Vylepšené fotografování ve vysokém rozlišení

Dokonce i při vysokém počtu pixelů tohoto snímače nabízí Alpha 1 vysokou citlivost s nízkým šumem a dynamický rozsah o 15+ krocích pro video a 15 krocích pro fotografie a přináší plynulé přirozené přechody od stínů po světlá místa díky špičkovému systému zpracování, v širokém rozsahu citlivosti ISO 100–32 000 (s možností rozšíření na 50–102 400 při fotografování).

Nový fotoaparát navíc disponuje sofistikovaným režimem Pixel Shift Multi Shooting, který umožňuje skládání až 16 snímků v plném rozlišení. V tomto režimu fotoaparát přesně posune snímač v krocích po jednom pixelu nebo půl pixelu a pořídí 16 samostatných snímků posunutých o pixely. Ty dohromady obsahují 796,2 milionu pixelů dat, které jsou poté sloučeny do 199 milionů pixelů (17 280 x 11520 pixelů) snímku pomocí desktopové aplikace Sony Imaging Edge ™. Díky synchronizaci blesku až 1/200 s se tento režim ideálně hodí pro fotografování architektury, umění nebo jakéhokoli jiného zátiší. Výsledkem jsou detaily a přesné barvy, které jsou prostě ohromující.

Profesionální kvalita videa

Nahrávání videí ve vysokém rozlišení 8K

Alpha 1 nabízí jako první z řady fotoaparátů Alpha 10bitový záznam 8K 30p 4: 2: 0 XAVC HS s převzorkováním 8,6K pro mimořádné rozlišení. V kombinaci s uznávanou technologií automatického zaostřování, gradací a reprodukcí barev od společnosti Sony pomůže Alpha 1 uživateli realizovat tvůrčí vize s nejjemnějšími detaily. Záběry v kvalitě 8K lze použít také pro flexibilní úpravy 4K během postprodukce.

Podpora různých video formátů pro profesionály

Alpha 1 nabízí nahrávání 4K přímo ve fotoaparátu rychlostí až 120 snímků za sekundu[8], což uživateli umožňuje natáčet až 5krát zpomalené video[23]. Kromě podpory 10bitového záznamu 4: 2: 2 lze tuto funkci použít s účinnou mezisnímkovou kompresí Long GOP nebo vysoce kvalitní vnitřní komprimací (Intra (All-I).

Alpha 1 pracuje s S-Cinetone, stejný barevný matrix, který se stará o velmi oceňované barvy a pleťové tóny u FX9 a FX6. Reprodukuje přirozené střední tóny, jemné barvy i nádherné světlé tóny, takže uspokojí rostoucí potřebu výraznější hloubky. Křivka gamma S-Log3 umožňuje dosáhnout více než 15 kroků dynamického rozsahu, zatímco nastavení barevného gamutu S-Gamut3 a S-Gamut3.Cine usnadňuje sladění záběrů Alpha 1 s videem natočeným kamerou VENICE cinema, FX9 a dalšími profesionálními kamerami.

Konstrukce odvádějící teplo

Unikátní struktura odvádějící teplo udržuje teploty obrazového snímače a obrazových procesorů v jejich normálním provozním rozsahu. Zabraňuje tak přehřátí a zachovává kompaktní rozměry těla. Umožňuje nepřetržité nahrávání videa v rozlišení 8K / 30p po dobu přibližně 30 minut[24].

Podporuje záznam z ruky

Vysoce přesná stabilizační jednotka a gyroskopické senzory spolu s optimalizovanými algoritmy stabilizace obrazu umožňují prodloužit expozici až o 5,5 kroku. To ještě více maximalizuje kvalitu snímků ve vysokém rozlišení pořízených snímačem s rozlišením 50,1 megapixelu. Alpha 1 má také režim Active Mode[25], který nabízí vynikající stabilizaci při natáčení filmů z ruky. Při použití desktopových aplikací Sony Catalyst Browse nebo Catalyst Prepare[26] pro postprodukci je k dispozici přesná funkce stabilizace obrazu, která využívá metadata generovaná vestavěným gyroskopem fotoaparátu.

Mezi další funkce, které Alpha 1 nabízí, patří: 16bitový výstup RAW[27] do externího rekordéru[28] přes HDMI pro maximální postprodukční flexibilitu, do fotoaparátu je přidáno digitální zvukové rozhraní Multi Interface (MI) Shoe pro čistší zvukové záznamy z kompatibilního externího mikrofonu Sony, funkce 5,8K převzorkování s full pixel readout bez slučování pixelů pro natáčení ve vysokém rozlišení v 4K v režimu Super 35 mm a další.

