Sony World Photography Awards 2021

CELKOVÍ VÍTĚZOVÉ 2021 - VYHLÁŠENÍ VÍTĚZŮ PROFESIONÁLNÍ KATEGORIE, OTĚVŘENÉ KATEGORIE A KATEGORIÍ STUDENT A MLADÍ FOTOGRAFOVÉ

15 dub, 2021

Světová fotografická organizace s potěšením představuje celkové vítěze prestižní soutěže Sony World Photography Awards 2021. Titul fotograf roku, s ním spojenou peněžitou cenu 25 000 $ a sadu digitální fototechniky Sony získává oceňovaný dokumentarista Craig Easton (Velká Británie) za sérii fotografií s názvem Bank Top. Dále jsou vyhlášeni vítězové deseti kategorií společně se jmény fotografů, kteří se umístili na 2. a 3. místě v profesionální soutěži a celkoví vítězové otevřené a studentské soutěže a soutěže pro mladé fotografy.

Vítězové jsou zároveň prezentováni ve videu ze slavnostního oznámení, které provází generální ředitel Světové fotografické organizace Scott Gray a televizní a rozhlasová moderátorka a autorka Konnie Huq. Video obsahuje rozhovory, zákulisní klipy a reakce vítězných fotografů a je k dispozici zde: https://www.youtube.com/watch?v=PIXYIfesGOQ

Dnes se také představuje virtuální výstava vítězných prací a děl finalistů, A Year in Photos from the Sony World Photography Awards 2021, dokumentární snímek vytvořený speciálně k výstavě, jímž nás provede historička umění Jacky Kleinová a bavič Nish Kumar. Zároveň je volně přístupná digitální verze ročenky Sony World Photography 2021. To vše je možné zhlédnout či stáhnout na stránkách worldphoto.org/announcement-2021 

ČESKÁ REPUBLIKA

Vítězem kategorie Architektura & design profesionální soutěže se stal Tomáš Vocelka se sérií snímků Eternal Hunting Grounds.

Série snímků zachycuje krematorium pro domácí mazlíčky ve Středočeském Drnově poblíž Slaného. Bývalý vojenský komplex byl už 17 let opuštěný, když si zchátralý objekt koupili dva kamarádi, Martin Chlum a Michal Šeba, a zrealizovali svůj sen o stavbě místa posledního odpočinku pro domácí mazlíčky. Jeden z majitelů vysvětlil, co bylo důvodem, proč se rozhodli tento svůj projekt uskutečnit: „Když mi zemřel pes, zjistil jsem, že neexistuje žádné místo, kde by mohla proběhnout kremace nebo pohřeb.“ S pomocí českého minimalistického architekta Petra Hájka založili zařízení, které je dnes známé jako Věčná loviště a nabízí pohřební síň, krematorium a přibližně 40 hektarů okolních pozemků, kde se daří divokým zvířatům.

Místo pro poslední rozloučení

Fotografii se Tomáš Vocelka učil nejprve od otce a pak od československého fotodokumentaristy Gustava Aulehly. Kariéru fotožurnalisty odstartoval v roce 1990, o deset let později ovšem zcela změnil směr. Postupně se vypracoval na pozici redaktora titulní strany MF DNES a pak na post zástupce šéfredaktora. V roce 2016, ve svých 50 letech, se rozhodl, že se vrátí k profesionální fotografii. Podařil se mu comeback, zvítězil například v kategorii Proměny Prahy soutěže Czech Press Photo, o rok později byl druhý v kategorii Reportáž. Získal roční tvůrčí fotografický grant od Hlavního města Prahy a má za sebou výstavy v prestižních českých fotografických galeriích. Je dvojnásobným finalistou mezinárodní soutěže Travel Photographer of the Year a jeho snímky byly publikovány například na obálce španělského National Geographic Viajes.

Portrét Tomáše Vocelky © Vojtěch Vlk

Tomáš Vocelka je historicky první český fotograf, který vyhrál některou kategorii v profesionální části soutěže Sony World Photography Awards, ke své výhře uvedl: “Vítězství v tak renomované soutěži, jako je Sony World Photography Awards, považuji za ohromný úspěch. Splnil se mi tím sen a mám z toho opravdu velkou radost, protože této soutěže se účastní ti nejlepší fotografové z celého světa, a to nejen fotožurnalisté, ale i ti, kteří fotí jiné žánry.”

Photo in Czechia

Čelní stěna krematoria pro domácí mazlíčky, nazvaného Věčná loviště, je složena z tisíců malých zrcátek. Před objektem stojí spolumajitelé Michal Šeba a Martin Chum.

“Je docela zábavné, že původně se mi do fotografování zvířecího krematoria moc nechtělo. S tématem přišla moje kolegyně, novinářka Magdalena Medková a poprosila, jestli bych jí nenafotil obrázky k její reportáži. Připadalo mi to takové pesimistické a smutné. Ale za pár chvil jsem si uvědomil, že je to velmi zajímavé místo se silným příběhem a už jsem se na focení těšil. Musím Magdě poděkovat, bez ní by ty snímky nevznikly.”

“Už při fotografování jsem si říkal, že to místo hodně vypovídá o změnách ve vztahu lidí ke zvířatům, o samotě lidí ve městech, pro které je často nejbližší bytostí domácí mazlíček, i o světě, kde jsme si mohli dovolit přeměnit původně vojenský objekt v zajímavé architektonické dílo. Právě tyto významové přesahy pak rozhodly, že jsem fotografie vybral a poslal do soutěže”.

VÍTĚZOVÉ KATEGORIÍ PROFESIONÁLNÍ SOUTĚŽE

Vítězové kategorií profesionální soutěže byli vybíráni porotou složenou z odborníků. Ocenění získali za výjimečný soubor 5 až 10 fotografií, jejichž témata se pohybovala od příběhů regionálního významu po otázky globálního rozměru, od tichých okamžiků nezdolnosti po brilantní kreativitu a hravost. Všichni vítězové jednotlivých kategorií získávají digitální fototechniku od Sony. Letošními vítězi se stávají:

ARCHITECTURE & DESIGN (ARCHITEKTURA & DESIGN)

VÍTĚZ: Tomáš Vocelka (Česká republika) za sérii fotografií Eternal Hunting Grounds

Finalisté: 2. místo – Frank Machalowski (Německo); 3. místo – Gu Guanghui (Čína)

CREATIVE (KREATIVNÍ)

VÍTĚZ: Mark Hamilton Gruchy (Velká Británie) za sérii fotografií The Moon Revisited

Finalisté: 2. místo – Luigi Bussolati (Itálie); 3. místo – Sasha Bauer (Ruská federace)

DOCUMENTARY PROJECTS (DOKUMENTÁRNÍ PROJEKTY)

VÍTĚZ: Vito Fusco (Itálie) za sérii fotografií The Killing Daisy

Finalisté: 2. místo – Craig Easton (Velká Británie); 3. místo – Lorenzo Tugnoli (Itálie)

ENVIRONMENT (ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ)

VÍTĚZ: Simone Tramonte (Itálie) za sérii fotografií Net-zero Transition

Finalisté: 2. místo – Mohammad Madadi (Íránská islámská republika); 3. místo – Antonio Pérez (Španělsko)

LANDSCAPE (KRAJINA)

VÍTĚZ: Majid Hojjati (Íránská islámská republika); za sérii fotografií Silent Neighborhoods

Finalisté: 2. místo – Andrea Ferro (Itálie); 3. místo – Fyodor Savintsev (Ruská federace)

PORTFOLIO

VÍTĚZ: Laura Pannack (Velká Británie) za práci Portfolio Overview

Finalisté: 2. místo – Brais Lorenzo (Španělsko); 3. místo – Loli Laboureau (Argentina)

PORTRAITURE (PORTRÉT)

VÍTĚZ: Craig Easton (Velká Británie) za sérii fotografií Bank Top

Finalisté: 2. místo – Julia Fullerton-Batten (Velká Británie), 3. místo – Jane Hilton (Velká Británie)

SPORT

VÍTĚZ: Anas Alkharboutli (Syrská arabská republika) za sérii fotografií Sport and Fun Instead of War and Fear

Finalisté: 2. místo – Patrick Meinhardt (Španělsko); 3. místo – Farzam Saleh (Íránská islámská republika)

STILL LIFE (ZÁTIŠÍ)

VÍTĚZ: Peter Eleveld (Nizozemsko) za sérii fotografií Still Life Composition, Shot on Wet Plate

Finalisté: 2. místo – Alessandro Pollio (Itálie); 3. místo – Paloma Rincon (Španělsko)

WILDLIFE & NATURE (DIVOKÁ ZVÍŘATA & PŘÍRODA)

VÍTĚZ: Luis Tato (Španělsko) za sérii fotografií Locust Invasion in East Africa

Finalisté: 2. místo – Graeme Purdy (Velká Británie); 3. místo – Angel Fitor (Španělsko)

Podrobné informace o letošních vítězných projektech a pracích, které se dostaly do finále, naleznete v naší galerii vítězů.