Zdokonalené workflow se síťovými technologiemi, včetně připojení k zařízením kompatibilním s 5G

Model Alpha 1 byl navržen a nakonfigurován tak, aby podporou pro fotografické a video novináře i sportovní fotografy, kteří potřebují co nejrychleji odesílat fotografie nebo filmy prostřednictvím pokročilých možností připojení. Nabízí několik funkcí pro rychlý a spolehlivý přenos souborů. Nejrychlejší[13] integrovaná bezdrátová síť LAN v kategorii umožňuje komunikaci v pásmech 2,4 GHz a 5 GHz s duálními anténami. Tím je zajištěno spolehlivé spojení. 5 GHz[29] zahrnuje podporu 2×2 MIMO (IEEE 802.11a / b / g / n / ac), která nabízí 3,5krát vyšší rychlost bezdrátového přenosu FTP než Alpha 9 II – významná výhoda pro novináře a sportovní fotografy, kteří potřebují spolehlivou rychlost. K dispozici je také dodávaný konektor USB Type-C® pro podporu vysokorychlostního přenosu dat pomocí PC Remote (tethered) pro plynulé zpracování velkých obrazových souborů. Alpha 1 má také vestavěný LAN konektor 1000BASE-T pro vysokorychlostní a stabilní datové přenosy, včetně vzdáleného fotografování. Nabízí podporu FTPS (File Transfer over SSL / TLS), který umožňuje šifrování SSL nebo TLS pro lepší zabezpečení dat.

Kromě komprimovaných a nekomprimovaných RAW nabízí model Alpha 1 efektivní bezztrátovou kompresi bez degradace kvality, Lossless Compressed RAW. K dispozici je také nové nastavení kvality obrazu „Light“ JPEG / HEIF, které vytváří menší soubory než nastavení „Standard“, což umožňuje rychlejší doručování výsledků práce zpravodajů a sportovních fotografů, jejichž práce je závislá na rychlosti. Spolu s univerzální řadou formátů RAW a JPEG nabízí Alpha 1 formát HEIF (High Efficiency Image File) pro plynulé 10bitové přechody, které poskytují realističtější reprodukci oblohy a portrétovaných objektů, kde je nezbytná jemná a přirozená gradace. Snímky pořízené fotoaparátem Alpha 1 lze ve fotoaparátu oříznout na požadovaný poměr stran, velikost nebo kompozici pro mnohostranné použití.

Alpha 1 je také kompatibilní s řadou aplikací, doplňků a nástrojů. S aplikací Imaging Edge Mobile a Imaging Edge Desktop[30] mohou profesionálové snadno přenášet soubory RAW a soubory, které používají bezztrátovou kompresi, a na dálku ovládat funkce Touch Tracking a Touch Focus pro pohodlné ovládání AF. Doplněk pro přenos a označování Transfer & Tagging (verze 1.3 nebo novější) může automaticky převádět hlasové poznámky připojené k obrazovým souborům na textové titulky nebo přenášet soubory z mobilního zařízení na server FTP. Desktopové aplikace Catalyst Browse / Catalyst Prepare[26] umožňují profesionálům procházet a spravovat videa pořízená fotoaparátem Sony. Nástroj Remote Camera Tool[31]   může navíc vzdáleně měnit nastavení fotoaparátu a fotografovat z počítače připojeného pomocí kabelu LAN a nabízí řadu vylepšení Alpha 1: rychlejší přenos, dotykovou odezvu, podporu dvou slotů, HEIF a další.

Spolehlivost a snadné ovládání

Profesionální uživatelé potřebují víc než jen vylepšení funkcí a výkonu. Od jakéhokoli profesionálního nástroje potřebují také požadovanou spolehlivost a životnost. Alpha 1 má dva sloty pro média, které podporují karty UHS-I a UHS-II SDXC / SDHC, stejně jako nové karty CFexpress typu A pro vyšší celkovou kapacitu a vyšší rychlosti čtení / zápisu. Model také disponuje odolnou šasi z hořčíkové slitiny, je vybaven baterií Z s dlouhou výdrží, kterou lze prodloužit pomocí volitelného vertikálního gripu VG-C4EM (prodává se samostatně), vylepšenou funkcí odstraňování prachu, funkcí zavírání závěrky při vypnutí pro ochranu obrazového snímače plus odolnost proti prachu a vlhkosti[32], která maximalizuje spolehlivost v náročném prostředí. Zahrnuje odolný a spolehlivý konektor HDMI typu A a podporu USB PD (Power Delivery), což umožňuje dodávat více energie z externího zdroje, aby uživatelé mohli po delší dobu nahrávat s minimálním využitím vnitřní baterie.

Přepracovaná struktura menu zajišťuje snadnější navigaci a dotykové ovládání menu nabízí rychlé a intuitivnější ovládání pomocí funkce Touch Focus a Touch Tracking na LCD monitoru typu 3,0 s rozlišením 1,44 milionu bodů (přibližně). Aby bylo snadné individuálně menu nastavit, podmnožina nastavení snímání se nyní mění v závislosti na zvoleném režimu snímání. Díky tomu je nastavení jiné clony nebo rychlosti závěrky a dalších nastavení při fotografování a natáčení snazší než kdy dřív.

Cena a dostupnost

Fullframový fotoaparát Alpha 1 s výměnnými objektivy bude v Evropě v prodeji od března 2021 za přibližnou cenu 193 990 Kč.