VÍTĚZ OTEVŘENÉ SOUTĚŽE

Otevřená soutěž je oslavou síly jednotlivých fotografií. Vítězové soutěže jsou vybíráni na základě jejich schopnosti komunikovat pozoruhodný vizuální příběh v kombinaci s technickou dokonalostí. Tamary Kudita (Zimbabwe) byla vybrána z deseti vítězů jednotlivých kategorií a stala se celkovou vítězkou otevřené soutěže 2021. Součástí ocenění je také peněžitá odměna ve výši 5 000 $, digitální fototechnika Sony a celosvětová publicita.

Kudita vyhrála se svou výjimečnou portrétní fotografií African Victorian, s níž soutěžila v kreativní kategorii. Fotografie zachycuje mladou černošku ve viktoriánských šatech, která drží tradiční šonské kuchyňské náčiní. Snímek zkoumá stereotypní kontextualizaci černošského ženského těla a nabízí alternativní vizuální jazyk, jímž představuje rozmanitost aspektů africké identity.

Kudita ke svému vítězství uvedla: „Snímek African Victorian vzdává hold současnému bytí, které má kořeny také v historii. Je mi ctí, že jsem byla vybrána jako vítězka otevřené soutěže. Ústřední myšlenkou mé práce je, že je důležité reprezentovat Afriku, a já jsem vděčná, že jsem dostala příležitost dostat zimbabwské umění na mapu světa.“

STUDENTSKÁ FOTOGRAFIE ROKU

Coenraad Heinz Torlage (Jižní Afrika) ze Stellenbosch Academy of Design and Photography získal titul studentská fotografie roku 2021. Součástí ceny je fototechnika od společnosti Sony v hodnotě 30 000 €, které obdrží jeho škola. Torlage byl vybrán díky své sérii snímků s názvem Young Farmers, kterou vytvořil jako svou reakci na zadané téma Our Time. Úkolem studentů bylo zachytit způsob, jak vidí oni sami a jejich současníci svět a jak jej chtějí změnit k lepšímu. Ve své sérii snímků Young Farmers se Torlage, který sám vyrůstal na farmě, rozhodl fotografovat novou generaci zemědělců a to, jak čelí problémům spojeným se závažným suchem, jak se vyrovnávají s otázkou bezpečnosti a debatou o vlastnictví půdy, stejně jako jejich přínos ke spravedlivější a rovnoprávnější budoucnosti spojené s udržitelností a zabezpečením potravy.

Tolrage ke svému vítězství uvedl: „Zažil jsem něco, co se téměř nedá ani popsat. Často jsem snil o tom, že zvítězím a modlil jsem se za to, abych mohl sdílet krásu své země a úžasné lidi v ní s celým světem. Věřím v mladé farmáře Jižní Afriky, které naše země potřebuje, aby zajistili udržitelnost potravin a šířili povědomí o ekologii. Vítězství je sen, který se mi splnil díky úžasným lidem, jež jsem fotografoval a díky všem, kteří mi pomáhali a podporovali mě. Věřím v tvrdou dřinu, rodinu a nejvíc v milost Boží. Jsem skutečně poctěn, že moje práce byly do takovéto prestižní soutěže vybrány.“

MLADÝ FOTOGRAF ROKU

Pubarun Basu (19 let, Indie) byl vybrán z šesti vítězů kategorií a stal se mladým fotografem roku 2021 se snímkem No Escape from Reality. Na fotografii vrhá zábradlí stín na záclony a vytváří tak iluzi klece, za níž je vidět pár rukou, které jako by se snažily dostat ven. Iluze vytvářená stíny a gesto rukou vyjadřuje pocit uvěznění, který v loňském roce zažívalo tolik lidí po celém světě. Za své vítězství získal Basu digitální fotovybavení Sony a celosvětovou pozornost.

Basu ke svému vítězství uvedl: „Jsem nesmírně poctěn, že jsem byl zvolen mladým fotografem roku. Účast v této soutěži mi přinesla nový pohled na mou uměleckou tvorbu. Měl jsem možnost vidět mnoho výjimečných fotografií, které vytvořili moji kolegové, fotografové z celého světa, a jsem nesmírně hrdý na to, že se v mé generaci najdou lidé s tak výjimečnou myslí. Snažím se zlepšovat se jako umělec a rád bych vyjádřil vděčnost svým přátelům a rodině za to, že mě vždy povzbuzovali, abych dál pokračoval.“

VÝJIMEČNÝ PŘÍNOS FOTOGRAFII

Letošní cena za výjimečný přínos fotografii byla udělena uznávané mexické umělecké fotografce Graciele Iturbide. Je široce uznávána jako největší žijící fotografka Latinské Ameriky, která podává fotografické svědectví o Mexiku již od konce 70. let 20. století a je obdivována pro svůj definující přínos k vizuální identitě země. Na snímcích zachycujících všednodenní život a jeho kulturu společně s rituály a náboženstvím zkoumá práce Iturbidové mnohé složitosti a protiklady, které v kultuře její země panují, zpochybňuje nerovnosti a zdůrazňuje napětí mezi městem a venkovem, moderním a původním. Její fotografie přesahují přímočaré dokumentární příběhy a kladou si za cíl poskytnout poetickou vizi fotografovaných objektů, do nichž se promítají osobní zkušenosti a cesty fotografky samotné.

NOVÉ FOTOGRAFIE VŠECH VÍTĚZŮ, FINALISTŮ A FOTOGRAFIE, KTERÉ SE UMÍSTILY V UŽŠÍM VÝBĚRU STUDENTSKÉ SOUTĚŽE, JSOU K DISPOZICI NA: www.worldphoto.org/press

SOUTĚŽ PRO PROFESIONÁLY 2021: VÍTĚZOVÉ A UŽŠÍ VÝBĚR

ARCHITEKTURA:

Vítěz kategorie:

Tomáš Vocelka, Česká republika

2. místo: Frank Machalowski, Německo

3. místo: Gu Guanghui, Pevninská Čína

Užší výběr:

Leonardo Costa Braga, Brazílie

Peter Franck, Německo

Arvind Jayashankar, Belgie

Luca Locatelli, Itálie

Karin Nützi-Weisz, Švýcarsko

KREATIVITA:

Vítěz kategorie:

Mark Hamilton Gruchy, Velká Británie

2. místo: Luigi Bussolati, Itálie

3. místo: Sasha Bauer, Ruská federace

Užší výběr:

Andrea Alkalay, Argentina

Delphine Blast, Francie

Ilka & Franz, Německo

Julia Keil, Německo

Kyung-Hoon Kim, Jižní Korea

Niloofar Mahmoudian, Íránská islámská republika

Michelle Watt, Spojené státy

DOKUMETÁRNÍ PROJEKTY:

Vítěz kategorie:

Vito Fusco, Itálie

2. místo: Craig Easton, Velká Británie

3. místo: Lorenzo Tugnoli, Itálie

Užší výběr:

Marcos Azulay, Argentina

Ingmar Björn Nolting, Německo

Justyna Gorniak, Polsko

Tomasz Lazar, Polsko

Jose Manuel Lopez, Španělsko

Agnieszka Maruszczyk, Polsko

Alexey Pavlov, Ruská federace

ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ:

Vítěz kategorie:

Simone Tramonte, Itálie

2. místo: Mohammad Madadi, Íránská islámská republika

3. místo: Antonio Pérez, Španělsko

Užší výběr:

Felipe Fittipaldi, Brazílie

Antonio Faccilongo, Itálie

Alessandro Gandolfi, Itálie

Li Wentao, Pevninská Čína

KRAJINA:

Vítěz kategorie:

Majid Hojjati, Íránská islámská republika

2. místo: Andrea Ferro, Itálie

3. místo: Fyodor Savintsev, Ruská federace

Užší výběr:

Niklas Eschenmoser, Švýcarsko

Mehrdad Fathi, Íránská islámská republika

Samad Ghorbanzadeh, Íránská islámská republika

Carol Graham, Velká Británie

Marvin Grey, Filipíny

Marc Hennige, Německo

PORTRÉT:

Celkový vítěz:

Craig Easton, Velká Británie

2. místo: Julia Fullerton-Batten, Velká Británie

3. místo: Jane Hilton, Velká Británie

Užší výběr:

Richard Ansett, Velká Británie

Theo Gould, Velká Británie

Christian Lee, Spojené státy

John Millar, Velká Británie

Agnese Morganti, Itálie

Luca Rotondo, Itálie

PORTFOLIO:

Vítěz kategorie:

Laura Pannack, Velká Británie

2. místo: Brais Lorenzo, Španělsko

3. místo: Loli Laboureau, Argentina

Užší výběr:

Sergio Aparicio – OKOBÉ, Španělsko

Jacob Ehrbahn, Dánsko

Alessandro Gandolfi, Itálie

Ilka & Franz, Německo

Peter Franck, Německo

Kayode Moyosade, Nigérie

Marylise Vigneau, Francie

SPORT:

Vítěz kategorie:

Anas Alkharboutli, Sýrie

2. místo: Patrick Meinhardt, Španělsko

3. místo: Farzam Saleh, Íránská islámská republika

Užší výběr:

Anton Dotsenko, Spojené státy

Florian Gruet, Francie

Michael Hanke, Česká republika

Carlos López, Španělsko

Barbora Reichova, Česká republika

Antonio Aragón Renuncio, Španělsko

ZÁTIŠÍ:

Vítěz kategorie:

Peter Eleveld, Nizozemsko

2. místo: Alessandro Pollio, Itálie

3. místo: Paloma Rincon, Španělsko

Užší výběr:

Wesley Dombrecht, Belgie

Igor Kryukov, Ruská federace

Maryna Masel, Ukrajina

Lorenzo Pennati, Itálie

Jan Prengel, Německo

Berenice Riu, Španělsko

PŘÍRODA & DIVOKÁ ZVÍŘATA:

Vítěz kategorie:

Luis Tato, Španělsko

2. místo: Graeme Purdy, Velká Británie

3. místo: Angel Fitor, Španělsko

Užší výběr:

Levon Biss, Velká Británie

Will Burrard-Lucas, Velká Británie

Aleksander Nordahl, Norsko

Brent Stirton, South Africa

ARCHITEKTURA:

Vítěz kategorie:

Klaus Lenzen, Německo

Užší výběr:

Farshid Ahmadpour, Íránská islámská republika

Abdulla Al-Mushaifri, Omán

Steffen Ebert, Německo

Simone Hutsch, Německo

Vytenis Jankūnas, Spojené státy

Klaus Lenzen, Německo

Kunkun Liu, Pevninská Čína

Aleksandr Lefler, Ruská federace

Jordan McChesney, Kanada

VItálie Medvedev, Ruská federace

Da Miane, Gruzie

Jose Pessoa Neto, Portugalsko

Holger Ostwald, Německo

Ashwani Sarda, Indie

KREATIVITA:

Celkový vítěz:

Tamary Kudita, Zimbabwe

Užší výběr:

Edita Bízová, Česká republika

Tatenda Chidora, Zimbabwe

Maximilien Diaz, Francie

Vyacheslav Ivanov, Ruská federace

Ali Jamshidi, Íránská islámská republika

Joosep Kivimäe, Estonsko

Angiolo Manetti, Itálie

Jarod Mauws, Belgie

Alireza Movahedi, Íránská islámská republika

Hoije Nuuter, Estonsko

Nara O’Neil, Austrálie

Jing Shen, Pevninská Čína

Georgе Shpuntov, Ruská federace

Kylli Sparre, Estonsko

POHYB:

Vítěz kategorie:

Marijo Maduna, Chorvatsko

Užší výběr:

Sandi Bertoncelj, Slovinsko

Hersley-Ven Casero, Filipíny

Serkan Çolak, Turecko

Tadiwanashe Murowe, Zimbabwe

Mary Nhoileen Maypa, Filipíny

Ruud Peters, Nizozemsko

Daniel Portch, Velká Británie

Zdeněk Vošický, Česká republika

Brad Walls, Austrálie

Xianshe Ye, Pevninská Čína

OBJEKT:

Vítěz kategorie:

Kata Zih, Maďarsko

Užší výběr:

Steve Chandler, Velká Británie

Christian Holz, Argentina

Uwe Langmann, Německo

Klaus Lenzen, Německo

Agata Mroczek, Polsko

Paolo Paccagnella, Itálie

Stefan Pankow, Velká Británie

Ann Petruckevitch, Velká Británie

Manuel Schmidt, Německo

Masumi Shiohara, Japonsko

CESTOVÁNÍ:

Vítěz kategorie:

Khanh Phan, Vietnam

Užší výběr:

Marios Forsos, Řecko

Alexis Guevara, Mexiko

Graeme Haunholter, Kanada

Martina Lo Casto, Itálie

Rune Mattsson, Norsko

Hiroki Nose, Japonsko

Yukihito Ono, Japonsko

Franz Sußbauer, Německo

F.Dilek Uyar, Turecko

Min Min Zaw, Myanmar

KRAJINA:

Vítěz kategorie:

Juan López Ruiz, Španělsko

Užší výběr:

Luca Donegani, Itálie

Kevin Frank, Švýcarsko

Jinjing Lyu, Pevninská Čína

Joaquin Marco, Španělsko

Andrea Ortiz Diaz, Kolumbie

Mehdi Parsaeian, Íránská islámská republika

Lorenzo Poli, Itálie

Scott Portelli, Austrálie

James Rushforth, Velká Británie

Hans Kristian Strand, Norsko

Markus Wiedmann, Německo

Parker Yost, Spojené státy

PŘÍRODA & DIVOKÁ ZVÍŘATA:

Vítěz kategorie:

Cristo Pihlamäe, Estonsko

Užší výběr:

Hin Man Au, Hong Kong

Amish Chhagan, Zambie

Yuta Doto, Japonsko

Arturo de Frias, Španělsko

Tatyana Nemova, Ruská federace

Alex Pansier, Nizozemsko

Alexandre Pietra, Švýcarsko

Mati Puum, Estonsko

Inger Rønnenfelt, Dánsko

Koki Shinoda, Japonsko

Andrew Suryono, Indonésie

Iakovos Thoedoros, Řecko

STREET FOTOGRAFIE:

Vítěz kategorie:

F.Dilek Uyar, Turecko

Užší výběr:

Dina Alfasi, Izrael

Dimpy Bhalotia, Indie

David Keith Brown, Spojené státy

Gary Cummins, Ireland

Ramunas Danisevicius, Litva

Basu Deb, Indie

Tommaso Galli, Itálie

Vytenis Jankūnas, Spojené státy

Ares Jonekson, Indonésie

Bartlomiej Jurecki, Polsko

Tomasz Kowalski, Polsko

Franciesco Lopazio, Itálie

Zhang Weijian, Pevninská Čína

Soemyint Winn, Myanmar

ŽIVOTNÍ STYL:

Vítěz kategorie:

Mariano Belmar, Španělsko

Užší výběr:

Antonino Barone, Itálie

Isabela Teresa Basilio Neri, Brazílie

Gemma Brunton, Velká Británie

Holger Bücker, Německo

Stefano Butturini, Itálie

Aimee Glucina, Nový Zéland

Michail Karagiannis, Řecko

Hamed Rahmati, Íránská islámská republika

Alexey Tsiler, Ruská federace

Brad Walls, Austrálie

PORTRÉT:

Vítěz kategorie:

Lyudmila Sabanina, Ruská federace

Užší výběr:

Frederic Aranda, Velká Británie

Shirsendu Banerjee, Indie

Paul Benns, Velká Británie

Bella von Einsiedel, Německo

Reinis Fjodorovs, Litva

Sabbir Hossen, Bangladéš

Zeng Jinwen, Pevninská Čína

Heun Jung Kim, Jižní Korea

Justin Keene, Velká Británie

King Mtambisi, Zimbabwe

Rhianna Payne, Velká Británie

Jose Pessoa Neto, Portugalsko

Elif Öztürk, Turecko

Mireia Vilaplana, Španělsko

SOUTĚŽ PRO MLADÉ FOTOGRAFY A STUDENTSKÁ SOUTĚŽ 2021: VÍTĚZOVÉ A UŽŠÍ VÝBĚR

SOUTĚŽ PRO MLADÉ FOTOGRAFY 2021

Celkový vítěz:

Pubarun Basu, Indie

Užší výběr:

Zak Elley, UK

Emil Holthausen, Německo

Ram Kaushalyan, Indie

Connor Lothian, UK

Tianyang Wang, Pevninská Čína

SOUTĚŽ PRO STUDENTY 2021

Celkový vítěz:

Coenraad Heinz Torlage, Jižní Afrika

Stellenbosch Academy of Design and Photography

Užší výběr:

Claudia Mauderer, Jižní Afrika

Stellenbosch Academy of Design and Photography

Yanan Li, Pevninská Čína

University of Science and Technology of China

Matías Alejandro Acuña, Argentina

Motivarte

Thomas Hengge, USA

New York University

Irene Facoetti, Itálie

Cfp Bauer

Tayla Nebesky, USA

University of the West of England

Hannah Davey, Nový Zéland

Elam School of Fine Arts

Matias Garcia Paez, Ekvádor

Ravensbourne University London

FOTOGRAFIE JSOU KE SHLÉDNUTÍ NA WORLDPHOTO.ORG/PRESS

KONTAKTY PRO NOVINÁŘE

DALŠÍ INFORMACE VÁM POSKYTNE:

Inbal Mizrahi na press@worldphoto.org

LUCIE BROCHOVÁ, CONSULTANT, PR AGENTURA SPOLEČNOSTI SONY, BISON & ROSE, +420 739 483 442, E-MAIL: LUCIE.BROCHOVA@BISONROSE.CZ

POZNÁMKY PRO EDITORY

O SOUTEŽI SONY WORLD PHOTOGRAPHY AWARDS

Celosvětově uznávaná soutěž Sony World Photography Awards, kterou pořádá Světová fotografická společnost (World Photography Organisation), je jednou z nejdůležitějších celosvětových událostí v kalendáři fotografů. Je celosvětovým hlasem fotografie a přináší zcela zásadní pohled na současnou fotografii. Jak pro etablované, tak i pro začínající fotografy nabízí tato soutěž prvotřídní možnosti, jak mohou svoji práci zviditelnit. Soutěž kromě toho uděluje ocenění nejvlivnějším umělcům světa, kteří s fotografickým médiem pracují, a to formou ceny za výjimečný přínos fotografii, mezi jejíž držitele se v uplynulých letech zařadili například Martin Parr, William Eggleston, Mary Ellen Mark, Candida Hofer nebo Nadav Kander.

POROTCI 2021:

Soutěž pro profesionály: Natasha Egan, výkonná ředitelka, Museum of Contemporary Photography, Chicago; Sunyoung Kim, kurátorka, Museum of Photography Seoul, Jižní Korea; Azu Nwagbogu, zakladatel a ředitel, African Artists’ Foundation a festivalu LagosPhoto; Lindsay Taylor, kurátorka uměleckých sbírek, University of Salford; Hannah Watson, ředitelka, Trolley Books; a Mike Trow, nezávislý kurátor a foto editor, předseda poroty.

Soutěž pro mladé a studenty: Gastón Deleau, ředitel, FOLA, Buenos Aires, Argentina.

Soutěž pro studenty: Kate Simpson, spoluredaktorka, Aesthetica Magazine.

ROK VE FOTOGRAFII – A YEAR IN PHOTOS

A Year in Photos, dokument Sony World Photography Awards 2021, kterým provází britská historička umění Jacky Kleinová a bavič Nish Kumar, oslavuje práci nejlepších vítězů v jedné z největších světových fotografických soutěží. Nabídne rozhovory a záběry ze zákulisí s významnými fotografy, novými talenty i předními odborníky v oboru. Tento hodinový dokumentární snímek zavede diváky na cestu po celém světě, aby se dozvěděli víc o silných současných příbězích i dokonalosti umění.

Od katastrofy, kterou způsobily kobylky ve východní Africe, až po staletí starou fotografickou techniku z Nizozemska a dojemné portréty nezdolnosti v Sýrii – dokument nabízí pohled na postupy a projekty některých z nejzajímavějších fotografických kronikářů, interpretů a umělců působících v současnosti na mezinárodním poli.