Exkluzivní příběhy a vzrušující nový obsah natočený novým fotoaparátem a dalšími foto a video produkty společnosti Sony najdete na stránkách www.alphauniverse.co.uk, webu vytvořeném za účelem vzdělávání a inspirace všech fanoušků a zákazníků značky Sony α – Alpha.

Detailní informace o novém produktu v Alpha Universe naleznete ZDE.

Produktová stránka ZDE.

Pro více informací, prosím, kontaktujte:

Lucie Brochová, Consultant, PR agentura společnosti SONY, Bison & Rose, +420 739 483 442, e-mail: lucie.brochova@bisonrose.cz

[1] Ve srovnání s obrazovým procesorem BIONZ X.

[2] Režim kontinuálního snímání „Hi +“. V jiných zaostřovacích režimech než AF-C, s účinností při rychlosti závěrky 1/125 s. nebo vyšší. V režimu AF-C, efektivní při rychlosti závěrky 1/250 s nebo vyšší. Maximální snímková frekvence při kontinuálním snímání závisí na použitém režimu fotografování a použitém objektivu. Max. 20 sn. /s při fotografování nekomprimovaných nebo bezztrátových komprimovaných snímků v RAW.

[3] Při rychlostech závěrky 1/125 s nebo vyšších. Počet výpočtů AF bude závisí na použitém objektivu.

[4] K lednu 2021 dle průzkumu Sony. Mezi fullframovými bezzrcadlovkami.

[5] K lednu 2021 dle průzkumu Sony. Mezi digitálními fullframovými fotoaparáty s výměnnými objektivy.

[6] Až 1/200 s. Synchronizace pomocí synchronizačního terminálu není u elektronické závěrky k dispozici.

[7] 10% ořez snímku.

[8] [Snímání APS-C S35] je na pevno [Vypnuto] při natáčení filmů v rozlišení 4K 120p a 8K.

[9] Interní testy společnosti Sony.

[10] Při nahrávání pomocí S-Log3. Interní testy společnosti Sony.

[11] Pouze statické snímky.

[12] Standardy CIPA. Pouze při otřesech v osách pitch/yaw. Objektiv Planar T * FE 50 mm F1,4 ZA. Dlouhá expozice, NR vypnuto

[13] K lednu 2021 dle průzkumu Sony. Mezi digitálními fotoaparáty s výměnnými objektivy.

[14] Zorné pole je při 33 ° pevné a rozlišení je při nastavení snímkové frekvence 240 sn./s UXGA.

[15] 3,5krát rychlejší ve srovnání s Alpha 9 II.

[16] Režim kontinuálního snímání „Hi +“, komprimovaný RAW, paměťová karta CFexpress typu A. Testy společnosti Sony.

[17] Režim kontinuálního snímání „Hi +“, paměťová karta CFexpress typu A. Testy společnosti Sony.

[18] Při rychlosti 20 snímků za sekundu mohou uživatelé pořídit až 238 komprimovaných plnoformátových snímků RAW nebo 400 plnoformátových snímků JPEG.

[19] Objektiv 50 mm, nekonečno, dioptr -1 m-1.

[20] V určitých situacích nemusí být u některých objektů dosaženo přesného zaostření.

[21] Rychlost závěrky pomalejší než 0,5 s. nelze nastavit při sériovém snímání. Výkon sledování a max. clona se liší v závislosti na nastavení a objektivu.

[22] Až 1/200 s synchronizace pomocí synchronizačního terminálu není u elektronické závěrky k dispozici.

[23] Vyžaduje postprodukční úpravy a nahrávání v režimu S&Q. Data musí být zaznamenávána na paměťovou kartu CFexpress typu A při snímkové frekvenci 120 (100) sn. /s nebo vyšší.

[24] Interní testy společnosti Sony s nastavením [Auto Power OFF Temp.] na [High].

[25] Aktivní režim není k dispozici pro záznam v 8K.

[26] Vyžaduje Catalyst Browse ™ verze 2020.1 nebo novější, Catalyst Prepare verze 2020.1 nebo novější.

[27] 8K nelze použít.

[28] Informace o kompatibilních rekordérech budou uveřejněny.

[29] 5GHz Komunikace může být v některých zemích a oblastech omezena.

[30] Vyžaduje desktopovou aplikaci Imaging Edge (Remote / Viewer / Edit) verze 3.1 nebo novější pro skládání snímků.

[31] Vyžaduje nástroj Remote Camera Tool verze 2.3 nebo novější.

[32] Nezaručuje 100% odolnost proti prachu a vodě.

Společnost Sony je zábavní společnost, jež staví na preciznosti a jedinečnosti svých technologií. Cílem společnosti je prostřednictvím svých produktů a kreativity probudit emoce u samotných spotřebitelů i firem a zároveň jim dát pocit, že se produkty staly jejich neodmyslitelnou součástí a mohou si tak kousek unikátnosti vychutnat každý den – od her a síťových služeb po hudbu, fotografie, spotřební elektroniku a finanční služby. Další informace jsou k dispozici na: http://www.sony.net/

Sign up to receive Sony press releases by email
You have successfully signed up for Sony press release emails
Done!
Invalid email