Tento dokument, který byl vytvořen speciálně pro tuto příležitost, je ke zhlédnutí od 17:00 BSČ / 18:00 SEČ na www.worldphoto.org/yearinphotos

CRAIG EASTON

Vítěz soutěže fotograf roku

Craig Easton je mezinárodně mnohonásobně oceněný fotograf, jehož práce má hluboké kořeny v dokumentární tradici. Tvoří dlouhodobé dokumentární projekty zkoumající problémy týkající se sociální politiky, identity a smyslu pro místo. Jeho práce mísí portréty, krajinu a reportážní přístupy k vyprávění příběhů, často spolupracuje s ostatními na začlenění slov, obrázků a zvuku do praxe založené na výzkumu, která propojuje příběh mezi současnou zkušeností a historií. www.craigeaston.com

TAMARY KUDITA

Vítězka titulu fotograf roku v otevřené soutěži

Tamary Kudita, která je nositelkou dvojího dědictví, se narodila v Zimbabwe, ale její předky lze vysledovat až do Orange Free State, historického búrského státu v Jižní Africe. Vybrala si studium výtvarného umění na Michaelis School of Fine Art na univerzitě v Kapském Městě. Tam promovala v roce 2017 s bakalářským titulem ve výtvarném umění. Následně se prosadila ve výtvarné fotografii. Tvoří aktivně ve studiu a vystavovala v Zimbabwe i mimo ně. www.instagram.com/africatotheworldzw

COENRAAD HEINZ TORLAGE

Vítěz titulu fotograf roku ve studentské soutěži

V současné době studuje Coenraad Heinz Torlage v posledním ročníku na Stellenbosch Academy a usiluje o sdílení jihoafrických perspektiv v celosvětovém měřítku. Jihoafrický příběh je vizuálně silný, kulturně složitý a Torlage považuje za své poslání pravdivě vyprávět tyto příběhy objektivem svého fotoaparátu. www.torlages.co.za

PUBARUN BASU

Vítěz titulu fotograf roku pro mladé fotografy

Pubarun Basu začal fotografovat ve věku 4 let a od té doby nadále pěstuje svou lásku k vizuálnímu a divadelnímu umění. Teprve když mu bylo 15 let mu otec dovolil používat jeho plnoformátovou digitální zrcadlovku a od té doby strávil každý den fotografováním nebo úpravou fotografií. Snaží se vyprávět příběhy z celého světa prostřednictvím svého umění. www.instagram.com/pubarun.basu

GRACIELA ITURBIDE

Výjimečný přínos fotografii

Graciela Iturbide se narodila v Mexico City. V roce 1969 se zapsala do Filmového centra Universidad Nacional Autonoma de Mexico, ale brzy ji začalo přitahovat umění statické fotografie, jak ji praktikoval mexický modernista Manuel Alvarez Bravo, který se stal jejím učitelem. V letech 1970–1971 pracovala jako Bravova asistentka, která ho doprovázela na různých fotografických cestách po Mexiku. Graciela Iturbide měla výstavy v nejvýznamnějších muzeích v Mexiku, USA a Evropě. Získala mezinárodní ocenění, například cenu W. Eugena Smitha; první místo v Mois de la Photographie v Paříži; Hugo-Erfurth v Leverkusenu v Německu; první místo v Hokkaidu v Japonsku; Cena města Arles ve Francii; Guggenheimovo společenství; cena Hasselblad v roce 2008; národní cena věd a umění v Mexiku v roce 2009; a Infinity udělené Mezinárodním střediskem fotografie v roce 2015. V mnoha zemích vychází její díla knižně. www.gracielaiturbide.org

O SVĚTOVÉ FOTOGRAFICKÉ ORGANIZACI (World Photography Organisation)

Organizace World Photography Organisation je globální platformou pro fotografické iniciativy. Jsme aktivní ve více než 220 zemích a naším cílem je pozvednout úroveň debaty o fotografii tím, že vyzdvihneme nejlepší snímky a fotografy celé planety. Jsme hrdí na to, že po celém světě budujeme trvalé vztahy s jednotlivými fotografy, stejně jako se špičkovými partnery z fotografického průmyslu. Po celý rok pořádáme řadu akcí, včetně Sony World Photography Awards, největší fotografické soutěže na světě, dále PHOTOFAIRS, mezinárodní umělecké trhy zaměřené na fotografování. Další informace naleznete na www.worldphoto.org. Sledujte Světovou fotografickou organizaci na Instagramu (@worldphotoorg), Twitteru (@WorldPhotoOrg) a LinkedIn/Facebooku (World Photography Organisation). Naše hashtagy jsou #sonyworldphotographyawards #swpa #swpanews.

POUŽITÉ FOTOGRAFIE

© Craig Easton, Velká Británie, fotograf roku, soutěž profesionálů, portrét, soutěž Sony World Photography Awards 2021

Sign up to receive Sony press releases by email
You have successfully signed up for Sony press release emails
Done!
Invalid email